Winieta

Często wybierając się w daleką trasę samochodem np. na wakacje zapominamy o dokładnym przeanalizowaniu trasy. Pamiętajmy, że tak samo jak w Polsce tak i w innych krajach nie wszystkie drogi pokonamy bez dodatkowych kosztów. Dlatego warto jest przyjrzeć się dokładniej trasie wyświetlonej przez naszą nawigację i wcześniej przygotować się na przejazd takimi drogami by w przyszłości uniknąć kary za brak winiety.

Spis Treści

W których krajach należy kupić winietę na autostradę?

Do dokładnego planowania drogi trzeba sprawdzić w jakich krajach kupić winietę na autostradę. Nie jest tak strasznie jak się może wydawać gdyż istnieją również państwa takie jak np. Holandia gdzie można bez żadnych dodatkowych opłat podróżować po kraju samochodem osobowym. Więc przed wjazdem do jakich krajów lepiej być zaopatrzonym w winietę? Korzystając z dróg ekspresowych lub autostrad w państwach takich jak np.: Austria, Bułgaria, Czechy, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria czy Węgry lepiej posiadać omawiane oznaczenie i uniknąć płacenia kary. Więcej dokładnych informacji można znaleźć pod tym adresem: https://kioskpolis.pl/winiety-gdzie-je-kupic-i-ile-kosztuja/.

Okresy ważności winiet

Dodatkowo warto wiedzieć, że winiety kupuje się na różne okresy ważności. Co oznacza, że możemy zaoszczędzić pieniądze wykupując winietę tylko na taki czas jaki będziemy poruszać się po kraju który wymaga takiej opłaty. Jakie rodzaje winiet są do wyboru? Wyróżniamy kilka podstawowych okresów ważności: winieta weekendowa, winieta tygodniowa, winieta 10-dniowa, winieta miesięczna, winieta 2-miesięczna, winieta półroczna, winieta roczna. Pamiętajmy, że nie w każdym kraju można wybrać winietę na okres taki jaki będziemy używać dróg danego państwa gdyż np. czasami najmniejsza możliwa do zakupu to miesięczna.

Gdzie kupić winiety na autostrady?

Mamy wiele możliwości, jeżeli chcemy elektroniczną to wiadomo, że przez internet. Tylko trzeba pamiętać żeby sprawdzić od kiedy jest ona aktywna. Sprawa z tradycyjnymi naklejkami jest dużo prostsza. Tradycyjną winietę kupimy nawet po wjechaniu do danego kraju odwiedzając stację benzynową, pocztę, firmę zarządzającą drogami w danym kraju. Kupno nie jest jakoś skomplikowane, każdy powinien dać sobie radę nawet bez znajomości w większym stopniu języka obcego. Wystarczy podać numer rejestracyjny i okres na jaki ją chcemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here