jak założyć firmę
unsplash.com

Chcesz założyć firmę jednoosobową, masz już pomysł na biznes. Jakie dokumenty musisz zgromadzić, o co zadbać i co przygotować przed rejestracją przedsiębiorstwa. Sprawdź nasz przewodnik.

Biznesplan, analiza SWOT – to wszystko masz już za sobą. Wiesz na czym chcesz zarabiać, skąd pozyskasz środki na projekt, gdzie znajdziesz klientów oraz jakie narzędzia marketingowe wykorzystasz (content marketing, marketing internetowy, a może influencer marketing).

Teraz chcesz wiedzieć jak założyć firmę i jak się do tego przygotować.

Jak założyć firmę jednoosobową – 4 pierwsze decyzje

Przed tobą poważne decyzje: wybór opodatkowania, nazwy firmy czy kodu działalności gospodarczej. A to jeszcze nie wszystko.

Zaczynamy z grubej rury czyli:

1. Opodatkowanie firmy

Naturalnie nie chcesz płacić z górnej pułki. Dlatego dobrze przemyśl swoją decyzję. Np. przy niektórych formach rozliczenia nie będziesz mógł pomniejszyć podatku o koszty uzyskania przychodu.

Rozliczasz się jak każda inna osoba fizyczna czyli płacąc podatek od osób fizycznych PIT. Do wyboru masz:

  • skalę podatkową 17 proc. oraz 32 proc. (jeśli twój dochód przekroczy 85 528 złotych) oraz tzw. podatek liniowy (19 proc. bez względu na dochód)
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (2-20 proc. w zależności od rodzaju działalności)
  • kartę podatkową (stawkę ustala urząd skarbowy)

Przed decyzją bezwzględnie skonsultuj się z księgową! Ważna informacja jest taka, że w przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych (17 i 32 proc.) oraz podatku liniowego, możesz od podatku odliczyć koszty uzyskania przychodu czyli np. koszt wynajęcia biura czy komputerów.

Kolejne decyzja związana z daniną dla państwa: zaliczki możesz płacić kwartalnie lub co miesiąc. Zaliczek nie ma przy ryczałcie i karcie podatkowej.

Decyzja o wyborze opodatkowania ma długotrwałe konsekwencje, bo zadeklarowanej stawki nie można zmienić do ręki.

jak założyć działalność
unsplash.com

2. Kiedy otworzyć firmę?

Działalność gospodarcza zaczyna się z chwilą złożenia dokumentów fizycznie lub online. Od tego momentu jesteś przedsiębiorcą. Dlaczego ma to znaczenie?

Powody oczywiste – powinieneś wcześniej zgromadzić środki, przygotować stronę internetową czy pozyskać dostawców.

Jest jednak jeszcze jeden, bardzo ważny element. Jeśli chcesz skorzystać z ulgi na start dla początkujących przedsiebiorców, to termin 6 miesięcy bez płacenia składki na ZUS biegnie:

  • od kolejnego miesiąca jeśli zarejestrowałeś działalność w środku miesiąca
  • od 1 dnia miesiąca jeśli rejestracja nastąpiła właśnie pierwsze dnia miesiąca

3. Kod PKD firmy

Każdy rodzaj działalności ma swój kod zwany PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Wyszukiwarkę kodów znajdziesz na rządowej stronie dedykowanej przedsiębiorcom: biznes.gov.pl

Nie zawsze jest to czysta formalność. Po wyborze niektórych kodów będziesz zobowiązany do np. zakupu kasy fiskalnej lub płacenia podatku od towarów i usług (VAT).

Wybierasz kod głównej działalności oraz kody dodatkowej działalności.

jak założyć działalność gospodarczą
unsplash.com

Wreszcie last but not least:

4. Nazwa firmy

Nazwa działalności będzie twoją wizytówką. Dlatego warto dobrze ją przemyśleć. Pokusić się o mniej lub bardziej fantazyjną nazwę czy zostać przy imieniu i nazwisku?

To zależy m.in. od branży w której będziesz działał. Np. jeśli oferujesz przewozy, to nazwa „Kowalski Transport” może być odpowiednia. Prowadząc sklep osiedlowy wystarczy imię i nazwisko.

Wrzucić pomysł nazwy do sieci, żeby upewnić się, że nie jest już wykorzystana.

Teraz pozostał już tylko wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Rejestracja firmy przez internet jest szybka i łatwa.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości przed i w trakcie zakładania firmy, to dzwoń bez wahania – wszelkie informacje uzyskasz pod numerem telefonu 801 055 088 lub 22 765 67 32.

Działalność nierejestrowa

Na koniec warto przypomnieć – nie każdą działalność zarobkową musisz rejestrować.

Prowadzisz drobny handel lub świadczysz usługi? Stawiasz pierwsze kroki w biznesie np. sprzedając własne wyroby na Allegro?

Jeśli twój dochód miesięczny nie przekracza 50 proc. najniższej pensji krajowej – w 2020 roku to 1300 zł – to mieścisz się w działalności nierejestrowanej. Dzięki temu nie masz obowiązku zakładania działalności gospodarczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here