Lokata na nowe środki

Chcesz zmotywować swoje oszczędności do pracy? Zależy Ci na tym, aby generowały zysk nawet wtedy, gdy odpoczywasz, spacerujesz z psem lub oglądasz ulubiony serial? Sięgnij po lokatę na nowe środki. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce i jak działa. Podpowiemy także, jak wybrać tę, która przyniesie największe korzyści i na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy.

Czy wiesz, że lokowane w skarbonce pieniądze nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także z roku na rok tracą swoją wartość? W praktyce oznacza to, że za zaoszczędzone dziś 5000 zł kupisz zdecydowanie więcej niż za rok, dwa czy pięć lat. Wszystko za sprawą inflacji, czyli procesu wzrostu cen w gospodarce. Aby zmotywować swoje oszczędności do pracy i zachęcić je do generowania zysków nawet wtedy, gdy odpoczywasz, spacerujesz z psem lub oglądasz ulubiony serial, warto sięgnąć po sprawdzone, bezpieczne narzędzia. Jednym z nich jest lokata bankowa.

Czym jest lokata?

Lokata to rodzaj depozytu zakładanego na określony w umowie okres. Deponując pieniądze na lokacie, udostępniasz instytucji finansowej kapitał, który ta może przeznaczyć na udzielanie kredytów. W ramach nagrody dostajesz zysk w postaci odsetek. W zależności od konkretnego produktu lokata może trwać od kilku godzin do kilku lat. Najpopularniejsze to te zawierane na 3, 6 9 i 12 miesięcy. Środki pieniężne zgromadzone na lokatach w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do równowartości w złotych 100 000 euro. Jednym z rodzajów lokaty jest lokata na nowe środki. Na czym polega jej specyfika?

Lokata na nowe środki co to znaczy?

Lokata na nowe środki to lokata, na której możesz zdeponować — jak wskazuje jej nazwa — wyłącznie nowe środki finansowe. Ich definicja nie jest jednak z góry określona i w zależności od instytucji finansowej może brzmieć w odmienny sposób. Przykład: w definicji wskazanej przez Kasę Stefczyka, oferującą Lokatę na nowe środki z oprocentowaniem na poziomie 2,4 %, nowe środki to nadwyżka pomiędzy saldem wszystkich rachunków w dniu zakładania lokaty, a saldem Twoich wszystkich rachunków w Kasie na koniec 10. dnia poprzedniego miesiąca. Jeśli 10 września Twoje środki ulokowane w Kasie wynosiły łącznie 4000 zł, a 1 października masz na kontach łącznie 10 000 zł, to 6000 zł możesz ulokować na Lokacie na nowe środki.

Jak znaleźć najlepszą lokatę na nowe środki? 3 kluczowe parametry

Zanim zawrzesz umowę depozytu, koniecznie porównaj dostępne na rynku oferty, zwracając uwagę na trzy kluczowe parametry. W ten sposób stworzysz własny ranking lokat na nowe środki, który pomoże dokonać najlepszego wyboru nie tylko Tobie, ale także Twoim bliskim.

  • Oprocentowanie lokat. Głównym zadaniem lokaty jest wygenerowanie jak najwyższych zyskó Podstawowym kryterium wyboru tej jedynej powinna być więc wartość oprocentowania. To właśnie od niej zależy bowiem, ile pieniędzy zarobią… Twoje pieniądze. Porównując oferty lokat dostępnych w poszczególnych instytucjach finansowych, w pierwszej kolejności wyselekcjonuj te o najwyższym oprocentowaniu. Co ważne, koniecznie zweryfikuj także, czy wskazana wartość obowiązuje jedynie przez określony okres i/lub dla konkretnej kwoty. Często się zdarza (zwłaszcza w przypadku lokaty na nowe środki), że dotyczy ona wyłącznie ściśle określonych przez bank „widełek” – kwotowych bądź terminowych.
  • Okres trwania okresu lokacyjnego oraz możliwe do zdeponowania kwoty. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnego produktu, zastanów się, na jak długo chcesz zdeponować pieniądze i jaką kwotę chcesz umieścić na lokacie. Kolejnym krokiem powinno być wyselekcjonowanie produktów, które wpiszą się w Twoje oczekiwania w zakresie obu parametrów;
  • Zasady obowiązujące w przypadku zerwania lokaty przed zakończeniem umowy. W przypadku zerowania lokaty przed czasem deponent traci zazwyczaj wszystkie wypracowane zyski. Od tej zasady istnieje jednak kilka wyjątkó Jednym z nich jest Lokata na nowe środki PLUS oferowana przez Kasę Stefczyka. W przypadku zerwania umowy przed czasem Kasa wypłaci Ci pełny, wpłacony kapitał oraz 10% odsetek należnych na dany dzień.

Źródło:

https://www.bankier.pl/smart/lokaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here