nazwa firmy
unsplash.com

Czy masz już wybraną nazwę dla swojej działalności gospodarczej? Jeśli nie, to zapraszam do naszego przewodnika, w którym poznasz wszystkie zasady, jakie musi spełnić firma jednoosobowa i jej nazwa.

Musi zapadać w pamięć, budzić skojarzenie z tobą i z tym, co robisz. Pewnie nie chcesz jednak, żeby była zbyt frywolna lub budziła uśmiech politowania.

Dobra nazwa dla działalności gospodarczej z pewnością pomaga zdobyć klientów i zarobić pieniądze. Jak wybrać tą właściwą?

Zanim popuścisz wodze fantazji, sprawdź, co mówią przepisy na temat nadawania nazwy firmie jednoosobowej.

nazwa firmy jednoosobowej
unsplash.com

Firma jednoosobowa i jej nazwa

Jak wybrać nazwę firmy? Sprawdźmy najpierw jakie są wymogi prawa.

Nazwę działalności gospodarczej wybierasz podczas wypełniania wniosku w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG, sprawdź też, jak założyć firmę jednoosobową).

Nazwa firmy jednoosobowej – czego nie może zabraknąć

Podstawowa zasada: firma (czyli nazwa) musi zawierać twoje imię i nazwisko. To wymóg bezwzględny. Przecież działalność wykonujesz osobiście.

Przykład: będziesz prowadził warsztat samochodowy. Nazywasz się Janusz Wiśniewski. Twoja nazwa pod którą będzie zarejestrowana działalność w CEIDG może zatem brzmieć „Janusz Wiśniewski”

I na tym możesz właściwie poprzestać. Jednak czasem warto pokusić się o bardziej rozbudowaną nazwę.

Możesz dodać określenie, które pasuje do charakteru twojej działalności. Np. „Janusz Wiśniewski Naprawa Samochodów”.

Przepisy pozwalają pójść jeszcze dalej. Twoja nazwa może być bardziej fantazyjna. Np. „Janusz Wiśniewski CARS” lub „Janusz Wiśniewski JAN-WIN-CAR” czy nawet „Janusz Wiśniewski Lśniące Auto”.

Naturalnie nazwa nie powinna wprowadzać w błąd, co do charakteru twojej działalności gospodarczej.

Nazwa firmy jest ważna nie tylko ze względu na marketing. Wiadomo, im bardziej chwytliwa, tym większa szansa na pozostanie w pamięci potencjalnego klienta.

Nazwy będziesz używał przy podpisywaniu wszelkich oficjalnych dokumentów: umowach, rachunkach i fakturach.

W ewidencji przedsiębiorców możesz figurować tylko pod jedną nazwą.

jak sprawdzić czy nazwa jest zastrzeżona
unsplash.com

Jak sprawdzić, czy nazwa jest zastrzeżona

Jeśli masz popularne imię i nazwisko, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że nazwa tylko z imieniem i nazwiskiem jest już wykorzystana. Jan Kowalski nie będzie miał łatwego zadania.

Dodatkowo warto zabezpieczyć się przed zarzutami o nieuczciwą konkurencję

Dlatego najpierw sprawdź, czy nazwa jest już zastrzeżona. Wystarczy wpisać potencjalną nazwę do wyszukiwarki przedsiębiorców w bazie CEIDG i KRS. Dla pewności wrzuć też nazwę do wyszukiwarki Google.

Twoja nazwa może też być zarejestrowanym znakiem towarowym. Takie przypadki też się zdarzają. Dlatego przeszukaj bazę znaków towarowych zarejestrowanych w Polsce oraz Unii Europejskiej.

Nie ma problemu ze zmianą nazwy. Powraca jednak warunek: nadal musi zawierać twoje imię i nazwisko. Nazwę zmieniasz na stronie internetowej CEIDG. Nie musisz korygować faktur czy innych dokumentów starą nazwą.

Pamiętaj, że nadawanie nazw spółkom np. spółce komandytowej czy spółce jawnej, rządzi się swoimi prawami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here