Plecaki dla dzieci

Plecak to niezbędny element szkolnej wyprawki. Plecaki dla chłopców i dziewczynek powinny być ergonomiczne i funkcjonalne. Starannie dobrany zadba nie tylko o komfort noszenia, ale również o kręgosłup dziecka. Zgodnie z zaleceniem ortopedy waga plecaka dla dzieci poniżej 13 roku życia nie powinna przekraczać 10% jego wagi. Aby kręgosłup dziecka nie był od początku przeciążony skoliozą, należy zapewnić uczniom odpowiedni model, z którego można bezpiecznie i komfortowo korzystać przez cały rok szkolny. Na jakie cechy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Jaki plecak sprawdzi się najlepiej?

Spis Treści

Na co zwrócić uwagę kupując plecak?

Odpowiednie usztywnienie

Ważnym elementem jest usztywnienie tylnej ściany plecaka, która otula plecy. Nie musimy od razu wybierać plecaka ze stelażem, wystarczy dobrej jakości gąbka lub pianka, która dopasowuje się do anatomicznego kształtu pleców dziecka. Warto również wybrać model, który posiada regulowane szelki. Najlepiej, aby regulacja była dwustopniowa, zapewniające równomierne rozłożenie ciężaru na plecach i utrzymanie prawidłowej postawy. Szelki powinny być szerokie i miękkie, aby poprawić ogólny komfort dziecka. Dobrym rozwiązaniem są dodatkowe sprzączki, które zabezpieczają szelki na wysokości klatki piersiowej i talii. W rezultacie ciężar plecaka i jego zawartości rozkłada się równomiernie w dwóch miejscach.

Wielkość i funkcjonalność

Równie ważnym elementem w konstrukcji plecaka jest jego rozmiar. Jego szerokość nie powinna przekraczać szerokości ramion dziecka. A sam plecak nie powinien znajdować się więcej niż 8 centymetrów poniżej talii. Zaleca się, aby plecaki pierwszej klasy miały oddzielną komorę na lunch i napoje, aby zapobiec zabrudzeniu lub zalaniu książek i zeszytów. Przydatne są również małe przegródki. Liczne przegródki nie tylko uczą dzieci porządkowania, ale także pozwalają równomiernie rozłożyć wagę znajdujących się w plecaku przedmiotów. Szkolny plecak powinien mieć również odblaski. To świetne rozwiązanie, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.

Odpowiednie materiały

Aby plecak był wygodny w codziennym użytkowaniu, najlepiej mieć wentylację wewnątrz plecaka, aby zapobiec poceniu się pleców. Dodatkowo ważne jest, aby wybrany model został wykonany z wodoodpornego materiału, który można użytkować niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Jaki plecak do szkoły wybrać?

Plecak dla przedszkolaka

Wybierając plecak dla maluchów, musimy wziąć pod uwagę potrzeby i wagę. Plecaki przedszkolne nie muszą być tak duże jak plecaki szkolne. Plecaki przedszkolne muszą być lekkie, aby nie obciążać delikatnych pleców kilkulatków. Plecaki przedszkolne powinny mieć jedną lub dwie kieszenie, a  także kieszeń boczną na butelkę z napojem. Materiały z których wykonane są plecaki dla przedszkolaków powinny być solidne i wolne od substancji toksycznych. Plecaki materiałowe, dostępne w kilku wersjach, szczególnie polecane są ze względu na niską wagę oraz duży wybór kolorów i wzorów.

Plecaki szkolne dla ucznia klas 1-3 

Dla dzieci w klasach 1-3  szczególnie rekomendowany jest lekki tornister. Dzięki sztywnemu korpusowi i szerokiemu pasowi bezpieczeństwa zapewnia lepszą stabilność i nie obciąża pleców dziecka. Prosta konstrukcja i kształt przypominający pudełko ułatwiają dzieciom codzienne pakowanie do szkoły i lepsze organizowanie wszystkich książek i zeszytów. Według norm europejskich maksymalna waga plecaka dla ucznia klas 1-3 wynosi 1200 gramów. Plecaki szkolne dla dzieci z klas 1-3 są kolorowe i atrakcyjnie zaprojektowane, posiadają liczne wzory i grafiki. Na szczególną uwagę zasługują tornistry z uchwytami i kółkami, które pozwalają również na łatwe prowadzenie, a nie noszenie na plecach.

Plecaki szkolne dla nastolatka

Dla większości nastolatków wygląd plecaka szkolnego jest ważniejszy niż jego funkcjonalność i wygoda. Tornistry młodzieżowe, aby sprostać ich wymaganiom przy zachowaniu zdrowego ciała, muszą być przede wszystkim wygodne, pojemne i stabilne. Plecaki szkolne dla nastolatków również powinny mieć dobre usztywnienie. Dzięki temu będą bezpieczne i wygodny dla kręgosłupa. Byłoby świetnie, gdyby plecak szkolny dla nastolatków miał uniwersalny design, który mógłby służyć również jako plecak miejski. Warto również wybrać model ze specjalnymi kieszeniami na laptopy i mniejszą elektronikę.

Aby uczeń chętnie korzystał z nowego plecaka, warto zaproponować kilka wygodnych modeli i pozwolić zdecydować, który design najbardziej mu odpowiada. Dzieci będą dumne ze swojej decyzji, a my będziemy mieć pewność, że proponowany model spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa. Bogaty wybór plecaków oraz innych akcesoriów jest dostępny tutaj https://nos-to.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here