Kredyt konsolidacyjny – wady i zalety połączenia zobowiązań w nowy kredyt

0
325

Kredyt konsolidacyjny jest coraz popularniejszym produktem finansowym, który można znaleźć w wielu bankach. Dużym zainteresowaniem cieszy się w szczególności wśród osób zadłużonych, które mają problem ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. Dla nich to często właśnie konsolidacja jest jedynym ratunkiem przed spiralą zadłużenia, dlatego wielu kredytobiorców jest zainteresowanych możliwością zaciągnięcia takiego zobowiązania. Na czym jednak polega kredyt konsolidacyjny i jakie są jego wady i zalety? Podpowiadamy

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem celowym, które można przeznaczyć tylko i wyłącznie na spłatę dotychczasowych zadłużeń. Dzięki takiemu produktowi można połączyć ze sobą kilka różnych kredytów i zastąpić je jednym zobowiązaniem. Dzięki takiemu zabiegowi spłata będzie dla Ciebie łatwiejsza i znacząco odciążysz swój domowy budżet. Połączyć można kredyty gotówkowe, samochodowe, ratalne, zadłużenia na kartach kredytowych oraz limity odnawialne na rachunku osobistym. Oznacza, to, że możesz pozbyć się praktycznie wszystkich dotychczasowych zobowiązań i zastąpić je kredytem konsolidacyjnym.

Kredyt konsolidacyjny pozwala też na zmniejszenie comiesięcznych rat. Dzięki wydłużeniu okresu spłaty miesięczna rata jest mniejsza niż suma dotychczasowych zobowiązań. Oznacza to, że kredytobiorca nie tylko ma do spłaty jeden kredyt, ale też, że jego raty są mniejsze i dostosowane do możliwości finansowych. Skoro już mniej więcej wiesz, na czym polega kredyt konsolidacyjny, to podpowiemy Ci, jakie wady i zalety on posiada.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Ten rodzaj kredytu posiada wiele zalet, które docenią kredytobiorcy. Przede wszystkim konsolidacja pomaga ograniczyć koszty związane ze spłatą długu. Tak jak już wspomnieliśmy, rata kredytu jest mniejsza dzięki temu, że okres spłaty jest wydłużony. Ma to duże znaczenie dla domowego budżetu, ponieważ kredytobiorca musi płacić jedną, mniejszą ratę, a nie kilka wyższych, jak do tej pory. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze na inny cel lub przynajmniej odetchnąć od zbyt wysokich rat. W wielu przypadkach poprawia się też zdolność kredytowa osoby, która zdecydowała się na konsolidację https://habzafinanse.com.pl/kredyt-konsolidacyjny/.

Spłata tylko jednego kredytu ułatwia kontrolę nad długiem, a ponoszone wydatki stają się klarowne. Łatwiej jest zarządzać pieniędzmi, gdy musisz wykonać tylko jeden przelew, aby spłacić ratę kredytu. Łatwiej też wtedy o terminowość oraz uniknięcie sytuacji, w której zapomnisz o spłacie jakiejś raty. Jak wiemy, opóźnienia w spłacie działają negatywnie na zdolność kredytową, dlatego bardzo ważne jest to, aby pamiętać o terminowej spłacie.

Wady kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny, tak jak każde inne zobowiązanie finansowe posiada również swoje wady. Pierwszą z nich nie jest jednak bezpośrednio związana z kredytem a z osobą, która chce go wziąć. Chodzi mianowicie o to, że kredyt konsolidacyjny w banku mogą wziąć tylko osoby, które mają odpowiednią zdolność kredytową. Osoby zbyt zadłużone, które mają złą ocenę punktową w BIK, mogą mieć problem z otrzymaniem kredytu konsolidacyjnego, jak i innych zobowiązań. Warto więc decydować się na takie rozwiązanie jeszcze, gdy nie dopuściłeś do opóźnień w spłacie rat.

Kolejnym minusem może być to, że nie każdy bank chce konsolidować pożyczki pozabankowe. Jeśli Twoje długi składają się głównie z takich zobowiązań, to możesz mieć problem, aby skorzystać z konsolidacji w banku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here