Co to jest hosting

Decydując się na założenie sklepu internetowego, czy też zwykłej strony w sieci, już na początku swojej drogi spotkasz się z pojęciem hostingu. Czym jest hosting i na co zwrócić uwagę szukając oferty, która spełni twoje oczekiwania? Sprawa ta wielu wydaje się skomplikowana, w rzeczywistości wystarczy jednak odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań, aby podjąć właściwe decyzje.

Spis Treści

Hosting nie jedno ma imię

Błędne, choć powszechne, jest twierdzenie, że hosting to tylko opłata za prawo do prowadzenia strony www. Prawdą jest natomiast, że wykupując hosting, zyskujemy dostęp do zasobów serwerowni, dzięki czemu możemy prowadzić stronę internetową. Wszelkie dane znajdujące się na stronie muszą być przecież gdzieś przechowywane. Warto podkreślić, że dotyczy to każdej witryny. Prosta strona internetowa zawiera tekst i obrazki, które są pewnym ładunkiem danych. Niemniej jednak zawierają one bardzo niewiele miejsca. Jednak już w przypadku sklepu internetowego dane są o wiele cięższe. Sklep to setki lub tysiące produktów, zdjęć, grafik, filmów i tekstów. Nawet jeśli są one maksymalnie kompresowane, co umożliwia na przykład System Zarządzania treścią PrestaShop, zajmują ogrom miejsca. Dlatego serwer dla Prestashop zawsze będzie większy od serwera dla prostej, informacyjnej strony internetowej. Tym samym również opłata za hosting będzie o wiele wyższa.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hostingu?

Hosting

Zanim podejmiesz decyzję o skorzystaniu z którejś oferty i zakupieniu hostingu, dokładnie przeanalizuj swoje możliwości. Szczególną uwagę poświęć następującym elementom:

  • Pomoc techniczna i obsługa klienta – część firm hostingowych posiada płatną infolinię, co znacząco podnosi koszt zakupu, patrząc z perspektywy rocznego rozliczenia. Jeżeli nie chcesz korzystać z infolinii, upewnij się, że obsługa mailowa działa na odpowiednio wysokim poziomie. Liczy się podejście do klienta i czas, po którym dostaniemy odpowiedź na nasze zapytanie.
  • Wiarygodność i opinie – na rynku funkcjonuje wiele firm hostingowych. Zanim nawiążesz współpracę z którąś z nich, upewnij się, że dana firma działa legalnie. Jeżeli na stronie firmy znajdziesz jej NIP i REGON, a dodatkowo będziesz mógł otrzymać fakturę VAT – wszystko jest w porządku. Dobrą metodą jest również sprawdzenie portfolio interesującej nas firmy. Im bardziej jest ono rozbudowane, tym lepiej.
  • Lokalizacja serwerowni – jeżeli wybierzesz firmę hostingową, której serwerownie znajdują się poza granicami Polski, szybkość ładowania się stron, które zostaną na nich umieszczone, może być niezadowalająca.

Wybieranie oferty – jakie parametry muszą być określone?

Kiedy już wybierzesz firmę hostingową, z której usług zamierzasz skorzystać, nadszedł czas na określenie parametrów konta hostingowego. Zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę zapoznaj się z narzędziami administracyjnymi, które otrzymasz jako właściciel konta. Następnie określ jaka ilość skrzynek pocztowych będzie Ci potrzebna. Istotne jest również ustalenie, jaką liczbę domen oraz subdomen otrzymasz w ramach danego pakietu hostingowego. Parametry, które musisz określić, to również powierzchnia dyskowa, a także transfer miesięczny. Kiedy ustalisz jakie wartości każdego z wymienionych parametrów są dla Ciebie optymalne, bez trudu wybierzesz odpowiednią ofertę hostingową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here