opakowania plastikowe

Na temat opakowań plastikowych krążą różne opinie. Prawda jest jednak taka, że od momentu pojawienia się pierwszych produktów z tworzyw sztucznych, ich popularność stale rośnie. Według naukowców, nasza epoka to epoka plastiku. Choć jeszcze półtorej wieku temu, nikt o nim nie słyszał, dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez niego życie. Co sprawia, że tak się dzieje?

Spis Treści

Plastik plastikowi nierówny

Zanim przyjrzymy się bliżej fenomenowi plastiku warto dookreślić kwestię nazewnictwa. Zbiorczo, plastikiem przyjęło się nazywać właściwie każde tworzywo sztuczne. Istnieje jednak wiele rodzajów tego materiału, który różnią się składem chemicznym i cechami użytkowymi.

Jeśli chodzi o opakowania plastikowe, najczęściej mamy do czynienia z jednym z 6 typów tworzyw:

  • PET – to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów. Powstaje z niego wiele produktów używanych na co dzień, m.in. butelki do napojów, ale także np. ubrania z polaru.
  • HDPE – jedno z najbezpieczniejszych tworzyw, które doskonale nadaje się do produkcji opakowań przeznaczonych do przechowywania i serwowania żywności. Jego zaletą jest możliwość ponownego wykorzystania.
  • PVC – surowiec sztuczny wykorzystywany w różnych branżach, m.in. budownictwie. W branży opakowaniowej raczej się z niego rezygnuje bądź używa do produkcji opakowań na produkty niespożywcze.
  • LDPE – to kolejny przykład tworzywa bezpiecznego dla człowieka. Produkuje się z niego przede wszystkim torby i folie spożywcze oraz opakowania np. na sosy. Jest obojętny fizjologicznie i można używać go ponownie. 
  • PP – obok HDPE, PP to jedno z najprzyjaźniejszych człowiekowi tworzyw sztucznych. Bardzo często stosowany do wytwarzania opakowań na żywność, a zatem np. nakrętek do butelek czy pojemników na margarynę.
  • PS – wykorzystuje się go do produkcji różnego rodzaju naczyń i sztućców jednorazowych, a także pojemników na wynos. Spieniony PS to popularny styropian. 

Co sprawia, że znajdują one tak szerokie zastosowanie w branży opakowań?

Czemu tak trudno nam zrezygnować z plastiku w opakowaniach?

Opakowania, szczególnie te do żywności, muszą spełniać kilka wymagań. Przede wszystkim powinny chronić jedzenie przed wpływem czynników zewnętrznych. Muszą być zatem stosunkowo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie dla wygody klientów muszą być lekkie i praktyczne – muszą np. pozwolić na sprawdzenie rodzaju i stanu żywności, bez otwierania opakowania. 

Patrząc z punktu widzenia producenta, materiał użyty do produkcji opakowania musi być natomiast atrakcyjny cenowo, łatwy w modelowaniu i podatny na zmiany wyglądu – takie jak farbowanie czy drukowanie.

Tworzywa sztuczne, czyli potocznie plastiki, spełniają wszystkie te wymogi. Dobrze prezentują i chronią żywność (m.in. przed wysuszeniem czy zabrudzeniem), a jednocześnie są tanie, lekkie, proste w obróbce i szeroko dostępne. 

Nic więc dziwnego, że wysokiej jakości opakowania plastikowe, takie jak te na stronie https://unipack.pl/sklep/opakowania/opakowania-plastikowe/, cieszą się tak dużym  zainteresowaniem zarówno wśród klientów detalicznych, jak i hurtowych.

Opakowania plastikowe a środowisko naturalne

Omawiając temat opakowań plastikowych nie sposób nie poruszyć kwestii ekologii. Dla wielu stanowi ona bowiem poważną przeszkodę w korzystaniu z tworzyw sztucznych. Dlaczego?

Trwałość, czyli to, co jest jedną z największych zalet plastiku, jest jednocześnie jego wadą. Opakowania z tworzyw, pozostawione same sobie będą rozkładać się przez długi czas, zaśmiecając morza i lasy. Warto jednak podkreślić, że winę w tym temacie nie ponoszą same produkty z tworzyw sztucznych, lecz nieodpowiedzialne korzystanie z nich. Większość wspomnianych powyżej rodzajów plastiku nadaje bowiem się do recyklingu, czyli ponownego przetworzenia. Niestety, jeszcze do niedawna brakowało procedur, które umożliwiłyby sprawne przeprowadzenie całego procesu. Obecnie jednak sytuacja się zmienia, a wykorzystane opakowania plastikowe mogą zyskiwać drugie życie, ograniczając ilość odpadów i zużycie surowców naturalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here