Fotowoltaika dla firm

Obecnie wielu przedsiębiorców zastanawia się nad montażem fotowoltaiki w swojej firmie. Popularność tego typu inwestycji nie powinna dziwić, gdyż ma ona wiele zalet. Jak wybrać najlepszą fotowoltaikę dla swojej firmy? Czy jest to rzeczywiście opłacalne rozwiązanie dla przedsiębiorców? Poniższy artykuł na pewno rozwinie twoje wątpliwości.

Spis Treści

Fotowoltaika dla firm w 2022 – co warto wiedzieć?

Montując fotowoltaikę w swojej firmie, zyskujesz rzecz wręcz bezcenną – częściową lub nawet całkowitą niezależność energetyczną. To dzięki niej uda się obniżyć rachunki za prąd. Jest to szczególnie ważne w ostatnim czasie, gdy obserwujemy wzrost cen energii elektrycznej. Jeśli możemy w jakiś sposób spowodować to, że będziemy mniej płacić za swoje rachunki, to dlaczego z tego nie skorzystać? Energia elektryczna produkowana we własnym zakresie to z pewnością spora szansa dla wielu firm.

Warto też wspomnieć, że od pierwszego kwietnia obowiązują nowe zasady, dotyczące montażu paneli fotowoltaicznych. Nowelizacja sprawiła kilka zmian, szczególnie w sposobie rozliczania prosumentów z nadwyżek wyprodukowanej energii. Przedsiębiorcy nie powinni jednak obawiać się nowego rozliczania. Zmiany zostaną skierowane jedynie do przyszłych właścicieli instalacji PV (systemów o mocy do 50 kW).

Czy warto inwestować w fotowoltaikę dla firm?

O opłacalności inwestowania w fotowoltaikę najlepiej rozmawiać z fachowcami. Dlatego też poprosiliśmy o odpowiedź na to pytanie specjalistę z firmy multienergetycznej EWE:

Zmiany klimatu, problemy z produkcją energii w sezonie letnim i wzrost jej cen to realne problemy, które wpływają na funkcjonowanie firm w Polsce. Dlatego też warto już teraz pomyśleć o szukaniu rozwiązań. Wbrew pozorom jest ich kilka – wymienić tu można chociażby kogenerację, fotowoltaikę czy postawienie na farmy wiatrowe. Oczywiście każde ze wskazanych rozwiązań ma swoje zalety i wady, różne są też potrzeby poszczególnych firm czy instytucji. Sam montaż paneli fotowoltaicznych najbardziej polecany jest dla podmiotów dysponujących sporą ilością miejsca – np. na hali fabrycznej czy niezagospodarowanym terenie wokół. Oczywiście niewielkie instalacje także będą dostarczać prąd, jednak ich możliwości będą proporcjonalnie niższe, a koszt wyższy. Wpłynie to z kolei na czas zwrotu inwestycji.

Posiadanie instalacji fotowoltaicznych ma jeszcze jeden plus. Każdy podmiot, który produkuje więcej energii, niż zużywa, może się zgłosić do firmy, oferującej odkup nadwyżki energii. Pozwoli to na uzyskanie dodatkowego zarobku i ograniczy marnowanie się wyprodukowanego prądu.

Jak widać, postawienie na fotowoltaikę w firmie jak najbardziej ma sens. A jak wybrać najlepszego instalatora?

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Dobry instalator paneli fotowoltaicznych to przede wszystkim taki, który cieszy się już uznaniem wśród klientów. Dlatego też zawsze warto przyjrzeć się opiniom o poszczególnych podmiotach. Pozwoli to uchronić się przed podmiotami, które znane są z niesolidności. Podczas rozmów warto oczywiście dopytać o rodzaj i producenta stosowanych paneli i falowników, używane rozwiązania techniczne oraz gwarancję. W każdym przypadku warto też przeprowadzić wizję lokalną, która będzie podstawą do przygotowania projektu

Branża związana z instalacją fotowoltaiczną stale się rozwija. Na rynku pojawiają się nowe firmy, które polecają różne innowacyjne rozwiązania. Jeśli któraś z nich posiada wiarygodną historię swojej działalności oraz dobrą opinię, to warto na nią się zdecydować. Bardzo ciekawą opcją dla przedsiębiorstw może być też fotowoltaika od EWE w ramach usługi Energia 360. Obejmuje ona nie tylko budowę nowoczesnej i wydajnej instalacji fotowoltaicznej, ale też odkup energii oraz zapewnienie dostaw na wypadek zbyt małej produkcji.

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych

Aktualnie mamy szeroki wybór dotacji do fotwoltaiki 2022. Wśród nich wymienić trzeba na pewno pomoc finansową z programu „Czyste Powietrze”. Działa on już ponad 3 lata. Celem projektu jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła, przyjazne dla środowiska. W ramach projektu możemy ubiegać się o wsparcie na: centralne ogrzewanie, pompy ciepła, przegrody budowlane, wentylację z odzyskiem ciepła oraz fotwoltaikę.

Inwestycja w fotowoltaikę to na pewno ciekawe rozwiązanie. Warto więc pomyśleć o montażu instalacji tego rodzaju. Darmowy prąd na pewno się przyda, a jego ewentualny nadmiar nie musi się zmarnować – można go po prostu sprzedać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here