Jak szybko zarejestrować firmę w Czechach

Prowadzenie działalności gospodarczej w innym kraju nie jest dzisiaj żadnym problemem – obecność Polski w Unii Europejskiej oraz Strefie Schengen znacznie ułatwia ekspansję na nowe rynki oraz optymalizację podatkową. Wielu polskich przedsiębiorców decyduje się przenieść swoją działalność do Czech lub otworzyć w tym kraju zupełnie nową firmę. Czy cała procedura jest skomplikowana?

Spis Treści

Dlaczego warto zarejestrować firmę w Czechach?

Republika Czeska to kraj, w którym przedsiębiorcy muszą opłacać relatywnie niski podatek dochodowy. Osoby rozliczające się z tamtejszym fiskusem mogą liczyć na wiele udogodnień i ulg podatkowych. Niektóre zwolnienia z podatków są niedostępne dla podmiotów operujących w polskim systemie podatkowym. Na rynku czeskim obowiązuje też niższa stawka podatku VAT. Kwestie podatkowe to jednak nie wszystko.

Dla małych i średnich przedsiębiorstw duże znaczenie mają koszty prowadzenia działalności gospodarczej, które w Czechach są zwyczajnie niższe. Mniej formalności do załatwienia oznacza tańszą obsługę administracyjną i księgową firmy, co przekłada się na większe zyski lądujące finalnie w kieszeni przedsiębiorcy.

Formalności związane z zakładaniem firmy w Czechach są ograniczone do minimum. Większość z nich można załatwić elektronicznie, bez wychodzenia z domu. Firma zarejestrowana w Czechach może bez problemu prowadzić swoja działalność na terenie Polski, co dobrze sprawdzi się szczególnie w branży e-commerce.

Rejestracja firmy w Czechach – krok po kroku

Proces rejestracji firmy w Czechach warto zacząć od konsultacji z wyspecjalizowaną kancelarią. Na stronie https://adwokat-czechy.pl/firma-w-czechach/ można znaleźć informacje o wymogach formalnych oraz pomoc profesjonalistów. Do zarejestrowania firmy potrzebny będzie dowód osobisty, adres przedsiębiorstwa oraz opłata w wysokości 1000 koron czeskich, czyli niecałe 200 złotych. Dysponując podpisem elektronicznym, można załatwić wszystkie formalności drogą mailową.

Przedsiębiorca musi zarejestrować swoją firmę w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej. Niezbędne jest także wpisanie firmy do ewidencji Urzędu Skarbowego i Okręgowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ubezpieczenie zdrowotne w Czechach jest dobrowolne, dlatego przedsiębiorca nie musi opłacać składki. Wszystkie formalności można załatwić przy pomocy Centralnego Punktu Rejestracji.

Wirtualna siedziba firmy

Największym wyzwaniem może okazać się znalezienie adresu firmy. Tutaj z pomocą także mogą przyjść wyspecjalizowane kancelarie, które oferują wsparcie w znalezieniu tak zwanego wirtualnego adresu. Jest to skrytka pocztowa, do której przychodzić będzie regularnie firmowa korespondencja. Koszt związany z obsługą takiej skrzynki jest niewielki, natomiast jej posiadanie pozwala na korzystanie z wszystkich przywilejów, jakie daje rejestracja firmy w Czechach. Alternatywą jest pozyskanie faktycznego adresu na terenie Republiki Czeskiej, na przykład poprzez wynajęcie biura.

Ile trwa rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Jedną z popularniejszych form działalności jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. To model, który obowiązuje zarówno w Polsce, jak i w Czechach, dlatego jest znany i ceniony przez krajowych przedsiębiorców. Taki podmiot jest powszechnie uznawany przez krajowe i międzynarodowe instytucje, takie jak banki. Proces rejestracji takiej firmy działalności trwa od tygodnia do dwóch. Czas ten uzależniony jest przede wszystkim od sprawności urzędów pocztowych przekazujących niezbędne dokumenty.

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy odbili się od skomplikowanego systemu podatkowego w Polsce, o wiele lepiej odnajdą się w przepisach, które obowiązują w Czechach. System podatkowy w Republice Czeskiej jest prosty i przyjazny dla podatników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here