Czym się różni kredyt na budowę domu i jakie warunki należy spełnić

Kredyty hipoteczne to szczególne rodzaj produktów kredytowych dostępnych w ofercie banków. Pozwalają na uzyskanie wysokiego wsparcia i rozłożenie spłaty na długi okres. Jednocześnie wymagają również dobrego przygotowania kredytobiorców. Jak uzyskać kredyt na budowę domu i znaleźć oszczędności? Sprawdźmy!

Spis Treści

Kredyt hipoteczny na dom: czym się wyróżnia?

Finansowe warunki kredytu na budowę domu nie różnią się od innych kredytów hipotecznych udzielanych przez banki. Koszty, jakie poniesiesz, będą więc zależne przede wszystkim od wysokości zobowiązania oraz jego parametrów.

Jak wynika z raportu AMRON-SARFiN, średnia wartość udzielanych obecnie kredytów wynosi 351 251 złotych. Najczęściej wybierany okres spłaty to natomiast 25–30 lat. Na koszty nie będzie jednak miało wpływu to, czy środki przeznaczysz na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, czy pierwotnego lub jej budowę.

Zupełnie inaczej prezentują się jednak warunki uzyskania kredytu na dom. Ze względu na charakter tej inwestycji bank będzie oczekiwał dodatkowej dokumentacji, a sam kredyt będzie wypłacany w transzach uzależnionych od postępu kolejnych etapów prac budowlanych. Wobec tego kredytobiorca musi zdecydowanie lepiej przygotować się do całego procesu.

Jak dostać kredyt na budowę domu?

Podobnie jak w przypadku każdego innego kredytu mieszkaniowego, również kredyt hipoteczny na dom wiąże się z koniecznością wykazania się odpowiednią zdolnością kredytową oraz wniesieniem wkładu własnego.

Co ważne: w tym charakterze można zastosować nie tylko pieniądze, ale również np. wartość działki budowlanej czy poniesione do tej pory koszty związane np. z przygotowaniem projektu czy zakupem materiałów. Jeżeli chcesz uzyskać kredyt na budowę domu, warto zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronie BlogKredytowy.pl.

W każdym przypadku warto również konsultować się z doświadczonym doradcą kredytowym. Pomoże znaleźć najlepszą ofertę i przygotować się do procesu poprzedzającego przyznanie finansowania.

Jakiej zdolności kredytowej potrzebujesz?

Jednym z największych problemów kredytobiorców chcących uzyskać kredyt na wysoką kwotę, a do takich bez wątpienia należy kredyt na budowę domu, jest zapewnienie odpowiednich możliwości finansowych. Niezbędna zdolność kredytowa na budowę domu będzie oczywiście uzależniona od przewidywanej wartości inwestycji.

Jej oszacowanie to dodatkowe wyzwanie: konieczne będzie przygotowanie kosztorysu uwzględniającego również kolejne etapy prac budowlanych. Częstym błędem jest przy tym zaniżenie oczekiwań finansowych – w niektórych przypadkach, jeśli kosztorys będzie odbiegał od rynkowych standardów, bank może nie zgodzić się na udzielenie zobowiązania. Może się również okazać, że kredyt na budowę domu nie pozwoli na ukończenie kolejnych etapów, co zablokuje możliwość wypłaty kolejnych transz.

Znajdź oszczędności na kredycie

Kredyt na budowę domu w większości przypadków okaże się wysokim zobowiązaniem, zwłaszcza w kontekście rosnących cen działek i materiałów budowlanych. Wybór najlepszej oferty pozwoli Ci więc na uzyskanie sporych oszczędności. Propozycje banków potrafią się znacząco różnić nie tylko pod względem warunków finansowych, ale również oczekiwań wobec kredytobiorcy.

Pamiętaj także, że im niższy wskaźnik LtV, czyli stosunek pożyczki do wartości, tym tańszą pożyczkę uda Ci się uzyskać. Kredyt na budowę domu i zakup działki okaże się natomiast zdecydowanie bardziej kosztowny. Dobrym posunięciem będzie konsultacja z ekspertem, który pomoże Ci opracować najkorzystniejszy plan działania, gwarantujący komfortowe ukończenie inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here