Jak motywować pracowników

Jak motywować pracowników, aby pracowali z pełnym zaangażowaniem? Co zrobić, by podnieść wydajność całego zespołu? Jeśli masz problem z odpowiednim zarządzaniem pracownikami i ze spadkiem ich skuteczności, zapraszamy do lektury.

Zauważyłeś spadek wydajności u swoich pracowników? Co zrobić, by ponownie zaczęli pracować z pełnym zaangażowaniem? Jak skutecznie motywować swoich pracowników? Okazuje się, że kluczem w tym wszystkim jest odpowiednie zarządzanie! Zanim jednak przejdziemy do zarządzania, opowiemy między innymi o tym, dlaczego w ogóle motywowanie pracowników jest ważne.

Jak motywować pracowników?

Zastanawiasz się, jak motywować pracowników, aby pracowali z zaangażowaniem? Zanim jednak przedstawimy kilka kluczowych aspektów, warto przypomnieć, że jako szef, musisz pamiętać o tym, że pracownicy nie są maszynami. Każdy z nich ma prawo mieć gorszy dzień. Ponadto różnią się między sobą zarówno temperamentem i charakterem. Przez swoje przekonania, niekiedy trudności z komunikowaniem – na przykład swoich potrzeb – czy przez emocje stają się – jak każdy człowiek – nieprzewidywalni. Jak zatem zmotywować pracownika? Przede wszystkim sprawić, by czuł satysfakcję z tego, co robi. Dzięki odkryciu sensu pracy pracownik stanie się jednocześnie bardziej zaangażowany.

Motywowanie pracowników jako zadanie szefa

Jako szef musisz być również wszechstronny. Oznacza to, że nie tylko musisz mieć umiejętności związane z zarządzaniem pracownikami, ale posiadać także tak zwane umiejętności miękkie. Mowa tu przede wszystkim o odpowiedniej komunikacji i empatii. Ważne jest, by mieć wysoki poziom inteligencji, zarówno społecznej, jak i emocjonalnej. Wiedzę o naturze człowieka zdobywa się oczywiście na studiach psychologicznych, ale jako szef również możesz zdobyć ją w łatwy sposób, bez konieczności stania się studentem. Dziś organizuje się przeróżne szkolenia menedżerskie oraz różnego rodzaju warsztaty na ten temat.

Skuteczna motywacja pracowników – umiejętne zarządzanie

Jak już wspominaliśmy, kluczem do skutecznego motywowania pracowników jest umiejętne zarządzanie nimi. Mamy tu oczywiście na myśli efektywne delegowanie zadań. Wielu specjalistów wspomina również o motywacjach niemierzalnych, niematerialnych oraz materialnych i finansowych. Ten ostatni aspekt obejmuje oczywiście różnego rodzaju benefity, na przykład karnety na siłownie, rozbudowaną opiekę zdrowotną czy samochód służbowy. W skład motywacji materialnej i finansowej wchodzą również prowizje i premie oraz nagrody. W przypadku niemierzalnej i niematerialnej natomiast liczy się atmosfera w miejscu pracy, kultura organizacyjna, docenianie, szacunek czy po prostu poczucie sensu pracy.

Warto pamiętać o tym, że motywacja niematerialna, czyli motywacja niemierzalna jest bardziej skuteczna i trwała. Słabiej traci na wartości, ale jednocześnie trudniej ją wypracować. Natomiast motywacja materialna i finansowa jest analogicznie nietrwała, często mniej skuteczna i przede wszystkim kosztowna. Do motywacji pracowników można wykorzystać różne metody, o ile rzeczywiście zwiększą zaangażowanie pracowników. Na szczęście dzięki powyższym informacjom skutecznie motywować pracowników nie powinno być dla nikogo problemem, a w razie potrzeby podjęcia określonego działania łatwo dopasujesz je do indywidualnych potrzeb danej osoby. Często przy rozwiązywaniu problemów najważniejsza jest rozmowa o tym, jak poprawić warunki pracy poszczególnych pracowników. Dzięki temu można lepiej dopasować stanowisko do potrzeb pracowników, co ma wpływ na motywowanie pracownika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here