telepraca a praca zdalna różnice
pixabay.com

Choć wiele osób myśli, że telepraca i praca zdalna jest tym samy, to jednak różnice są istotne. Przede wszystkim tzw. home office nie jest uregulowany przez prawo.

Praca w domu, to praca w domu, prawda? Otóż nie. Często używane zamiennie terminy telepraca i praca zdalna (home office) nie są tożsame.

Na czym polegają różnice? Telepraca jest sposobem wykonywania obowiązków służbowych zapisanym w Kodeksie pracy. Z home office rzecz ma się inaczej.

Spójrzmy na szczegóły.

telepraca a home office
pixabay.com

Telepraca a praca zdalna

Jeśli na stałe pracujesz poza zakładem pracy, komunikujesz się z firmą za pośrednictwem internetu i w ten sam sposób przesyłasz wyniki swojej pracy, to spełniasz warunki telepracy.

Formalnie powinieneś mieć zapisane w umowie o pracę miejsce jej wykonywania poza firmą. Najczęściej mowa jest o domu. Prawo dopuszcza też styl „mieszany”, np. 3 dni w domu, 2 w biurze.

Najdalej idącym rozwiązaniem jest telepraca mobilna. Pracodawca nie ingeruje gdzie wykonujesz zadania – nie masz przypisanego konkretnego adresu. Pozostałe zasady telepracy pozostają bez zmian.

W umowie ujęty jest również sposób dostarczania efektów twojej pracy. Można do tego wykorzystać pocztę elektroniczną lub którąś z popularnych platform internetowych obsługujących pracę zdalną.

praca zdalna
pixabay.com

Praca zdalna a telepraca – różnice

Praca zdalna nie jest uregulowana w przepisach. Z telepracą łączy ją tylko to, że jest wykonywana poza przedsiębiorstwem.

Problemem mogą być kwestie BHP oraz ewentualnych wypadków podczas pracy.

W przypadku telepracy, masz takie same prawa jak osoby pracujące w zakładzie. Pracodawca musi ci m.in. zapewnić sprzęt komputerowy (lub zapłacić ekwiwalent jeśli używasz prywatnego) oraz sprawdzić czy miejsce pracy spełnia wymogi BHP.

Przy pracy zdalnej jest tylko umowa – najczęściej ustna – między tobą a pracodawcą.

Najczęściej przyjmuje się, że praca zdalna podejmowana jest tymczasowo np. w sytuacjach, kiedy pracownik nie może wykonywać obowiązków w firmie. Telepraca zakłada natomiast ciągłą pracę poza firmą.

Ministerstwo pracy, w odpowiedzi na interpelację poselską z 2019 roku, stwierdziło, że praca zdalna ma charakter incydentalny. Na stałe ma się odbywać w firmie. Dlatego w sytuacji pracownika wykonującego zadania w domu stosuje się ogólne przepisy dotyczące stosunku pracy.

Home office – jeszcze jedna różnica

Jest jeszcze jedna ważna różnica między home office, a telepracą.

W przypadku telepracy musisz dostarczać pracodawcy wyniki swoich działań za pośrednictwem urządzeń elektronicznych. 

W pracy zdalnej nie ma takiego wymogu. Można sobie wyobrazić, że pracownik będzie osobiście przekazywał pracodawcy owoce swojego wysiłku.

Telepraca ma wady i zalety – jednak jednym z największych plusów jest fakt jej prawnego uregulowania. Trzeba mieć świadomość różnic obu form pracy w domu, bo z nich wynikają twoje prawa i obowiązki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here