inwestor online
pixabay.com

Ogranicza straty, chce maksymalnie dużo zarobić, a minimalnie ryzykować, wie, że popełni błąd i hojnie rozdaje pieniądze na dobre cele – takie cechy ma skuteczny, inteligentny inwestor, który odniósł sukces w świecie finansów.

Cechy najlepszych inwestorów zebrał Tim Ferriss w „Narzędziach tytanów” (znalazła się na naszej liście co warto przeczytać w 2020  roku). Oparł się na spostrzeżeniach jednego z najsłynniejszych doradców na świecie – Tony’ego Robbinsa.

W tym wypadku nie ma znaczenie czy jest to np. inwestor online czy inwestor nieruchomości. Warto wiedzieć czym kierują się ludzie, którzy mają pieniądze i być może zechcą je zainwestować w twój biznes.

Inwestor – 4 cechy najlepszych

Robbins współpracował z gigantami inwestycji. Miał okazję obserwować na czym polega sekret ich sukcesu. Oto najważniejsze spostrzeżenia.

Inwestor ogranicza straty

To prawdopodobnie najważniejsza wspólna cecha ludzi, którzy potrafią robić pieniądze. Nie tylko inwestorów.

Nienawidzą tracić pieniędzy.

Każda z tych osób ma obsesję na punkcie nietracenia pieniędzy. Mam na myśli naprawdę zdumiewającą obsesję – podkreśla Robbins.

Weźmy Richarda Bransona, multimilionera i właściciela Virgin. Kiedy Branson zastanawia się nad wejściem w kolejny biznes pyta sam siebie:

  • ile mogę na tym stracić?
  • jak mogę się zabezpieczyć?

Próbkę takiego myślenia dał podczas transakcji z Boeingiem. Tworząc linie lotnicze Virgin, Branson wynegocjował z podniebnym gigantem transakcję, na mocy której mógł bez żadnych konsekwencji zwrócić samoloty, gdyby jego pomysł skończył się fiaskiem.

Nastawienie „zero tracenia pieniędzy” należy wykorzystać otwierając własną działalność gospodarczą.

Czy rzeczywiście potrzebujesz tak dużego biura? Przecież jego wynajem w skali roku będzie kosztował o 10 proc. więcej niż wynajęcie lokalu w budynku obok.

Na prawdę potrzebujesz najdroższego telefonu na rynku? Czy stać cię na zatrudnienie dodatkowych pracowników. Czy rozważyłeś skorzystanie z rządowej pomocy dla początkujących przedsiębiorców (ulga na start, Mały ZUS plus)?

nowoczesny inwestor
pixabay.com

Asymetria ryzyka i korzyści – inwestor nie chce ryzykować

Najskuteczniejsi inwestorzy chcą zarobić jak najwięcej i jednocześnie zredukować ryzyko do minimum.

Nie wierzą w to, że trzeba dużo ryzykować, żeby dużo zarobić – podkreśla Tony Robbins

Nowoczesny inwestor obraca w głowie pytanie: jak osiągnąć ogromne korzyści przy zerowym ryzyku? Zastanawia się i znajduje odpowiedź.

Alokacja aktywów – inteligentny inwestor wie, że popełni błąd

Inwestor jest realistą. Twardo stąpa po ziemi i dlatego świetnie rozumie, że kiedyś popełni błąd. Dlatego w przemyślany sposób alokuje środki. Taki system w dłuższej perspektywie zapewni mu sukces.

Wiedząc, że akcje są trzy razy bardziej zmienne niż obligacje, sprytny inwestor tak dywersyfikuje swoje inwestycje, żeby kryzys na giełdzie nie pogrzebał go.

Bez względu na to, w jakie aktywa inwestujesz, gwarantuję ci, że w ciągu twojego życia ich wartość spadnie w którymś momencie o co najmniej 50 proc., a bardziej prawdopodobne, jest, że o 70 proc. Dlatego bezwzględnie musisz dywersyfikować inwestycje – radzi Ray Dalio.

To dobra wskazówka dla każdego przedsiębiorcy – nie należy stawiać wszystkiego na jedną kartę.

Jeśli możesz, to inwestuje pieniądze w różne przedsięwzięcia: papiery wartościowe, nieruchomości itd. W ten sposób zmniejszasz ryzyko towarzyszące działalności biznesowej.

inteligentny inwestor

pixabay.com

Inwestor to dobroczyńca

Tak, ultra bogaci inwestorzy kojarzą się raczej ze Sknerusem McKwaczem niż człowiekiem troszczącym się o innych. Jednak to pozór.

Ostatnia z czterech cech, które odkryłem: wszyscy hojnie rozdają pieniądze – nie dla zachowania pozorów, ale naprawdę pomagają z pasją. Zupełnie szczerze – przekonuje Tony Robbins.

Pewnie nie jest to reguła, jednak przykład Billa Gatesa, twórcy Microsoftu, przemawia do umysłu i serca.

20 lat temu Gates wraz z żoną założyli Bill&Melinda Gates Foundation, która oferuje stypendia naukowe dla osób z wykluczonych grup, walczy z AIDS czy wspiera naukę (210 milionów dolarów dla Uniwersytetu Cambridge). Po czterech latach szacowano, że fundacja przekazała na dobroczynność 29 miliardów dolarów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here