Kto i kiedy musi składać sprawozdania finansowe

Sprawozdanie finansowe jest to dokument, w którym zawarte zostają informacje o finansach, czy mówiąc bardziej konkretnie, o wyniku finansowym, danego podmiotu. Dokument ten ma podwójne znaczenie. Po pierwsze służy potrzebom wewnętrznym podmiotu. Po drugie – jest bardzo ważny w relacjach z Urzędem Skarbowym oraz Krajowym Rejestrem Sądowym. W przypadku tych dwóch instytucji, sprawozdanie jest jakby podstawą zgłaszanych tam informacji.

A kto i kiedy musi składać sprawozdanie finansowe? Przede wszystkim dotyczą one podmiotów gospodarczych. Ale nie wszystkich. Nie każda firma jest zobowiązana do ich składania. Tak naprawdę obowiązek sprawozdań ciąży tylko na podmiotach, które prowadzą pełne księgi rachunkowe. W tym miejscu warto zatrzymać się i powiedzieć, że pełne księgi to jedna z dostępnych, czy też przewidzianych prawem, form sposobu ewidencjonowania przychodów i rozchodów. A kto taki sposób ewidencjonowania wybiera? Na pewno spółki będące osobami prawnymi. One właściwie nie mają wyjścia. Prawo nakłada wręcz na nie obowiązek, aby w taki sposób przychody i rozchody ewidencjonować. A co z innymi podmiotami? W przypadku pozostałych podmiotów, pełne księgo to wyłącznie kwestia wyboru. Oznacza to, że nie ma na przykład przeszkód, aby jednoosobowa firma prowadziła pełną księgowość.

sprawozdanie finansowe

A gdzie takie sprawozdanie się składa? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czy dany podmiot jest zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowniczym. Jeżeli tak właśnie jest, to Rejestr stanowi tę jednostkę, do której należy kierować sprawozdanie. Można to robić bądź osobiście, bądź internetowo. Oczywiście e-Sprawozdanie finansowe do KRS online to rozwiązanie o wiele bardziej komfortowe. Nie trzeba bowiem nawet ruszać się z biura, aby wszystkich formalności dopełnić.

A co z firmami, które nie są zarejestrowane w KRS? One nie muszą składać sprawozdania do tej instytucji. Nie oznacza to jednak, że sprawozdania nie muszą składać w ogóle. Jeśli prowadzą tak zwaną pełną księgowość, też muszą o nich pamiętać, z tym że składać mają je do Urzędu Skarbowego. Sprawozdania takie powinny być składane co roku wraz z deklaracją podatkową.
Jeśli ktoś decyduje się na pełną księgowość, lub jest do niej zobowiązany, musi składać odpowiednie sprawozdania finansowe. Jeśli podmiot jest zarejestrowany w KRS- właśnie tam je składa. Jeśli nie jest zarejestrowany – sprawozdania przekazuje do właściwego Urzędu Skarbowego. Na koniec warto dodać, że każda z tych instytucji wymaga też innego terminu składania sprawozdań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here