rejestracja firmy online
pixabay.com

Jeszcze niedawno założenie firmy było drogą przez mękę. Teraz rejestracja firmy przez internet trwa o wiele krócej i znacznie zmniejsza uciążliwości związane z założeniem biznesu.

Rozpocząć prowadzenie firmy jest teraz zdecydowanie łatwiej. Na wyciągnięcie ręki – czyli w sieci – masz pełno informacji o tym, jak napisać biznesplan, jak powinna wyglądać analiza SWOT, czekają na ciebie najróżniejsze modele prowadzenia interesów, od drobnego dropshipping po dużą franczyzę.

Jeszcze kilka lat temu człowiek, który chciał zarejestrować działalność już na wejściu musiał zmagać się z biurokracją i udowodnić, że jest twardzielem. Bieganie z papierami od urzędu do urzędu trwało wiele dni.

Co się zmieniło?

CEIDG
pixabay.com

Rejestracja firmy przez internet – krok po kroku

Teraz firmę założysz nie wstając od laptopa. Masz dwa rozwiązania, nazwijmy je: rządowe i bankowe.

Rejestracja firmy przez internet – CEIDG

Rejestracja firmy online odbywa się za pośrednictwem publicznego portalu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG, https://prod.ceidg.gov.pl). Jest wygodniejsza od rejestracji za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Po wejściu na stronę CEIDG znajdziesz panele z tematami:

  • przed wypełnieniem wniosku (dowiesz się, co musisz mieć/zrobić zanim zarejestrujesz działalność)
  • złóż wniosek CEIDG (tutaj m.in. składasz wniosek potrzebny do rejestracji firmy)
  • znajdź przedsiębiorcę
  • wybierz formę opodatkowania
  • wyszukaj kod PKD (wyszukiwarka, która pomoże ci dopasować kod do tego, co zamierzasz robić)
  • Mały ZUS Plus (informacje jak skorzystać)
  • sukcesja (jak zabezpieczyć ciągłość działalności firmy)
  • zarejestruj spółkę (KRS online)
  • wykaz podatników VAT (można sprawdzić np. kontrahenta)

Nas w tym momencie interesuje przycisk „złóż wniosek CEIDG”.

Po jego kliknięciu zobaczysz przypomnienie, że m.in. rejestracja jest bezpłatna, działalność gospodarczą możesz rozpocząć z dniem złożenia wniosku choć możesz też wskazać datę późniejszą lub wcześniejszą.

Uwaga! Podstawowy warunek, żeby założyć firmę przez internet – musisz zarejestrować się w serwisie CEIDG oraz mieć podpis elektroniczny lub profil zaufany. Jeśli go nie masz, to do dzieła. Nie chcesz profilu zaufanego? Musisz odwiedzić urząd gminy i złożyć wniosek rejestracyjny działalności na papierze.

Dobra wiadomość: do profilu zaufanego możesz zalogować się przy pomocy banku (na liście są największe banki działające w kraju) lub innego dostawcy. Dostaniesz wtedy na telefon kod, który posłuży do zalogowania na profilu.

Główny punkt programu to wypełnienie formularza wniosku o wpis do CEIDG. Zadanie nie jest skomplikowane, możesz też skorzystać z pomocy serwisu.

Teraz druga ścieżka.

bankowość elektroniczna
pixabay.com

Rejestracja firmy przez internet – bankowość elektroniczna

Tutaj też rejestrujesz firmę online, jednak usługa jest dostępna dla klientów wybranych banków – w lutym 2020 roku były to: PKO BP, mBank oraz ING.

Wystarczy wejść na stronę wybranego banku i kliknąć w odpowiednie okienko.

Najpierw zdobędziesz dostęp do bankowości elektronicznej oraz dostaniesz formularz rejestracji firmy i profilu zaufanego. Przypomnijmy, że to za pośrednictwem profilu załatwisz w przyszłości formalności związane z prowadzeniem biznesu (np. zawieszenie działalności i inne urzędowe sprawy).

Wypełniony przez ciebie formularz przesyłany jest do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dostaniesz zwrotną informację czy wszystko poszło dobrze.

Rejestracja firmy online za pośrednictwem banków jest w pełni elektroniczna – nie musisz spacerować do żadnego okienka w urzędzie. Jest też gratisowa, jednak wiąże się z założeniem konta firmowego. Na tym polega największa różnica w porównaniu z serwisem CEIDG.

Na tym jednak nie koniec różnic.

Bank nie zrobi za nas wszystkiego. Otwierając biznes trzeba zgłosić się do ZUS, zarejestrować kasę fiskalną (o ile będziesz z niej korzystał), zgłosić VAT (jeśli będzie płatnikiem podatku od towaru i usług).

Z utrudnieniem spotkają się osoby, które chcą rozliczać swoją działalność przy użyciu karty podatkowej. Tacy przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek przy użyciu strony biznes.gov.pl lub składając wniosek rejestracyjny do CEIDG.

Mimo wszystko użycie bankowości elektronicznej przy rejestracji działalności gospodarczej przez internet zyskuje na popularności. Pod koniec roku, według danych rządowych, ok. 7 proc. działalności gospodarczych zakładana przy pomocy bankowości elektronicznej. To 1/3 wszystkich wniosków złożonych online.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here