Recruitment Process Outsourcing (RPO)

Recruitment Process Outsourcing (znany również jako RPO) jest stosunkowo młodą tendencją na polskim rynku branżowym. Mimo to coraz więcej firm sięga po rozwiązania, jakie oferują zewnętrzne firmy rekrutacyjne. Usługi te cieszą się rosnącym powodzeniem ze względu na szereg zalet i korzyści, przede wszystkim – oszczędność, czasu i pieniędzy oraz wysoką skuteczność.

Choć Recruitment Process Outsourcing (RPO) jeszcze do niedawna w naszym kraju traktowany był „po macoszemu”, obecnie tendencje diametralnie się zmieniają. Z usługi tej korzystają przede wszystkim przedstawiciele branż finansowych, ekonomicznych, IT, a w dużych korporacjach jest ona oznaką wysokiego standardu. Coraz częściej decydują się na nią również właściciele niewielkich przedsiębiorstw lub firm, które dopiero startują na rynku. To między innymi we właściwie przeprowadzonej rekrutacji tkwi przyszły sukces przedsiębiorców.

Recruitment Process Outsourcing, czyli Outsourcing Procesu Rekrutacji

Wydawać by się mogło, że proces rekrutacji kandydatów do pracy nie jest niczym skomplikowanym. Nic bardziej mylnego. Nie dość, że pochłania duże sumy pieniędzy i ogromną ilość czasu, to źle przeprowadzona wpływa niekorzystnie na obecny i przyszły wizerunek firmy. Employer Branding jest tu bowiem zagadnieniem kluczowym. Opinia budowana jest szczególnie właśnie na podstawie przebiegu procesów rekrutacji. Z pomocą pracodawcy przychodzą właśnie firmy oferujące usługi w zakresie RPO.

Ogólnie rzecz ujmując, RPO (Outsourcing Procesów Rekrutacji) jest rodzajem outsourcingu procesów biznesowych (BPO – Business Process Outsourcing). W ciągu ostatnich lat usługa przeszła swoistą ewolucję, odpowiadając na potrzeby nie tylko gigantów, ale również małych przedsiębiorstw. To elastyczne rozwiązanie strategiczne, które nie naraża firm na dodatkowe koszty. Pracodawcy rzadko analizują bowiem, jakie kwoty przeznaczają na realizację zadań związanych z procesem rekrutacji. Niestety najczęściej sumy te osiągają taką wysokość, że budżet firmy znacznie je odczuwa. Recruitment Process Outsourcing to również zarządzanie ilością pracowników oraz podążanie za zmieniającymi się potrzebami i realiami rynku.

Działaniami podejmowanymi w ramach Recruitment Process Outsourcing (RPO) jest analiza i planowanie, marketing, headhunting, ocena i opieka nad zleceniodawcą. Projekt nie kończy się bowiem wraz ze znalezieniem „idealnego” kandydata do pracy. Konieczna jest jego ewaluacja i ocena po określonym czasie. Dzięki temu możliwa staje się odpowiedź na pytanie, czy Recruitment Process Outsourcing w przypadku konkretnego zleceniodawcy był skuteczny. Na tej podstawie określa się czynnik KPI – wskaźnik efektywności podejmowanych działań.

RPO – zakres świadczonych usług

RPO – zakres świadczonych usług

Pracodawca może przekazać firmie outsourcingowej całość lub tylko wybraną część swoich procesów rekrutacyjnych. Druga opcja coraz częściej nazywana jest przy użyciu skrótu RPOA (Recruitment Process Outsourcing Association). Bez względu na wybór opcji, dostawca RPO odpowiedzialny jest za własność i niepowtarzalność projektu, zarządzanie przebiegiem procesu oraz jego wyniki.

Dostawca RPO dla swoich potrzeb może wykorzystać potencjał tkwiący w zespole, który już pracuje dla zleceniodawcy. Oprócz personelu przyjmuje często także już wypracowaną metodologię, sposób raportowania i posiadaną przez przedsiębiorstwo technologię (zwłaszcza ATS). Jednak częstszym rozwiązaniem jest wprowadzenie własnych pracowników jako partnerów zleceniodawcy i jego doradców oraz wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania i narzędzi. Takie posiada wyłącznie zaufany dostawca RPO.

Firma Sowelo Consulting oferuje te rozwiązania. Outsourcing Procesu Rekrutacji (RPO), który świadczy w Polsce i poza jej granicami polega na wsparciu zleceniodawcy we wszystkich lub wybranych działaniach podejmowanych w ramach przebiegu procesu rekrutacji. Chodzi tu nie tylko o same spotkania z kandydatami czy ich wybór. Doradcy i headhunterzy Sowelo czuwają nad procesem, podchodząc do niego w sposób kompleksowy. Przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi Executive/Direct Search i szerokiej sieci kontaktów docierają do najlepszych kandydatów i przyjmują najlepiej dopasowane kandydatury zewnętrzne. Wspólnie ze zleceniodawcą ustalają szczegółowy profil kandydata, dzięki czemu wiedzą, jakim konkretnym oczekiwaniom powinni sprostać.

Zalety Recruitment Process Outsourcing

Dzięki skutecznej rekrutacji w ramach Recruitment Process Outsourcing pracodawcy oszczędzają czas i pieniądze. Nie muszą podejmować działań, w których się nie specjalizują ani angażować do rekrutacji własnych pracowników, obarczonych innymi obowiązkami i terminami. Pracownicy działu HR (o ile taki istnieje w danej firmie) również mają określone zadania. W związku z tym w wielu przypadkach RPO jest najlepszym rozwiązaniem. Nawigacja w wąskim rynku pracy, wykorzystanie odpowiednich technologii i narzędzi, wiedza ekspercka i kompetencje – to ogromne zalety korzystania z tej usługi. Ponadto dzięki niej w jedną funkcję łączą się takie elementy rzeczywistości branżowej jak ludzie, zasoby, technologia i procesy.

Należy również zaznaczyć, iż mitem jest rzekomy brak kontroli pracodawcy nad projektem. Dzięki raportowaniu i protokołowaniu wszelkich podejmowanych działań zleceniodawca ma pełną wiedzę na temat czynności podejmowanych przez doradców. To, że w firmie działa niejako zewnętrzna grupa pracowników, nie oznacza, że wykonują oni swoje obowiązki w tajemnicy. Wręcz przeciwnie – dla zapewnienia dobrej jakości współpracy i komfortu pracy konieczna jest jasna komunikacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here