działalność nierejestrowa
pixabay.com

Nie chcesz zakładać firmy lub nie wiesz czy działalność gospodarcza jest dla ciebie, ale masz pomysł na zarobienie pieniędzy. Rozwiązaniem może być działalność nierejestrowana. Sprawdź na czym polega i ile możesz zarobić.

Jednym z lepszych przykładów, jak robić biznes bez rejestracji działalności jest handel na Allegro. Masz produkty w domu lub działasz w modelu dropshipping. Sprzedajesz, ale na małą skalę.

Ewentualnie po godzinach robisz marketing internetowy (np. prowadzisz stronę lokalnej firmy na Facebooku). Nie masz z tego kokosów – przynajmniej na twoje wyczucie.

Jak sprzedawać, żeby nie złapać przepisów? Ile można zarobić na usługach bez zakładania firmy.

Działalność nierejestrowana – jak założyć

Najfajniejsze jest to, że działalności nierejestrowej nie musisz zakładać. Serio.

Wystarczy spełnić warunki:

  • twoje przychody z takiej działalności nie przekroczą (w każdym miesiącu) 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. W 2020 roku to 1300 zł (minimalne wynagrodzenie ustalono na 2600 zł)
  • nie miałeś działalności gospodarczej lub zamknąłeś ją przed 30 kwietnia 2017 roku
  • prowadzisz uproszczoną ewidencję sprzedaży

Jeśli dotrzymasz tych warunków, to nie masz obowiązku rejestracji działalności w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Po przekroczeniu limitu masz tydzień na zarejestrowanie działalności.

Jak widzisz, nie jest to metoda na zarobienie dużych pieniędzy. Z drugiej strony ryzyko też jest małe, odpadają obowiązki wobec ZUS (sama przyjemność) i nie będzie musiał w przyszłości rozważać np. zawieszenie działalności lub jej zamknięcie.

Uwaga! Dla państwa nie jesteś przedsiębiorcą, ale dla klienta tak. Dlatego obowiązują cie wszystkie przepisy dotyczące ochrony konsumentów. Np. prawo do odstąpienia w terminie 14 dni od umowy zawartej na odległość.

działalność nierejestrowana jak założyć
pixabay.com

Działalność nierejestrowana a ZUS

To jest piękne: nie musisz płacić składek na ZUS ani ubezpieczenia zdrowotnego!

Jeśli masz równocześnie umowę zlecenie czy świadczenie usług to składki odprowadza twój zleceniodawca (są wyjątki, np. student do 26 roku życia nie podlega oskładkowaniu).

Działalność nierejestrowana – rachunek

Kolejnym atutem nierejestrowanej działalności jest brak obowiązku prowadzenie księgowości. Wystarczy tylko uproszczona ewidencja sprzedaży – zajrzyj do art. 109 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ewidencja może być elektroniczna (wystarczy zwykła tabelka) lub na papierze. Zapisz w niej numer transakcji, datę, kwotę sprzedaży, kwotę narastającą od początku roku (żeby niespodziewanie nie przekroczył kwoty 50 proc. minimalnego wynagrodzenia!) oraz ewentualnie dodatkowe informacje.

Jeśli używasz aplikacji Evernote może szybko wrzucić do katalogu na komputerze kopie dokumentów związanych z prowadzeniem swojej działalności.

Działalność nierejestrowana – faktura

Z zasady nie wystawiasz faktur – chyba, że na żądanie (w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym dostarczyłeś towar, wykonałeś usługę lub dostałeś całą/część zapłaty).

Wystarczy wtedy podać datę wystawienia, numer, imię i nazwisko podatnika i nabywcy, ich adresy, nazwę towaru/usługi oraz cenę jednostkową towaru/usługi i kwotę należności.

Nie musisz używać kasy fiskalnej (poza wyjątkami, m.in. gastronomia czy fryzjer).

działalność nierejestrowana a vat
pixabay.com

Działalność nierejestrowana – koszty

Przychody z działalności nierejestrowej rozliczasz w PIT-36. W tej deklaracji znajdziesz dodatkową rubrykę dedykowaną takiej formie działalności.

W PIT odliczysz również swoje koszty związane z wykonywaną działalnością. To może by zakup materiałów, druk, wynajęcie grafika. Trzymaj w domu paragony, bo koszty muszą być udokumentowane.

Działalność nierejestrowana a VAT

Prowadząc drobny handel lub usługi nie musisz rejestrować się jako płatnik VAT. Są jednak wyjątki, np. usługi związane z doradztwem czy prawnicze. Sprawdź czy działalność, którą planujesz nie mieście się w tej puli.

Działalność bez zakładania działalności gospodarczej? To może być dobry pomysł na dorobienie do etatu. Przecież najlepszą odpowiedzią na to jak oszczędzać pieniądze jest zarabiać ich więcej.

Jeśli masz wątpliwości czy powinieneś rejestrować działalność czy nie, najlepiej poproś o interpretację urząd skarbowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here