Ekologiczne pakowanie

Na całym świecie ludzie coraz bardziej zwracają uwagę na konieczność dbania o środowisko naturalne. Może się to odbywać na wielu różnych polach – zarówno w firmach, jak i w domach prywatnych.

Od pewnego czasu wszyscy jesteśmy choćby zobligowani przepisami prawa do segregowania odpadów. Wciąż jednak pod tym względem pozostaje wiele do zrobienia. Według danych GUS przeciętny Polak produkuje ponad 300 kilogramów odpadów rocznie. Z tego znacząca większość to odpady opakowaniowe.

Aby poprawić sytuację, wiele firm próbuje zmniejszać udział tworzyw sztucznych w opakowaniach wytwarzanych przez siebie produktów. Spore grono producentów i sklepów (stacjonarnych i online) stawia także na w pełni ekologiczne pakowanie.

O czym trzeba pamiętać, żeby stworzyć przyjazną środowisku paczkę?

Materiały pakowe – podstawa dla pakowania

Każde opakowanie musi spełniać szereg funkcji, z których najważniejszą pozostaje zabezpieczenie towaru na czas wysyłki lub magazynowania. Dotyczy to oczywiście także opakowań ekologicznych. Bez obaw, istnieje naprawdę całkiem spora grupa materiałów, z których można skorzystać, żeby ochronić zawartość paczki bez szkody dla środowiska.

W większości przypadków mowa oczywiście o opakowaniach poddawanych później recyklingowi. W tej grupie znajdują się choćby papiery, tektury i kartony, a także opakowania wielokrotnego użytku (np. butelki).

Wielu przedsiębiorców chętnie wybiera materiały wykonane z recyklatu, niebarwione, o charakterystycznym brązowym odcieniu. W swej ofercie ma je niejeden producent opakowań. Odpowiadają one na zapotrzebowanie rynku i pojawiają się regularnie nawet na towarach klasy premium.

W ofercie można znaleźć wiele pudełek o rozmaitej formie – klapowych, fasonowych lub tub. Z ich pomocą udaje się łatwo i sprawnie zapakować produkty o nawet mocno zróżnicowanych kształtach.

Z zewnątrz warto zabezpieczyć pakunek dodatkowo papierem, a całość zakleić taśmą papierową lub jeszcze bardziej ekologicznie – trwałym sznurkiem.

Oddzielną kategorią materiałów pakowych są wypełniacze. Służą one do uzupełniania pustych przestrzeni wewnątrz pudełek. Dzięki nim przedmioty nie przesuwają się w trakcie transportu, co bywa szczególnie istotne w przypadku produktów delikatnych – elektroniczki, szkła lub ceramiki.

Najczęściej stosowanym wypełniaczem bywa folia bąbelkowa. Niestety nie zalicza się ona do materiałów szczególnie przyjaznych środowisku ekologicznemu. Można jednak zastąpić ją skropakiem.

Skropak to wypełniacz wykonany wyłącznie z surowców pochodzenia roślinnego. Dzięki temu jest biodegradowalny i ekologiczny, zapewniają też równocześnie pełne bezpieczeństwo przesyłanych przedmiotów.

Ekologiczny transport – wybór odpowiedniego przewoźnika

Samo zapakowanie paczki w ekologiczne materiały to jedno. A czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, że przy wysyłce rozmaitych przedmiotów równie ważny jest wybór odpowiedniego przewoźnika?

Coraz większa grupa firm transportowych zaczyna realizować spedycje z troską o kondycję środowiska naturalnego i przede wszystkim o neutralność węglową. Przewoźnicy szukają sposobów na optymalizację procesów, zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Angażują się też w rozmaite akcje na rzecz poprawy kondycji naszej planety.

Do szczególnie ciekawych rozwiązań zalicza się upowszechnienie wykorzystania pojazdów elektrycznych na pierwszym i ostatnim odcinku dostawy (tak zwana pierwsza i ostatnia mila). Niektóre przedsiębiorstwa rozważają nawet wykorzystanie zautomatyzowanych urządzeń (np. dronów) do bezemisyjnych dostaw produktów wprost pod drzwi zadowolonego konsumenta. W dobie tak gwałtownego przyrostu zainteresowania e-commerce może to być rozwiązanie wręcz idealne.

Eko paczki – dbanie o środowisko w codziennym życiu

Eko pakowanie to nowe wyzwanie dla producentów oraz całego rynku. Zapotrzebowanie na ekologiczne materiały pakowe stanowi jeden z najsilniejszych trendów opakowaniowych tego sezonu.

Tego typu produktów poszukują producenci i sklepy, a konsumenci są skłonni płacić więcej za towary zapakowane tak, żeby miały jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne. Daje to zatem spore możliwości oraz przestrzeń do intensywnego rozwoju sektora opakowań w nadchodzących miesiącach i latach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here