1000 plus bon turystyczny
pixabay.com

1000 plus to pomysł rządu dla firm z branży turystycznej, która najbardziej ucierpiała na epidemii koronawirusa. Znamy pierwsze szczegóły.

Projekt bonów turystycznych jest jeszcze w rządowej obróbce. Ideę takiego wsparcia dla branży turystycznej i hotelarskiej zdradziła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Celem programu 1000+ będzie zachęcenie Polaków do korzystania w przyszłości – po zakończeniu walki z COVID-19 – z usług krajowej branży turystycznej.

Korzystając z bonu będzie można wykupić wycieczkę na terenie Polski lub udział w wydarzeniu związane z turystyką.

1000 plus dla kogo
pixabay.com

1000 plus – dla kogo?

Rząd pracuje nad szczegółami 1000 plus z Polską Organizacją Turystyczną.

Chcielibyśmy zarekomendować Polakom wybieranie polskiej ofert turystycznej – mówi minister Emilewicz.

Właściciele i pracownicy biur podróży, hoteli i pensjonatów są w grupie, która najbardziej ucierpiała na skutek rozwoju epidemii. Ich straty są tak poważne, że rządowa tarcza antykryzysowa – m.in. świadczenie postojowe czy zwolnienie z ZUS – nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia.

Już wcześniej – właśnie w ramach tarczy antykryzysowej – weszły w życie przepisy, które umożliwiają zwrot klientom wpłaty za np. wycieczkę w ciągu 180 dni (wydłużony termin) lub w formie rocznego vouchera na zakup usług (jeśli taką formę wybierze konsument).

Zgodnie z przepisami, klient może skorzystać z vouchera na realizację imprezy turystycznej w przyszłości, w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć odwołana impreza.

W grę wchodzą nie tylko wycieczki. Voucher uwzględni wystawy, kongresy, wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, rekreacyjne, sportowe czy imprezy tematyczne lub plenerowe.

1000 plus tarcza antykryzysowa
pixabay.com

1000 plus czyli bony turystyczne

Emilewicz zdradziła, że program będzie opierał się na wprowadzeniu bonu o wartości 1000 złotych.

Bon będzie można przeznaczyć na zakup krajowej wycieczki lub udziału w imprezie turystycznej. Dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa z bonów skorzystają osoby, których nie jest stać na wakacyjny czy zimowy wyjazd oraz właściciele firm działających w sektorze turystycznym.

Turystyczne bony społeczne funkcjonują w wielu krajach europejskich, m.in. Francji, Hiszpanii i na Węgrzech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here