Kryptowaluta Monero

Występująca na giełdach kryptowalutowych waluta wirtualna monero oznaczana jest skrótem XMR. Sprawdźmy, czym ona jest i jaka jest jej specyfikacja.

Spis Treści

Opis kryptowaluty

Monero swój debiut miało 18 kwietnia 2014 roku, choć wówczas nazywane było kryptowalutą Bitmoneto. Jednak szybko zmieniło swoją nazwę na monero. To jedna z bardzo popularnych obecnie kryptowalut. Nie są znane personalia osoby lub grupy osób, które stworzyły monero. Waluta nie podlega żadnym wpływom rządowym, jest zdecentralizowana i nie może zostać zamknięta przez żaden kraj.

Jej powstanie miało związek z realizacją forka Bytecoina. Kryptowaluta monero działa na bazie protokołu Cryptonight, a w pełnym swoim zakresie jest walutą wirtualną, którą rozwijają eksperci kryptografii z całego świata. W ramach forka developerzy poprawili błędy, jakie znajdowały się w kodzie Bytecoina oraz dokonali skrócenia czasu występującego pomiędzy blokami z 2 do 1 minuty, a później znów powrócono do czasu 2 minut przy jednoczesnym zwiększeniu nagrody w bloku.

Wydobywa się ją przy użyciu metody Proof of Work, z resztą jak wiele innych kryptowalut. Monero można efektywnie kopań przy pomocy koparki GPU, z wykorzystaniem algorytmu CryptoNight, ale niewykluczone jest wydobywanie monero z użyciem koparek CPU.

Konstrukcja kryptowaluty

Istotą moneto jest jej własny, unikatowy protokół nazwany CryptoNote, który zapewnia anonimowość transakcji i poszanowanie pełnej prywatności deweloperów. Dane użytkowników podlegają ochronie, dlatego zidentyfikowanie i wskazanie dwóch stron transakcji nie jest możliwe. Kwestie bezpieczeństwa są regulowane także za pośrednictwem systemu RingCT, który daje możliwość ukrycia kwoty przelewu i dostosowany jest do dokonywania poufnych transakcji w sposób profesjonalny i na najwyższym możliwym poziomie.

Specyfikacja monero

Twórcy monero nie określili maksymalnego pułapu monet XMR. Dotychczas wydobyto 14 698 399 monet, a liczba bloków to 1 342 420. Nagroda w bloku obecnie wynosi 7.72 XMR, zaś każdy blok ma rozmiar 15,39 GB.

Założono przy tym, że po osiągnięciu 18 132 000 monet podaż monero zacznie się zmniejszać i będzie wynosić 0,6 XMR co każde dwie minuty na blok. Inflacja będzie pierwotnie wynosić około 1 proc., a następnie zacznie się zmniejszać, wraz ze zwiększaniem się dostępnego na giełdach i w rękach użytkowników zapasu monero.

Monero i bitcoin – podobieństwa i różnice

Pomiędzy walutami monero i bitcoin w sferze kryptowalutowej występuje wiele podobieństw. Najważniejsze jest to, że obie kryptowaluty są wydobywane metodą Proof-of-Work. Natomiast więcej jest jednak pomiędzy nimi różnic. Bitcoin (zobacz: https://www.xtb.com/pl/bitcoin-kb) opiera swoje działanie na algorytmie SHA256, a monero na algorytmie CryptoNight, który pozwala na bardziej efektywne kopanie kryptowaluty przy użyciu koparek CPU oraz GPU. Monero zapewnia wyższy poziom prywatności dla wszystkich użytkowników i górników niż bitcoin, w przypadku którego przy znajomości numeru transakcji można zidentyfikować nadawcę i odbiorcę oraz wskazać kwotę zrealizowanej transakcji. W monero wielkość bloku jest zmienna i można ją dynamicznie dostosowywać do potrzeb. Natomiast w bitcoinie rozmiar bloku jest stały i wynosi 1 MB. Taka sytuacja działa na korzyść monero, bowiem przyspiesza przesyłanie transakcji, a jednocześnie umożliwia dynamiczne dostosowywanie fee przez algorytm do pojawiających się warunków.

O ile w bitcoinie ograniczono maksymalną podaż monet BTC do liczby 21 mln BTC, o tyle monero można wydobywać bez limitu. Szybkość potwierdzenia także się różni – w BTC to 10 m, a w moneto 1 m 20 s. Liczba bloków dla bitcoina wynosi 473 247, a dla monero jest znacznie wyższa – aż 1 342 420. Nagroda w bloku dla górników bitcoina wynosi 12,50 BTC, a dla monero – 7,72 XMR. Wielkość blockchainu także jest zróżnicowana w przypadku porównywanych ze sobą kryptowaluty – 129,87 GB dla bitcoina i tylko 17 GB dla monero.

Jak inwestować w BTC?

Sprawdź: YouTube | Edukacja XTB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here