Jak dbać o finanse osobiste? Oszczędzać, zarabiać więcej, pilnować wydatków. Jest jednak jeszcze jeden sposób, którego najpewniej nie znaliście.
Często żeby znaleźć rozwiązanie trudnego problemu warto go odwrócić. Zamiast zastanawiać się jak zadbać o finanse osobiste pomyśleć jakie są sposoby na ich zrujnowanie.
To prowokacyjny, a jednocześnie świetny pomysł na przemyślenie czego nie należy robić z pieniędzmi. Spójrzmy jak o zasadzie inwersji pisze James Clear, autor „Atomowych nawyków”.
Spis Treści
Finanse osobiste – nieoczywisty sposób, jak o nie zadbać
Na początku wybierzmy się w podróż w czasie. Clear przypomina zasadę filozofów sprzed wielu setek lat:
Pomyśl, co złego może ci się przytrafić?
Zamiast spodziewać się dobrych zdarzeń, spróbuj zwizualizować wszelkie katostrofy, które przyjdą ci do głowy. Oto podstawowa lista dotycząca finansów:
- stracę pracę
- ciężko zachoruję
- będę musiał pomóc finansowo rodzicom lub innym członkom rodziny
- zagrozi mi zawieszenie działalności
- biznes nie przyniesie spodziewanych zysków
Starożytni stoicy, jak przypomina James Clear, wierzyli, że dzięki temu ćwiczeniu oswoimy się z niebezpieczeństwem oraz przygotujemy plan „B”.
Rozpatrywanie negatywnych scenariuszy prowadzi do kolejnego ciekawego narzędzia czyli inwersji. Na czym polega inwersja?
Finanse osobiste – jak je zaniedbać?
James Clear opowiada o niemieckim matematyku Carlu Jacobi. To on ukuł zasadę, że najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu jest jego odwrócenie.
Zamiast pytać, jak coś zrobić, zapytaj, jak tego nie robić – radzi James Clear.
Jak użyć zasady inwersji do finansów osobistych lub finansów domowych?
Standardowo zastanawiamy się jak zarobić więcej, jak zaoszczędzić pieniądze lub gdzie pozyskać środki na projekt. Teraz spróbujmy odwrócić problem.
Pomyśl co zrobić, żeby zarobić mniej pieniędzy.
Jak trwonić fundusze zamiast je oszczędzać.
Gdzie nie szukać środków na działalność gospodarczą lub innych cel.
Wbrew pozorom, to nie jest mniej lub bardziej mądra zabawa. Dzięki inwersji zobaczysz jak na dłoni czego musisz unikać, żeby twoje finanse osobiste były w dobrej kondycji.
Nauczysz się gdzie są pułapki, jak je ominąć i uratować budżet domowy.
Clear zauważa: zanim zaczniesz martwić się, jak zarobić więcej, upewnij się, że wymyśliłeś, jak nie tracić pieniędzy.
Dlatego szybko uporaj się z rosnącym zadłużeniem, poskrom wydatki, przestań wydawać więcej niż zarabiasz (matematyki nigdy nie pokonasz…)
Inwersja jest wspaniałym narzędziem, bo rzuca światło na błędy i przeszkody, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka – reklamuje Clear.
Inwersja świetnie nadaje się do myślenia o karierze. Jej użycie rekomendował młodym ludziom Charlie Munger, miliarder i inwestor.
Munger radził, żeby zamiast o tym jak osiągnąć sukces, rozważyli, co zrobić, żeby ponieść klęskę. W ten sposób zobaczą jak na dłoni czego należy unikać: lenistwa i zawodności. Te dwie cechy bardzo szybko zniechęcą pracodawcę czy inwestora.
Jeśli jesteś zawodny, nie ma znaczenia, jakie są twoje zalety. Robienie tego, do czego się zobowiązałeś, powinno być automatyczną częścią twojego postępowania. Chcesz uniknąć lenistwa i zawodności – podkreśla Munger.
Finanse osobiste, finanse domowe i ożywcza prowokacja
Większość z nas ma całkiem niezłą wiedzę o finansach osobistych. Wydawaj mniej niż zarabiasz. Oszczędzaj pieniądze. Sprawdź gdzie wyciekają funduszu (może warto zmienić operatora telefonii komórkowej na tańszego?)
Jednak z wiedzą na temat pieniędzy jest jak z wiedzą o zdrowym odżywianiu. Każdy świetnie rozumie, że należy jeść więcej warzyw, a unikać przetworzonych przemysłowo produktów. I co z tego?
Oczywiste prawdy mają przykrą właściwość – wpadają jednym uchem, a wypadają drugim. Często wzruszamy ramionami: „przecież to banał”.
Inwersja pomaga przezwyciężyć naszą skłonność do szukania nowinek zamiast skupienia się na tym, co działa.
Inwersja zakłada ożywczą prowokację. Mobilizuje nasza umysł do wyjścia z kolein codziennego myślenia. Wtedy mamy szansę na świeże spojrzenie i dobry pomysł, jak zadbać o finanse domowe.