Szczyrk

Są takie miejsca na mapie Polski, którymi można zachwycać się o każdej porze roku. Jednym z nich jest Szczyrk. To górski kurort zlokalizowany w południowej części województwa śląskiego, ok. 10 km na południe od Bielska-Białej, w pobliżu drogi ekspresowej S1, łączącej północ kraju z południem. Bliskość drogi szybkiego ruchu oraz przejść granicznych ze Słowacją i Republiką Czech, jak również rozbudowana infrastruktura noclegowo-gastronomiczna i pokaźna liczba lokalnych atrakcji dla dzieci i dorosłych sprawiają, że Szczyrk jest jedną z najchętniej odwiedzanych miejscowości w Beskidach.

Spis Treści

Dlaczego warto wybrać się do Szczyrku?

Powodów aby przyjechać do Szczyrku jest naprawdę wiele. Jest tu co robić zarówno w okresie zimowym, jak i letnim. Jesienią Szczyrk licznie odwiedzają grzybiarze, a wiosną ci, których zachwyca budząca się do życia natura.

Szczyrk zimą

Szczyrk zimą to mekka dla miłośników szusowania po białym puchu. W okresie zimowym, do serca Beskidu Śląskiego, zjeżdżają narciarze i snowboardziści o każdym stopniu zaawansowania. Zdaniem wielu pasjonatów, Szczyrk bowiem posiada najlepiej rozbudowaną infrastrukturę narciarską w Polsce.

Świetnym przykładem jest chociażby Beskid Sport Arena – jeden z trzech największych ośrodków narciarskich w Szczyrku i jednocześnie jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. Jest tu bowiem aż pięć oświetlonych tras narciarskich o różnej długości i stopniu trudności, a na miłośników zimowego szaleństwa czeka nowoczesny, 6-osobowy wyciąg kanapowy. Na miejscu znajduje się profesjonalna wypożyczalnia nart, szkółka narciarska dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz aż pięć pojemnych parkingów. Zimą niniejszy obiekt działa od wczesnych godzin rannych do późnych godzin wieczornych. Co więcej, lokalizacja Beskid Sport Areny sprawia, że wiatr nie ma wpływu na funkcjonowanie obiektu i komfort korzystania z jego oferty (w przeciwieństwie do innych dużych ośrodków narciarskich w regionie).

Ponad to można wybrać się na wędrówki górskie na biegówkach. Istnieje bowiem wiele wyznaczonych, bardzo atrakcyjnych tras.

Szczyrk latem

W okresie letnim Szczyrk odwiedzają turyści piesi i rowerowi. Ci pierwsi zwykle chętnie korzystają z wyznaczonych przez PTTK szlaków pieszych na Skrzyczne (najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego) oraz Klimczok. Ci drudzy zaś chętnie korzystają z wyznaczonych szlaków rowerowych lub tras rowerowych zaproponowanych na różnego rodzaju popularnych serwisach internetowych, np. Trip2Bike.pl.

Poza świeżym powietrzem i fantastycznymi widokami, Szczyrk oferuje również szereg różnych form spędzania wolnego czasu. Są tu bowiem nie tylko zabytkowe kościoły (szczególnie warto odwiedzić Sanktuarium na Górce oraz drewniane Sanktuarium św. Jakuba) i pomniki, ale również galerie sztuki (Bator Art Gallery), w tym także i lokalnych rzemieślników, kompleks skoczni narciarskich, amfiteatr, jaskinia w Trzech Kopcach oraz atrakcje dla całej rodziny, np. 80-metrowa zjeżdżalnia wodna, kule do chodzenia po wodzie oraz basen z podgrzewaną wodą na terenie Grill Bike Baru. Jest także deptak, którym można przespacerować nad rzeką Żylicą oraz plac św. Jakuba, na którym można odpocząć i kupić pamiątki.

Wiele osób korzysta również z oferty lotu helikopterem i na paralotni, jazdy konnej oraz wyciągu kanapowego na Skrzyczne i Małe Skrzyczne. Z wyciągów, poza turystami pieszymi, korzystają także miłośnicy downhillu.

Oferta gastronomiczno-noclegowa Szczyrku

Szczyrk to również popularne miejsce wśród miłośników dobrego jedzenia. Znaleźć tu można lokale serwujące praktycznie wszystko, na co się ma ochotę. W zależności od osobistych preferencji, można tu zjeść zarówno tradycyjne, lokalne potrawy, jak i pizzę, burgery, kebaby i inne „street foody”. Wiele osób ceni sobie dania serwowane przez restaurację Bachrata. Ta, poza świeżym, pysznym jedzeniem, oferuje także niepowtarzalny widok na panoramę górskich szczytów.

W niniejszym kurorcie nie ma również kłopotów ze znalezieniem noclegu w każdym standardzie. Są tu zarówno nowoczesne, kilkugwiazdkowe hotele, jak i pensjonaty, schroniska, domki, apartamenty i tanie pokoje. Dobrym pomysłem jest, aby w tzw. „gorących okresach”, czyli zimą i latem oraz podczas dłuższych weekendów i świąt, podjąć decyzję o wcześniejszej rezerwacji noclegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here