Maszyna sprzątająca dla Twojego biznesu

Utrzymanie podłogi w czystości nie jest ani proste, ani przyjemne. Powierzchnia ta jest bowiem narażona na ciągłe oddziaływanie wielu różnych zabrudzeń, przez co staje się siedliskiem bakterii, grzybów i wielu innych, niebezpiecznych drobnoustrojów. Otwartym pozostaje więc pytanie, czy poprzez „czyszczenie” podłóg rozumie się wyłącznie usunięcie zabrudzeń, czy też eliminację drobnoustrojów. W tym artykule zaprezentujemy profesjonalne maszyny sprzątające na polskim rynku, rodzaje i krótką charakterystykę urządzeń.

Spis Treści

Maszyny sprzątająca a kwestia czystości

Jeśli proces czyszczenia podłogi ma być czymś więcej, niż tylko usunięciem zabrudzeń, to należy w tym celu z pomocą przychodzi profesjonalna maszyna sprzątająca. Urządzenie czyszczące może mieć bardzo złożoną i często zaskakującą formę. W poniższym zestawieniu przedstawimy kilka ciekawych wariantów maszyn czyszczących, które w usuwaniu „podłogowych” zabrudzeń cieszą się wyjątkową skutecznością.

1. Szorowarki do podłogi

Najpopularniejszą, podłogową maszyną czyszcząca jest oczywiście szorowarka do podłogi. Sprzęt ten jest niezwykle prosty w obsłudze i jednocześnie gwarantuje wysoką skuteczność usuwania zabrudzeń. Co ważne – większość szorowarek ma konstrukcję jednotarczową. Nazwa ta oznacza, że mamy tu do czynienia z pojedynczą tarczą, na której umieszcza się szczotkę obrotową.

szorowarka

Szorowarka jednotarczowa Nilfisk FM 400 D dwubiegowa do podłóg

Naturalnie również i w tym przypadku sprawdza się zasada, że szorowarka szorowarce nie jest równa. I właśnie dlatego poszczególnie urządzenia czyszczące różnią się między sobą i to nie tylko w kontekście prędkości obrotowej (im wyższa, tym lepiej), ale też i masy. Nawiasem mówiąc – im dana szorowarka jest cięższa, tym skuteczniej czyści ona wybraną powierzchnię. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że masa szorowarki nie ma z punktu widzenia operatora większego znaczenia. Powód jest prosty – większość masywnych urządzeń czyszczących posiada specjalne kółka, dzięki którym jazda po gruncie jest łatwiejsza.

2. Froterki do podłogi

Mniej znanym „kuzynem” szorowarek jest froterka. Urządzenie to charakteryzuje się niewielką mocą, ale za to umożliwia froterowanie, czyli mówiąc prościej – polerowanie wybranej przestrzeni użytkowej. Niestety froterki mają jedną, zasadniczą wadę: niezależnie od ich przeznaczenia (podłoga, panel, parkiet itd.), nie sprawdzają się one w usuwaniu ciężkich zabrudzeń, lecz raczej w „dopieszczaniu” tego, co już wcześniej zostało oczyszczone.

froterka

Froterka Nilfisk BU 500 polerka jednotarczowa do podłóg

3. Maszyna czyszcząca z kablem

Maszyny kablowe to bardzo ciekawa forma urządzeń czyszczących podłogę. Ich zaletą jest co prawda duża moc użytkowa, ale za to są one ograniczone kablem, co dyskwalifikuje je jako sprzęt czyszczący do podłóg wielkopowierzchniowych. Mimo to sprawdzają się one zarówno jako sprzęt czyszczący, ale też osuszający. Zdecydowana większość z nich to urządzenia jednotarczowe o dość prostej konstrukcji, aczkolwiek można wśród nich spotkać także i bardziej zaawansowane modele.

4. Maszyna czyszcząca bateryjna

Maszyny czyszczące zasilane akumulatorowo, to dość ciekawa forma urządzeń sprzątających, które w trakcie pracy nie potrzebują dodatkowego okablowania. Są to modele idealne do czyszczenia dużych, wręcz wielkopowierzchniowych podłóg (np. w markecie), w przypadku których dostęp do gniazdek 230 V jest znacznie utrudniony. Co ciekawe, nowoczesne, czyszczące maszyny bateryjne mogą pracować nawet kilka godzin, oferując przy tym naprawdę wysoki standard czyszczenia.

Maszyna czyszcząca bateryjna

Nilfisk BA/CA 551/611 – automat do mycia podłóg dla firm (do 2385m2)

5. Maszyny czyszczące trakcyjne

Maszyny czyszczące z trakcją to nic innego, jak sprzęt sprzątający o dodatkowym napędzie. Dzięki niemu ich skądinąd duża masa, nie jest dla użytkownika żadnym problemem. Zdecydowana większość maszyn trakcyjnych posiada napęd na tylną oś, co oznacza, że ich masa jest w pewnym sensie nieograniczona.

Takie rozwiązanie niesie ze sobą szereg korzyści. Po pierwsze – maszyna czyszcząca z trakcją jest dość ciężka, dzięki czemu gwarantuje ona jeszcze większą skuteczność czyszczenia przywierających zabrudzeń. Po drugie – obecność trakcji zapewnia maksimum komfortu przy manewrowaniu maszyną. Między innymi to właśnie dlatego sprzęt ten doskonale sprawdza się również w ciasnych, sklepowych „uliczkach”. Często zdarza się też, że maszyny trakcyjne posiadają dwie odrębne tarcze czyszczące.

automat

Automat Viper Fang 24T szorująco zbierający z napędem do czyszczenia podłóg

6. Maszyny czyszczące samojezdne

Najbardziej komfortowym wariantem maszyn czyszczących są konstrukcje samojezdne. Posiadają one nie tylko napęd, ale też wydzielone miejsce dla osoby kierującej, oczywiście wraz z kompletnym systemem kierowania (najczęściej kierownica). Maszyny samojezdne wyposażone są najczęściej w pojemne zestawy akumulatorów, zapewniających im możliwość długiej jazdy po czyszczonej powierzchni. Maszyny samojezdne wykorzystuje się najczęściej w magazynach, halach i wielu innych, podobnych obiektach. Sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie wprowadzenie „ludzkich rąk” i zwykłych maszyn czyszczących byłoby zbyt kosztowne i czasochłonne.

Podsumowując, maszyna sprzątająca niejedno ma imię. Niemniej wybierając odpowiedni sprzęt, zawsze trzeba mieć na względzie, że ma on swoje plusy i minusy. Dlatego wybór odpowiedniego urządzenia czyszczącego nie powinien być owocem chwilowych przemyśleń, lecz rezultatem długotrwałych analiz.

Wszystkie maszyny sprzątające kupisz na stronie internetowej Multi-matic.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here