Leasing jako forma zakupu maszyn produkcyjnych

Okazuje się, że dla wielu przedsiębiorców leasing jest lepszą i bardziej opłacalną formą finansowania maszyn i urządzeń produkcyjnych niż zakup ich za gotówkę czy na kredyt. Na czym polega leasing i co warto na jego temat wiedzieć?

Okazuje się, że dla wielu przedsiębiorców leasing jest lepszą i bardziej opłacalną formą finansowania maszyn i urządzeń produkcyjnych niż zakup ich za gotówkę czy na kredyt. Na czym polega leasing i co warto  na jego temat wiedzieć?

Leasing maszyn i urządzeń produkcyjnych

Zarówno początkujący, jak i doświadczeni przedsiębiorcy mają często problem ze znalezieniem środków pieniężnych na wyposażenie swojej firmy. Tymczasem sprzęt jest niezbędny do pracy. Zamiast go kupować, można jednak zdecydować się na leasing. To ciekawa alternatywa dla tego rozwiązania. W tym przypadku przedsiębiorca płaci stałą, comiesięczną ratę. Może także liczyć na pewne udogodnienia natury podatkowej.

Co można leasingować?

Wielu osobom leasing kojarzy się z finansowaniem samochodów osobowych i dostawczych. Jednak obecnie oferta instytucji finansowych jest o wiele bardziej rozbudowana. Pozwala na pozyskanie na drodze leasingu w zasadzie dowolnego rodzaju maszyn i urządzeń. Leasingować można całe linie produkcyjne, elektronikę, wyposażenie biurowe, oprogramowanie komputerowe, specjalistyczne pojazdu, wyposażenie gabinetów lekarskich czy meble. Leasing dotyczy zarówno maszyn nowych, jak i używanych. Dzięki temu każdy przedsiębiorca może znaleźć rozwiązanie odpowiednie do swoich potrzeb i możliwości.

Leasing  a kredyt

Leasing maszyn i urządzeń produkcyjnych to ciekawa alternatywa dla zakupu sprzętu na kredyt. W ten sposób rozwiązać można problem braku zdolności kredytowej. Inną zaletą jest krótszy okres finansowania, co pozwala na stosunkowo szybkie odciążenie budżetu firmowego. Po zakończeniu umowy leasingowej, przedsiębiorca decyduje czy chce wykupić dany środek trwały, a może go zwrócić. To ważne przede wszystkim w tych branżach, w których wymiana technologii na nowszą ma ogromne znaczenie. Całościowe koszty leasingu oraz kredytu są zbliżone, ale w przypadku leasingu można zastosować tzw. ekspresową amortyzację, a więc skrócić okres amortyzowania środka trwałego do  co najmniej 40% amortyzacji normatywnej. Wynosi ona 60 miesięcy dla samochodów, 40 miesięcy dla sprzętu budowlanego.

Leasing maszyn produkcyjnych a optymalizacja podatkowa

Płacona co miesiąc, stała rata leasingowa wykorzystana może być ponadto do optymalizacji podatkowej. Wszystko to dzięki możliwości dopisania kosztów leasingu do wydatków ponoszonych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Dla dużej ilości firm to rozwiązanie opłacalne z uwagi na możliwość obniżenia w ten sposób podstawy opodatkowania. Zastosowanie w praktyce skróconego okresu amortyzacji pozwala na zakwalifikowanie raty leasingu do kosztów prowadzenia działalności.

Leasing operacyjny i finansowy

Do wyboru są w tym przypadku leasing operacyjny i finansowy. W leasingu finansowym kosztem są opisane wyżej odpisy amortyzacyjne oraz raty leasingu w części odsetkowej. Część kapitałowa nie jest kosztem, w ramach obowiązujących przepisów podatkowych. Po zakończeniu umowy maszyna staje się własnością leasingobiorcy. Taka forma leasingu jest korzystna dla firm, które chcą się stać właścicielami danych środków trwałych. W przypadku leasingu operacyjnego, który cieszy się większą popularnością, do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć można całą ratę. To skuteczniejszy instrument optymalizacji podatkowej.

Artykuł stworzony przy współpracy z marką Pat Solutions, zajmującą się relokacją maszyn – www.patsolutions.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here