Jak zostać dobrym rekruterem

Praca rekrutera jest bardzo odpowiedzialna. To na nim spoczywa obowiązek wyboru pracowników, którzy będą wspierać rozwój firmy, mają odpowiednie kwalifikacje i będą sumiennie wykonywać swoje obowiązki. Co powinniśmy zrobić, jeśli chcemy być dobrym rekruterem?

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę, że nie zostaniemy rekruterem z dnia na dzień. To wymaga czasu i pracy. Musimy dobrze poznać branżę, w jakiej będziemy szukać pracowników, a także samą organizację, dla której będziemy pracować. Teoretycznie do wykonywania obowiązków możemy przystąpić szybko, ale zanim staniemy się dobrym rekruterem upłynie sporo czasu.

Od czego zacząć?

Kiedy jesteśmy początkującymi rekruterami, obserwujmy, co mówią specjaliści w tej dziedzinie. Słuchajmy rozmów, bierzmy udział w wydarzeniach poświęconych tej tematyce. Warte uwagi są też kursy i szkolenia, ale nie przypadkowe, a prowadzone przez praktyków, którzy zamiast książkowej wiedzy opowiedzą nam o problemach, z jakimi się możemy zderzyć, podzielą swoim doświadczeniem. Wszystko to razem da nam podstawową wiedzę, jakiej będziemy potrzebować. Pozostaje już tylko rekrutować, aż nabierzemy wprawy.

Jestem rekruterem – jak być w tym jeszcze lepszym?

Załóżmy, że pierwszy krok mamy już za sobą. Zostaliśmy przyjęci na stanowisko rekrutera, podstawową wiedzę mamy, a być może i rekrutujemy od jakiegoś czasu pracowników. Zawsze warto pracować nad swoimi umiejętnościami i nad tym, by być w swojej pracy jeszcze lepszym. Co możemy zrobić, by być naprawdę dobrym rekruterem?

Po pierwsze musimy być otwarci na drugiego człowieka. Nie chodzi tylko o komunikację, ale o wejście w relację z drugą osobą. Rozmowę z każdym kandydatem musimy prowadzić w taki sposób, by wiedział, że jesteśmy nim zainteresowany. Musimy dbać o to, by rozmowa przebiegała w przyjazny sposób. Liczy się sposób, w jaki prowadzimy rozmowę, ale też, czy uważnie słuchamy. Kandydaci muszą mieć poczucie, że jesteśmy do ich dyspozycji.

Pracując w branży HR, musimy myśleć perspektywicznie, umieć planować cele, realizować je, doskonale zarządzać swoim czasem. Musimy przy tym wykazać się samodzielnością, przewidywać różne sytuacje i umieć dopasować plan do nowych warunków. Musimy więc być elastyczni, lubić ludzi i być ciekawi świata.

Czego robić nam nie wolno?

Wiemy już, jak powinna wyglądać praca dobrego rekrutera. Warto również wiedzieć czego rekruter robić nie może. W przeciwnym razie zniechęci wielu kandydatów, a jego praca jest tak naprawdę bezsensowna. Coraz częściej kandydaci oczekują informacji o tym, jakie są wyniki rekrutacji, czego część rekruterów nie robi, a co rzutuje na wizerunku firmy.

Nie zawsze trafnym pomysłem jest konieczność dołączenia listu motywacyjnego. Część kandydatów z tego rezygnuje z aplikacji przez przeświadczenie, że pracodawcy listów nie czytają. Jeżeli mamy rekrutować pracownika na poważne stanowisko, zwracajmy uwagę, gdzie zamieszczamy ogłoszenie. Nabór na dyrektora na darmowym portalu może być bardzo źle odebrany.

Unikajmy też szablonowych zwrotów w ogłoszeniu o pracę. Hasła o miłej atmosferze, czy możliwościach rozwoju spowszechniały i pojawiają się tak często, że robią złe wrażenie.

Jeżeli chcesz zostać rekruterem, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com/recruiter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here