Jak motywować pracowników, aby pracowali z pełnym zaangażowaniem? Co zrobić, by podnieść wydajność całego zespołu? Jeśli masz problem z odpowiednim zarządzaniem pracownikami i ze spadkiem ich skuteczności, zapraszamy do lektury.
Zauważyłeś spadek wydajności u swoich pracowników? Co zrobić, by ponownie zaczęli pracować z pełnym zaangażowaniem? Jak skutecznie motywować swoich pracowników? Okazuje się, że kluczem w tym wszystkim jest odpowiednie zarządzanie! Zanim jednak przejdziemy do zarządzania, opowiemy między innymi o tym, dlaczego w ogóle motywowanie pracowników jest ważne.
Spis Treści
Jak motywować pracowników?
Zastanawiasz się, jak motywować pracowników, aby pracowali z zaangażowaniem? Zanim jednak przedstawimy kilka kluczowych aspektów, warto przypomnieć, że jako szef, musisz pamiętać o tym, że pracownicy nie są maszynami. Każdy z nich ma prawo mieć gorszy dzień. Ponadto różnią się między sobą zarówno temperamentem i charakterem. Przez swoje przekonania, niekiedy trudności z komunikowaniem – na przykład swoich potrzeb – czy przez emocje stają się – jak każdy człowiek – nieprzewidywalni. Jak zatem zmotywować pracownika? Przede wszystkim sprawić, by czuł satysfakcję z tego, co robi. Dzięki odkryciu sensu pracy pracownik stanie się jednocześnie bardziej zaangażowany.
Motywowanie pracowników jako zadanie szefa
Jako szef musisz być również wszechstronny. Oznacza to, że nie tylko musisz mieć umiejętności związane z zarządzaniem pracownikami, ale posiadać także tak zwane umiejętności miękkie. Mowa tu przede wszystkim o odpowiedniej komunikacji i empatii. Ważne jest, by mieć wysoki poziom inteligencji, zarówno społecznej, jak i emocjonalnej. Wiedzę o naturze człowieka zdobywa się oczywiście na studiach psychologicznych, ale jako szef również możesz zdobyć ją w łatwy sposób, bez konieczności stania się studentem. Dziś organizuje się przeróżne szkolenia menedżerskie oraz różnego rodzaju warsztaty na ten temat.
Skuteczna motywacja pracowników – umiejętne zarządzanie
Jak już wspominaliśmy, kluczem do skutecznego motywowania pracowników jest umiejętne zarządzanie nimi. Mamy tu oczywiście na myśli efektywne delegowanie zadań. Wielu specjalistów wspomina również o motywacjach niemierzalnych, niematerialnych oraz materialnych i finansowych. Ten ostatni aspekt obejmuje oczywiście różnego rodzaju benefity, na przykład karnety na siłownie, rozbudowaną opiekę zdrowotną czy samochód służbowy. W skład motywacji materialnej i finansowej wchodzą również prowizje i premie oraz nagrody. W przypadku niemierzalnej i niematerialnej natomiast liczy się atmosfera w miejscu pracy, kultura organizacyjna, docenianie, szacunek czy po prostu poczucie sensu pracy.
Warto pamiętać o tym, że motywacja niematerialna, czyli motywacja niemierzalna jest bardziej skuteczna i trwała. Słabiej traci na wartości, ale jednocześnie trudniej ją wypracować. Natomiast motywacja materialna i finansowa jest analogicznie nietrwała, często mniej skuteczna i przede wszystkim kosztowna. Do motywacji pracowników można wykorzystać różne metody, o ile rzeczywiście zwiększą zaangażowanie pracowników. Na szczęście dzięki powyższym informacjom skutecznie motywować pracowników nie powinno być dla nikogo problemem, a w razie potrzeby podjęcia określonego działania łatwo dopasujesz je do indywidualnych potrzeb danej osoby. Często przy rozwiązywaniu problemów najważniejsza jest rozmowa o tym, jak poprawić warunki pracy poszczególnych pracowników. Dzięki temu można lepiej dopasować stanowisko do potrzeb pracowników, co ma wpływ na motywowanie pracownika.