Jak znaleźć korzystny kredyt inwestycyjny

Maksymalna kwota kredytu inwestycyjnego może wynieść nawet kilka milionów złotych. Nie każda firma może liczyć na tak duży kredyt – wiele zależy od jej sytuacji finansowej, a także rozmiaru i celu inwestycji, ale, ogółem mówiąc, kredyty inwestycyjne w wielu przypadkach opiewają na stosunkowo wysokie kwoty.

Dlatego też tym bardziej istotne jest, aby, biorąc taki kredyt, zadbać o skorzystanie z najlepszej możliwej oferty. W przeciwnym wypadku na przestrzeni lat możemy przepłacić nie o kilkaset złotych, a o kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pojawia się jednak w związku z tym jedno kluczowe pytanie: jak znaleźć korzystny kredyt inwestycyjny, biorąc pod uwagę, że ofert na rynku jest bardzo wiele, a często są one do siebie bardzo podobne?

Od czego zależy koszt kredytu inwestycyjnego?

To, ile kosztował będzie kredyt inwestycyjny dla firm, zależy między innymi od takich czynników, jak jego kwota (która, jak już wspomniano, może sięgać kilku milionów złotych) i okres spłaty (w wielu bankach wynosi on maksymalnie kilkanaście lat, a niekiedy sięga nawet 20 lat).

Bardzo istotne jest również oprocentowanie nominalne oraz prowizja za udzielenie kredytu, a także wszelkiego rodzaju opłaty dodatkowe (opłata przygotowawcza, ubezpieczenie, opłaty związane z ustanowieniem wymaganych zabezpieczeń).

Kredyt inwestycyjny może wiązać się z koniecznością wniesienia wkładu własnego w wysokości kilkunastu lub kilkudziesięciu procent wartości inwestycji. Co więcej, niezbędne może być również dodatkowe zabezpieczenie kredytu, na przykład zastawem czy gwarancją de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać korzystnego kredytu inwestycyjnego?

Atrakcyjny kredyt inwestycyjny dla firm jest możliwy, ale wymagać będzie zazwyczaj pomocy doświadczonego pośrednika kredytowego. Mnogość ofert poszczególnych banków, wraz z dużą ilością formalności związanych z tego typu kredytem, sprawiają, że samodzielne jego zaciąganie może być czasochłonne i uciążliwe, a ostatecznie często nieskuteczne (bądź skuteczne, ale wiążące się z niepotrzebnym przepłacaniem z uwagi na wybranie niekorzystnej oferty).

W przypadku kredytów inwestycyjnych szczegółowe warunki kredytu często są ustalane indywidualnie i podlegają zmianom, dlatego też tak ważne jest prowadzenie z bankiem umiejętnych negocjacji. Wielu właścicieli firm może nie mieć wiedzy i doświadczenia, które pozwolą im wyjść z rzeczonych negocjacji zwycięsko. Dlatego też powierzenie sprawy specjaliście jest najlepszym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Kredyt inwestycyjny jest lubiany przez przedsiębiorców z uwagi na relatywnie niski koszt, długi okres spłaty i możliwość uzyskania wysokich kwot. Jednocześnie jest to kredyt, który wiąże się ze sporą ilością formalności, a banki miewają wobec potencjalnych kredytobiorców wysokie wymagania.

Dlatego też, o ile w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego można poradzić sobie samodzielnie, tak przy kredycie inwestycyjnym profesjonalny pośrednik będzie niezastąpiony. Dzięki jego pomocy firma oszczędzi nie tylko sporo czasu, ale na dłuższą metę także pieniędzy, ponieważ ekspert będzie w stanie wynegocjować najlepsze warunki zobowiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here