Biała lista podatników VAT pozwala błyskawicznie prześwietlić kontrahenta. Sprawdzisz na niej czy płaci podatek od towarów i usług oraz czy podał ci właściwy rachunek firmowy.
Biała lista podatników VAT działa od września 2019 roku, jednak część związanych z nią zasad – sankcji – obowiązuje od 2020 roku.
Sprawdź najważniejsze fakty:
- kto figuruje w białej liście podatników
- jakie znajdziesz w niej informacje
- czy masz obowiązki z nią związane
Spis Treści
Biała lista podatników VAT – co to jest?
Biała lista podatników ma być w założeniu praktycznym narzędziem dla przedsiębiorców. Wystarczy wejść do tej bazy danych i sprawdzić firmę z którą robisz interesy.
Zorientujesz się, czy kontrahent jest czynnym płatnikiem podatku od towaru i usług, a jeśli go wykreślono, to za jakiego powodu. Zweryfikujesz również numer rachunku bankowego jego firmy.
Wykaz zastąpił listy vatowców.
Na białej liście znajdują się tylko przedsiębiorcy, którzy płacą lub płacili VAT. Jeśli ktoś ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, ale nie płaci takiego podatku, to nie odszukasz go w wykazie.
Biała lista podatników – gdzie sprawdzić
Wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych
Lista jest również dostępna ze strony Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG): https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/
Jak się zabrać do wyszukiwania?
Biała lista podatników – wyszukiwarka
Kontrahenta możesz znaleźć po numerze konta bankowego, NIP, REGON oraz nazwie.
Jeśli przedsiębiorca prowadzi firmę jednoosobową i jest zarejestrowany w CEIDG, to wystarczy, że w nazwie wpiszesz jego imię i nazwisko.
Wyszukiwarka pokaże ci dane na aktualny dzień. Takie jest ustawienie domyślne. Możesz też wpisać inną datę.
W wynika znajdziesz m.in. informację czy kontrahent jest płatnikiem podatku VAT, datę rejestracji/odmowy/wykreślenia/przywrócenia (wraz z podstawą prawną) oraz numery rachunków rozliczeniowych lub imiennych rachunków w SKOK.
W wykazie są numery rachunków otwarte w związku z prowadzoną działalnością. Przedsiębiorca wskazał je w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym w urzędzie skarbowym. Zostały potwierdzone przy wykorzystaniu STIR (systemu teleinformatycznego izby rozliczeniowej). Rachunki są zgłaszane do STIR przez banki.
W wykazie nie ma prywatnych rachunków bankowych czyli ROR-ów.
Potwierdzenie danych możesz wydrukować. Będzie ono opatrzone unikalnym identyfikatorem przypisanym do twojego wyszukiwania.
Biała lista podatników – sankcje
Do końca roku 2019 można było wpłacać pieniądze na konto kontrahenta nie podane w białej liście. Jednak od stycznia 2020 roku, to się zmieniło.
Jeśli przelejesz ponad 15 tys. zł na innych rachunek niż podany w białej liście, to nie będziesz mógł zaliczysz tych pieniędzy do kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowo poniesiesz ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim partnerem biznesowym. Stanie się tak jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.
Możesz ustrzec się przykrych konsekwencji.
Masz 3 dni od zrobienia przelewu na poinformowanie o tym urzędu skarbowego właściwego dla sprzedawcy.
Warto pamiętać, żeby tuż przed każdym przelewem powyżej 15 tys. zł sprawdzić numer rachunku na białej liście. Wykaz aktualizowany jest raz dziennie.
Nie musisz wpisywać się na listę podatników. Jeśli płacisz lub płaciłeś VAT, to system sam umieści twoją firmę w wykazie.
Może się zdarzyć, że płacisz VAT, ale nie ma twoich danych w wykazie. Sprawdź czy zgłosiłeś swój rachunek firmowy do urzędu skarbowego. Jeśli nie, to zrób to korzystając z CEIDG lub aktualizując dane w KRS.
Możliwe, że twój bank nie zgłosił konta do STIR – wtedy trzeba wyjaśnić sprawę w placówce bankowej.