Silniki krokowe dla domowego majsterkowicza

0
789

Silniki krokowe, nazywane również skokowymi, to jedne z najchętniej stosowanych form napędu w rozmaitych grupach urządzeń. Silniki krokowe pracują przy wykorzystaniu specjalnego wirnika, wykonującego ruch obrotowy o precyzyjnie określonym nachyleniu. Kluczową własnością każdego silnika krokowego jest zsynchronizowana prędkość kątowa z częstotliwością impulsów. Pozwala to na określenie ulokowania wału bez potrzeby stosowania specjalnych urządzeń pomiarowych. 

Spis Treści

Rodzaje silników krokowych do użytku amatorskiego 

Silniki krokowe występują w różnych wersjach o odmiennej specyfikacji, zastosowaniu i przeznaczeniu. Do grona najpopularniejszych należą silniki ze zmienną reluktancją – wyposażone w jeden lub kilka zębów wirnika na każdym biegunie. Znajdziesz silniki o konstrukcji symetrycznej lub niesymetrycznej – w pierwszym wypadku masz do czynienia z urządzeniem tworzącym rozbudowane pasmo, w drugim przypadku z silnikiem o paśmie zlokalizowanym tylko na pojedynczym biegunie. 

Silniki krokowe z magnesem trwałym to kolejna wersja tych urządzeń. Występują w wersji jedno- lub wielosegmentowej. Można je dodatkowo podzielić na silniki z biegunami jawnymi bądź utajonymi, a także na te o magnesowaniu osiowym lub promieniowym. 

Trzecim typem są silniki hybrydowe, uważane za najlepsze i najbardziej wydajne. Mają optymalne parametry prędkościowe oraz wysoką rozdzielczość. Obecny na wirniku magnes trwały wytwarza strumień magnetyczny, wykorzystywany w utrzymaniu ruchu i pracy całego układu. Silniki hybrydowe łączą zalety urządzeń o zmiennej reluktancji oraz silników z magnesem. 

Wybierając silnik krokowy, warto też zwrócić uwagę na metodę sterowania jego pracą. Wyróżniamy modele unipolarne i bipolarne, różniące się pod tym względem odmiennym połączeniem cewki silnika. 

Zastosowanie silników krokowych 

Urządzenia krokowe są idealnym rozwiązaniem do zasilania układów wymagających precyzyjnej pracy. Znajdziesz je między innymi wewnątrz zegarków, drukarek, sprzętu RTV, obrabiarek, a także urządzeń przemysłowych, pojazdów mechanicznych i robotów. Są niezastąpione w stabilizowaniu obrotów silników w czasie jazdy na biegu jałowym. Dużą zaletą silników krokowych jest ich prosta konstrukcja, gwarantująca wysoką wydajność oraz niską awaryjność. 

Dla najbardziej wymagających montażystów i majsterkowiczów oferowane są silniki krokowe wyposażone w przekładnie o rozszerzonej standardowej rozdzielczości krokowej. Silniki takie wykorzystywane są do najbardziej wymagających i precyzyjnych projektów lub układów, takich jak urządzenia do ręcznej obróbki materiałów, dyski twarde, plotery, urządzenia grawernicze, głowice laserowe, a także wysoce specjalistyczne sprzęty laboratoryjne. Rozbudowaną ofertę precyzyjnych modeli silników skokowych znajdziesz w sklepie internetowym Botland.

Na koniec warto podkreślić, że kluczowym parametrem, o którym nie można zapomnieć w trakcie zakupu silnika, jest jego moc. Wartość tego parametru zależy bezpośrednio od Twoich zamiarów, a także typu mechanizmu, który dany silnik będzie obsługiwał. Wbrew pozorom, moc silnika nie zawsze ma przełożenie na jego wielkość. Niewielkich rozmiarów silniki mogą okazać się idealne do pracy w układach zrobotyzowanych, większe są natomiast stosowane w zasilaniu urządzeń taśmowych i przemysłowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here