Elektronika

Niemal w każdej branży, czy też nawet w każdej dziedzinie życia, mamy styczność z przedmiotami elektronicznymi. Budzimy się dźwiękiem wydobywanym z naszego telefonu, będącego tak naprawdę małym, skromnym układem elektronicznym. Idąc na śniadanie, wyjmujemy ze zmywarki nasz ulubiony kubek, do którego chwilę później nalewamy kawę z ekspresu. W drodze do pracy, słuchamy naszej ulubionej muzyki na słuchawkach bądź w samochodowym radiu. Takich przykładów można przytoczyć bez końca.

Spis Treści

Czym to w zasadzie jest i jak to działa?

Z definicji elektronika to dziedzina nauki i techniki, zajmująca się badaniem oraz wytwarzaniem przebiegów napięć i prądów, czyli ruchu elektronów. Z pewnością każdy z nas miał okazję kiedyś zobaczyć, jak wygląda mniejsza lub większa płytka nazywana układem elektronicznym, jednak mały procent osób jest w stanie zrozumieć jak to w ogóle działa i o co tam chodzi. Otóż, na płytkach przeważnie koloru zielonego lub niebieskiego, występują kilometry nadrukowanych ścieżek prowadzących do różnych półprzewodników takich jak dioda, tranzystor, triak czy kondensator. Oczywiście jest to tylko mała część spośród wszystkich elementów, które mogą się tam znajdować. Każdy poszczególny fragment układu posiada swoje odpowiednie właściwości, dlatego też sztuką jest umiejscowić wszystko odpowiednio tak, aby dało zamierzony efekt. W momencie załączenia zasilania przez ścieżki zaczynają płynąć potężne fale elektronów będących winnymi tego, co dzieje się w układzie.

Tworzenie układów elektronicznych

Tworzenie układów elektronicznych w przemyśle

Z reguły produkcja elektroniki odbywa się na skalę hurtową, ponieważ poszczególne układy mają zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu i są zamawiane przez firmy, a nie osoby prywatne. Przykładowo, producent pralek samodzielnie wytwarza całą obudowę pralki, bęben piorący oraz różne mocowania, ale układ sterujący programami maszyny musi już zamówić z firmy zewnętrznej, zajmującej się typowo elektroniką. Nic więc dziwnego, że cały proces wytwarzania układów odbywa się automatycznie i jest wykonywany przez maszyny. Aby w jakikolwiek sposób zacząć myśleć o produkcji elektroniki w kontekście założenia firmy, potrzeba zaopatrzyć się w piec, automat do montażu oraz drukarkę do nakładania pasty.  Sprzęt to jednak nie wszystko, gdyż najważniejsze jest, aby umieć projektować układy oraz stawić czoła ciągle rosnącym wymaganiom klientów. Technologia cały czas biegnie do przodu i nikt na rynku nie chce być gorszy.

Maszyny zastępujące człowieka, czy to idzie w dobrym kierunku?

Sporo osób jest zdania, że rosnąca w siłę elektronika i nowoczesne technologie w przyszłości będą mogły pozbawić pracy wielu ludzi. Nie jest to w stu procentach prawda, ponieważ automatyzacja zastąpi człowieka w wytwarzaniu urządzeń, jednak maszynami ktoś musi operować. Wprowadzanie tzw. „robotów” w fabrykach ma na celu przyspieszenie czasu produkcji oraz poprawienie standardów pracy w trosce o zdrowie pracowników. Nie jest jednak uniknione, że osoby wolące pracę fizyczną nie są zadowolone z faktu coraz to większego rozwoju technologii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here