Ergonomia stanowiska pracy w biurze

Środowisko pracy ma znaczący wpływ nie tylko na efektywność działań pracownika, ale też jego zdrowie. Promowanie ergonomicznych miejsc pracy zwraca uwagę pracodawców, którym zależy na kadrze pracowniczej i chcą zapewnić swoim podwładnym jak najlepszy komfort w biurze. Na czym polega ergonomia stanowiska pracy?

Ergonomia pracy polega na dostosowaniu otoczenia pracownika w taki sposób, aby stanowisko pracy odpowiadało jego potrzebom i wymaganiom fizjologicznym, psychologicznym oraz społecznym. Ma to na celu zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i wygody podczas pracy, co przedłoży się na efektywność działań.

Biurka ergonomiczne

Praca biurowa w dzisiejszych czasach polega głównie na wielogodzinnym wykonywaniu działań przy pomocy komputera. Wiąże się to z siedzeniem w jednej pozycji przez długi czas, co nie jest korzystne dla kręgosłupa pracownika, może wpłynąć negatywnie na procesy krążenia w jego ciele, a także powodować ból i zawroty głowy. Przygotowując ergonomiczne miejsce pracy, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ergonomiczne biurko. Jakimi cechami powinien wyróżniać się taki mebel, aby zapewniał pracownikowi najwyższej jakości komfort?

Ergonomiczne miejsce pracy

Ergonomiczne stanowisko pracy w biurze powinno składać się przede wszystkim z ergonomicznego biurka regulowanego. Te nowoczesne meble przyciągają uwagę coraz większej rzeszy przedsiębiorców ze względu na ich wysoką funkcjonalność. Elektryczne biurka z serii Balance, dostępne w Mikomax to ciekawe narzędzia pracy, pozwalające działać zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Możliwość wykonywania zadań biurowych na stojąco może wpłynąć na samopoczucie pracownika (który nie będzie musiał ciągle siedzieć), a co za tym idzie, także na jego efektywność. Płynna regulacja wysokości blatu umożliwia dostosowanie mebla do indywidualnych wymagań pracownika, aby mógł on przyjąć jak najwygodniejszą pozycję, a monitor miał zawsze na poziomie oczu.

Ergonomia pracy biurowej – zasady

Stawiając na ergonomię stanowiska pracy w biurze, warto zadbać o następujące aspekty:

  • ergonomiczne biurko — najlepiej biurko regulowane, pozwalające na dopasowanie pozycji pracy do wymagań pracownika (w tym także pracę w systemie sit&stand),
  • krzesło — odpowiednie krzesło biurowe powinno być wyposażone w funkcję regulacji wysokości oraz profilowane oparcie,
  • monitor — ekran monitora powinien znajdować się na poziomie oczu, co możemy łatwo ustawić, stawiając na ergonomiczne biurko regulowane. Warto jednak zadbać o to, aby kąt obserwacji ekranu wynosił od 20 do 50 stopni, a odległość oczu od monitora minimum 40 cm,
  • oświetlenie — najlepiej, aby biuro rozświetlone było światłem naturalnym. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, w ergonomicznym stanowisku pracy natężenie światła powinno mieć ok. 500 lx. Dobrze, aby nie padało na ekran monitora, gdyż odbijane refleksy mogą razić oczy i męczyć wzrok,
  • swobodny dostęp do stanowiska pracy — jest bardzo ważne, aby pracownik mógł komfortowo poruszać się w obrębie stanowiska pracy i poza nim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here