indywidualna interpretacja podatkowa
pixabay.com

Odmowa interpretacji podatkowej spotka cię, kiedy np. będziesz próbował uchylić się od zapłacenia podatku. Sprawdź pozostałe powody.

Interpretacja podatkowa, to informacji udzielana na wniosek podatnika przez Krajową Informację Skarbową.O interpretacje mogą wnioskować osoby fizyczne oraz prawne (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) czy też stowarzyszenia lub inne podmioty.Jednak nie w każdej sytuacji uzyskasz indywidualną interpretację podatkową.

interpretacja podatki
unsplash.com

Odmowa interpretacji podatkowej

Nie otrzymasz interpretacji podatkowej jeśli:

  • ma ona dotyczyć przepisów mówiących o właściwości, uprawnieniach i obowiązkach organów podatkowych (np. urzędów skarbowych lub urzędów celno-skarbowych)
  • może służyć uchylaniu się lub unikaniu opodatkowania

Do uchylania się lub unikania opodatkowania może dojść poprzez

  • nadużycie przepisów prawa podatkowego
  • podejmowanie działań w sposób sztuczny
  • wykonywanie czynności bez uzasadnienia ekonomicznego
  • nabywanie umownych korzyści

Co znaczy działanie w sposób sztuczny?

To sytuacja w której można przyjąć, że podmiot działający rozsądnie i kierujący się prawem i celami nie podjąłby konkretnych działań z przyczyn ekonomicznych. Jaskrawym przykładem jest zawieranie umów, które skutkują ograniczeniem zysku.

Do działań sztucznych można też zaliczyć np. nieuzasadnione dzielenie operacji czy angażowanie podmiotów pośredniczących.

interpretacja Krajowa Informacja Skarbowa
unsplash.com

Natomiast nabywanie umownych korzyści to „wejście” w korzystne podatkowo prawa podmiotów zagranicznych poprzez utworzenie spółek-matek lub spółek-córek.

Celem takiego postępowania jest wykorzystanie dla jednej z nich ulg lub niższych stawek podatkowych wynikających z postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Uwaga! KIS nie wyda też interpretacji indywidualnej, jeśli w tej samej sprawie wydana została interpretacja ogólna.

Źródło: biznes.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here