Zanim kupisz drukarkę 3D

Zakup drukarki 3D jest opłacalny, ale… pod warunkiem, że jest rzeczywiście dobrany do potrzeb i możliwości konkretnej działalności, typu projektu. Drukarki 3D, także te większe i nieco bardziej zaawansowane mają swoje ograniczenia, o których warto pamiętać, rozważając taki zakup. 

  1. Kiedy zakup drukarki 3D się opłaca?
  2. Ograniczenia druku 3D, z których warto zdawać sobie sprawę

Spis Treści

Kiedy zakup drukarki 3D się opłaca?

Druk 3D słusznie uznawany jest za najtańszą metodę wytwarzania, natomiast warunkiem powodzenia jest dobranie drukarki do projektu. Zakup drukarki 3D może znacząco uprościć proces wytwarzania konkretnego elementu, części czy przedmiotu. Jest on często także bardzo opłacalny pod względem finansowym. Sprawdza się jednak przede wszystkim przy produkcji określonego typu przedmiotów czy elementów. Warto więc upewnić się, czy w przypadku takiego typu produkcji, jaki cię interesuje, rzeczywiście jest to rozwiązanie najbardziej optymalne.

Drukarki 3D jako narzędzia wytwarzania poszczególnych elementów najlepiej sprawdzają się w przypadku:

  • produkcji pojedynczych elementów lub produkcji niskoseryjnej,
  • produkcji elementów o skomplikowanej geometrii,
  • gdy nie potrzebujesz produktu o doskonałej jakości powierzchni zaraz po wydrukowaniu,
  • gdy tworzysz, testujesz, rozwijasz rozwiązania prototypowe przygotowujące dopiero do pełnego wdrożenia konkretnego rozwiązania.

Cechy druku 3D

Drukarki 3D to bardzo cenne narzędzie, które ułatwiło niejeden proces produkcyjny, szczególnie w przypadku małych działalności, projektów prototypowych czy niskoseryjnych. Zakup drukarki 3D powinien być bardzo przemyślany i dostosowany do typu produkowanych komponentów. Nie każda aplikacja jest odpowiednia do druku 3D i trzeba sobie z tego zdawać sprawę. W większości przypadków 3D to rozwiązanie idealne do małych elementów, składowych większych całości, ale nie finalnych i gotowych produktów, szczególnie jeśli są one większych rozmiarów. Drukarki 3D świetnie sprawdzają się natomiast jako urządzenia produkcyjne w zakresie frazowania CNC czy formowania wytryskowego.

Z drukarką 3D możesz:

  • stworzyć prototyp rozwiązania, które dopiero zamierzasz wdrożyć w małej manufakturze lub sprzedać;
  • przetestować nowe rozwiązania, wyprodukować element istotny dla twojego procesu, którego nie chcesz jednak od razu tworzyć w produkcji wysokoseryjnej, ale najpierw przetestować,
  • stworzyć małe, ale wyjątkowo trwałe elementy; druk 3D może i trwa długo (liczymy go raczej w kilkudziesięciu minutach, a często godzinach), natomiast daje wyjątkowo odporny na uszkodzenia element.
  • wyprodukować mały, ale bardzo skomplikowany przedmiot – drukarki 3D radą sobie z wyjątkowo wymagającymi wzorami geometrycznymi, produkcja małych, ale bardzo precyzyjnie wyciętych elementów nie stanowi dla nich problemu.

Pamiętaj, że:

  • druk 3D liczy się najczęściej w godzinach; powstające na takich drukarkach fizyczne przedmioty muszą być np. odpowiednio wytrzymałe, a na uzyskanie takiego efektu potrzeba czasu. Warto ten aspekt wziąć pod uwagę, planując produkcję konkretnego przedmiotu lub elementu.
  • Masz do czynienia z ograniczonym obszarem zadruku (standardowo 20x20x20 cm), co sprawia, że drukarki 3D przysłużą ci się przede wszystkim przy produkcji małych elementów.
  • warstwy zadruku sprawiają, że finalny materiał jest szorstki, natomiast możesz to zniwelować przez szlifowanie i szpachlowanie lub „kąpiele” w oparach acetonu.

Te ograniczenia w wielu przypadkach nie stanowią żadnego problemu. Warto jednak zdawać sobie z nich sprawę i świadomie podejmować decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here