Komfortowa podróż kamperem z dostępem do własnej energii elektrycznej

Podróże kamperem stają się coraz bardziej popularne. W tego typu pojazdach zapotrzebowanie na energię jest znacznie większe. Z tego powodu dobrym wyborem są zestawy solarne do kampera. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam wszystko, co powinniście wiedzieć na ten temat, doradzimy też jakie panele słoneczne świetnie się sprawdzą i czy cena ma znaczenie.

Spis Treści

Panele słoneczne do kampera – wybór ma znaczenie

Panele fotowoltaiczne są coraz częściej wybierane do kamperów, gdyż dzięki nim nie ma konieczności ciągłego ładowania akumulatora na stacjach. Oczywiście warto tutaj zastanowić się nad wyborem samego systemu zasilania solarnego. Solary do kampera powinny być wytrzymałe, podobnie jak cały zestaw fotowoltaiczny do kampera. Oczywiście warto zdawać sobie sprawę, że gdy cały akumulator zostanie naładowany, nie dojdzie do przeładowania, gdyż alternator odłączy panele.

Wybór paneli – elastyczne czy nieelastyczne?

Wybierając panele słoneczne trzeba kierować się nie tylko ich jakością wykonania, ale także samą funkcjonalnością. I tutaj do wyboru są modele elastyczne i nieelastyczne. Jak zapewne się domyślacie te nieelastyczne są tańsze, ale i cięższe, dlatego jeżeli chcecie je wybrać musicie sprawdzić czy nie będą stanowiły dla dachu dodatkowego obciążenia. Zatem zdecydowanie lepszym wyborem są modele elastyczne, które są cienkie, a przy tym bardzo lekkie, zatem montaż nie nastręcza problemów. Po przygotowaniu powierzchni i jej oczyszczeniu wystarczy tylko je przykleić. Kolejną zaletą jest to, iż zajmują także mniej miejsca, a przy tym generują taką samą ilość mocy, jak większe panele nieelastyczne. Nie są także widoczne, a więc nie trzeba obawiać się, że zostaną skradzione. Niestety ich największą wadą jest wysoka cena. Jednak warto się na nie zdecydować ze względu na efektywność pracy.

Jak wybrać regulator ładowania?

Wielu kamperowców zastanawia się nad wyborem regulatora ładowania. Zestaw fotowoltaiczny do kampera ze sklepu https://suntrack.pl/zestawy-do-kampera/916-zestaw-do-kampera-50w6a12v.html musi być dostosowany od zapotrzebowania na energię. Szczególnie dużo prądu pobiera lodówka, zatem jeżeli zapotrzebowanie urządzeń przekracza 230 V, to niezbędne jest dokupienie przetwornicy. Dzięki temu zapewniona zostanie płynność pracy.

Fotowoltaika do kampera – obalamy mity

Wiele osób powiela mity i te najczęstsze postaramy się dla Was obalić. Jednym z pierwszych mitów jest to, iż uważa się, że panele elastyczne mogą szybko zostać uszkodzone przez gradobicie. Nie jest to prawda. Małe gradobicie nie uszkodzi ich w żadnym stopniu, podobnie jak drogowe kamyki. Warto jeszcze obalić mit dotyczący samego montażu. Nie jest prawdą, że panele nieelastyczne mogą odpaść w czasie jazdy. Owszem, jeżeli montaż będzie nieodpowiedni, to zapewne się tak zdarzy, ale podobnie sytuacja wyglądałaby w przypadku paneli elastycznych. Dodatkowo warto wiedzieć, że panele mogą być montowane nie tylko na dachu kampera, ale także na bocznej części.

Panele słoneczne do kampera

Warto pamiętać, że zasilanie solarne do kampera uzależnione jest od warunków atmosferycznych, a także położenia kampera. Jeżeli chcecie, aby akumulator został naładowany, musicie parkować w miejscach, gdzie występuje duże nasłonecznienie i nie występują przeszkody, które zasłaniałyby promienie słoneczne, jak np. wysokie drzewa.

Czy akumulator do kampera z elektrolitem ciekłym to dobry wybór?

Akumulatory do kampera z elektrolitem ciekłym jeszcze do niedawna cieszyły się dużą popularnością, jednak należy zdawać sobie sprawę, że mimo wszystko nie są dobrym wyborem. Owszem sprawdzają się, jeżeli „kamperujecie”, czyli dojeżdżacie kamperem w jedno miejsce, a następnie tam spędzacie czas. Jednak jeżeli kamperem podróżujecie, to elektrolit ciekły może wydzielać niebezpieczne opary, gdyż nie jest szczelny. Ponadto kiedy akumulator wykonuje głębokie cykle bardzo szybko się rozładowuje.

Jeżeli lubicie zwiedzać, to podróże kamperem są idealnym wyborem. Pamiętajcie jednak, aby zadbać o własną energię. Dzięki temu nie będziecie musieli zatrzymywać się, aby go ładować. Zestaw fotowoltaiczny do kampera powinien być jak najwyższej jakości, dzięki temu unikniecie przykrych niespodzianek, a podróż upłynie w przyjemnej atmosferze.

Zobacz też: https://suntrack.pl/131-zestawy-do-kampera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here