ulga na start zus
pixabay.com

Ulga na start to jedna z form pomocy dla osób zaczynających biznes. Dowiedz się jak płacić niższy ZUS nie tylko na początku działalności gospodarczej.

Zacznijmy od początku. Ulga na start, to wbrew pozorom nie jest pierwsze wsparcie dla przedsiębiorców.

Dopiero zastanawiasz się czy działalność gospodarcza jest dla ciebie? Masz pomysł na zarobienie pieniędzy jednak nie wiesz czy dobry? Nie skacz na na główkę do nieznanej wody.

Teraz możesz przetestować swój biznes prowadząc drobny handel lub działalność gospodarczą. To działalność nierejestrowana – jeśli twój przychód w każdym miesiącu nie przekroczył 50 proc. najniższego wynagrodzenia (w 2020 roku to 1300 zł), to omija cię obowiązek rejestracji firmy.

Inaczej mówiąc, spokojnie uczysz się czym jest analiza SWOT i jak pisać biznesplan, sprawdzasz jak działa marketing, testujesz różne modele biznesowe (np. dropshipping). Robisz to wszystko nie rejestrując działalności i nie płacąc w związku z tym składki na ubezpieczenie społeczne.

Możesz już zarabiać, ale twoje ryzyko jest ograniczone do minimum.

Twój biznesowy pomysł przynosi pieniądze, widzisz w nim potencjał. Robisz kolejny krok. Rejestracja firmy przez internet już za tobą. Jak teraz pomoże ci państwo?

Ulga na start ZUS

Otworzyłeś firmę i możesz teraz skorzystać z ulgi na start. Przez 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej będziesz zwolniony ze składek na ubezpieczenie społeczne. 

Mówiąc inaczej – nie musisz wpłacać pieniędzy do ZUS.

Podczas rejestracji działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, przedsiębiorca zgłasza się do ubezpieczeń emerytalnego, rentowego, wypadkowego oraz zdrowotnego. Państwo daje mu wtedy szansę skorzystania z ulgi na start – przez pół rok zapłacisz tylko składkę zdrowotną (w 2020 roku nie mniej niż 362,34 zł).

Ulga na start przysługuje również osobom, które zamknęły biznes lub zdecydowały się na zawieszenie działalności przynajmniej 5 lat temu.

preferencyjne składki

Ulga na start – od kiedy liczyć?

Jeśli zarejestrujesz działalność pierwszego dnia miesiąca, to wliczasz ten miesiąc do czasu ulgi.

Założenie firmy każdego innego dnia oznacza, że licznik obowiązywania ulgi startuje w kolejnym miesiącu.

Ulga na start – kod ZUS

Kod ubezpieczenia, który trzeba wpisać w formularz zgłoszeniowy zaczyna się od cyfr 05 40.

Jeśli nie masz prawa do emerytury lub renty (ew. orzeczenia o niepełnosprawności) kolejne cyfry to 00.

Preferencyjne składki na ZUS

6 miesięcy bez składki na ZUS to rzeczywiście ulga dla startujących przedsiębiorców. Jednak czas płynie szybko.

Ulga na start już się skończyła, jednak nie musisz się martwić, że ZUS cię udusi. Przysługuje ci nowe wsparcie. Przez kolejne 2 lata możesz płacić preferencyjną składkę.

Z zasady przedsiębiorcy opłacają składki od zadeklarowanej podstawy – minimalna kwota to 60 proc. przewidywanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Ulga polega na tym, że podstawa wynosi 30 proc. wspomnianego wynagrodzenia.

mały zus plus
pixabay.com

Mały ZUS plus

Od lutego 2020 roku przedsiębiorcy mogą skorzystać z jeszcze jednej ulgi: Małego Zus plus.

Warunki brzegowe: przychody z działalności gospodarczej przez cały rok 2019 nie przekroczyły 120 tys. zł, a działalność była prowadzona nie krócej niż 60 dni.

Z tej ulgi nie można skorzystać w pierwszym roku działalności.

Podstawę składki najłatwiej obliczyć korzystając z kalkulatora na stronie internetowej ZUS.

Ministerstwo przedsiębiorczości oblicza, że przedsiębiorca z 2800 zł miesięcznego, przeciętnego dochodu w 2019 roku, po skorzystaniu z Małego ZUS plus zapłaci co miesiąc niespełna 443 zł ubezpieczenia społecznego (plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne). To 549 zł mniej niż gdyby miał opłacić pełną składkę w 2020 roku (trzeba jednak doliczyć jeszcze ubezpieczenie zdrowotne).

Obniżoną składkę przedsiębiorca opłaci maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia działalności.

Kolejne ulgi gwarantują, że w kieszeni zostanie ci więcej pieniędzy. To ważne, przede wszystkim na początku biznesowej drogi. Jednak pamiętaj, że niższe składki oznaczają niższe świadczenia w przyszłości czyli np. mniejszą emeryturę. Dlatego z ulg możesz, ale nie musisz skorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here