jak założyć działalność
unsplash.com

Działalność zarejestrujesz osobiście, online lub przez pełnomocnika. Jednak jest jeszcze jeden, najszybszy sposób. Sprawdź nasz przewodnik, jak założyć działalność gospodarczą przez telefon.

Rozmowy z przedsiębiorcami, którzy założyli biznes wiele lat temu, to jak pogawędki z dziadkami, którzy pamiętają wojnę. Trudno w nie uwierzyć.

Kiedyś założenie działalności gospodarczej trwało wiele dni. Śmiałek, który chciał otworzyć firmę musiał biegać z teczką papierów od urzędu do urzędu. Jeśli czego zapomniał, to – no cóż – trzeba wracać do domu.

Założenie firmy było niemal sportem ekstremalnym. Żartownisie mówili, że tak działała selekcja naturalna.

Potem przyszły zmiany. Rejestracja firmy przez internet jest prosta i nie wymaga, żadnych szczególnych umiejętności.

Okazuje się, że założyć firmę jednoosobową może być jeszcze łatwiej.

działalność gospodarczą
unsplash.com

Jak założyć działalność gospodarczą przez telefon

Tak, to prawda. Da się założyć działalność gospodarczą mając tylko telefon w ręku.

Skoro niemal wszystko robimy przy użyciu smartfona, to czemu nie miałby nam posłużyć do otwarcia biznesu?

Oto nasz przewodnik, jak założyć działalność gospodarczą przez telefon.

  1. Odrobiłeś pracę domową i wiesz jak założyć firmę jednoosobową (m.in. masz pomysł na nazwę działalności i po konsultacji z księgową wybrałeś rodzaj podatku, który zapłacisz państwu)
  2. Wybierasz numer telefonu  801 055 088 lub 22 765 67 32
  3. Odbiera konsultant (usługa działa w godz. 8-16)
  4. Konsultant poprosi cię o podanie wszystkich danych potrzebnych do zarejestrowania działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)
  5. Po skończonej rozmowie przyjdzie do ciebie sms z numerem twojego wniosku (nie kasuj go!)
  6. Odwiedź urząd gminy – może być najbliższy, nie ma to znaczenia – i podaj numer wniosku urzędnikowi
  7. Podpisz wydrukowany wniosek (musisz okazać swój dowód osobisty)
  8. Nie masz czasu iść do urzędu? Po rozmowie z konsultantem zarejestruj się online w CEIDG i podpisz wniosek elektronicznie (np. dzięki bankowości elektronicznej) – wypełniony wniosek dostaniesz mejlem, zalogujesz się na stronie CEIDG i zaimportujesz dokument (w sekcji „Wstępne przygotowanie danych” klikasz punkt „Na podstawie pliku”). Na koniec pozostanie tylko podpis.

Rejestracja firmy przez telefon jest gratisowa (podobnie jak przez internet czy osobiście) – płacisz tylko za połączenie zgodnie z taryfą operatora.

Proste?

Naturalnie musisz przygotować się do rozmowy z urzędnikiem czyli mieć wszystkie dane potrzebne do rejestracji.

Ustal jaką formą opodatkowania jesteś zainteresowany, jaka będzie nazwa twojej firmy oraz wybierz główny oraz dodatkowe kody działalności (kody PKD).

rejestracja firmy
pixabay.com

Jak założyć działalność gospodarczą przez telefon, a może online lub przez pełnomocnika

Rejestracja przez telefon jest wygodna dla osób, które nie czują się na siłach samodzielnie wypełnić wniosku rejestracyjnego lub boją się popełnić błąd.

Konsultat nie tylko wypełni formularz – udzieli również niezbędnych informacji. To dodatkowy atut rejestracji przez telefon.

Telefon może się okazać świetnym rozwiązaniem jeśli np. masz daleko do urzędu i osobista rejestracja działalności gospodarczej jest kłopotliwa i wiąże się z długą podróżą.

Nic nie ryzykujesz. Jeśli będziesz miał wątpliwości – np. jaką formę opodatkowania wybrać – możesz przerwać rozmowę z konsultantem i zadzwonić później.

Działalność zostanie zarejestrowana dopiero po tym jak podpiszesz dokument! Wypełnienie wniosku nie przesądza o założeniu firmy! Dzięki temu masz czas, żeby np. nanieść poprawki lub inne zmiany.

Jak widzisz, na pytanie jak założyć firmę jednoosobową odpowiedź jest łatwa: to nic trudnego.

Możesz to zrobić osobiście, online, przez telefon lub prosząc o pomoc pełnomocnika (choć w tym przypadku konieczna jest opłata skarbowa – wyjątek to reprezentowanie najbliższej rodziny – oraz przygotowanie pełnomocnictwa na piśmie).

Pamiętaj, że nie każdy biznes musisz zgłaszać do CEIDG! Jeśli twój przychód z handlu lub usług nie przekracza 50 proc. najniższej krajowej pensji (w 2020 roku to 1300 zł), to jesteś zwolniony z obowiązku rejestracji – prowadzisz wtedy działalność nierejestrowaną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here