zwrot podatku
unsplash.com

Jeśli podczas rozliczenia z fiskusem okaże się, że nadpłaciłeś podatek, to możesz liczyć na zwrot części pieniędzy. Zobacz jak wygląda zwrot podatku gdy nadpłatę zrobi firma jednoosobowa.

Płacenie podatku nie należy do największych przyjemności. Co zrobić, od śmierci i podatków nie ma ucieczki. Osoby prowadzące firmę jednoosobową nie są tutaj wyjątkiem.

Czasem po rozliczeniu z urzędem skarbowy okazuje się, że zapłaciłeś zbyt duży podatek dochodowy. Co w takiej sytuacji?

podatki firma jednoosobowa
unsplash.com

Zwrot podatku – firma jednoosobowa

Przedsiębiorcy na działalności gospodarczej płacą podatek dochodowych od osób fizycznych (zobacz jaki podatek płaci firma jednoosobowa). Większość z nich może pomniejszyć go o koszty uzyskania przychodu, czyli wydatki poniesione na prowadzenie biznesu.

W zależności od wybranej formy opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa) przedsiębiorcy wypełniają inny formularz PIT z działalności gospodarczej.

Prowadzący działalność gospodarczą mogą wybrać formę opodatkowania, natomiast etatowcy rozliczają się z państwem tylko przy użyciu zasad ogólnych (skali podatkowej 17 i 32 proc.). Na tym nie kończą się różnice między etatem, a działalnością gospodarczą.

Przedsiębiorcy płacą zaliczkę na poczet przyszłego podatku. Mogą to robić co miesiąc (do 20 dnia kolejnego miesiąca) lub kwartalnie (do 20 dnia następnego miesiąca po zakończonym kwartale).

Z tych zasad wyłamują się firmy na karcie podatkowej – mają obowiązek zapłacić podatek do 7 dnia miesiąca następnego (zaliczka za grudzień płacą do 28 grudnia).

jaki podatek płaci firma jednoosobowa
unsplash.com

Zwrot podatku – ile czeka firma jednoosobowa?

Jeśli okazało się, że masz nadpłatę podatku, to państwo zwróci ci różnicę. Ile trzeba na to czekać?

Najszybciej pieniądze na koncie zobaczą przedsiębiorcy, którzy rozliczają się elektronicznie. U nich wszystko powinno zająć nie więcej niż 45 dni.

Osoby, które złożyły PIT w formie papierowej poczekają 3 miesiące.

Widać, że warto rozliczyć się z państwem on-line. Warto też od razu prawidłowo wypełnić deklarację podatkową. Jeśli zechcesz zrobić korektę danych w zeznaniu podatkowym, to czas – 3 miesiące/45 dni – biegnie od momentu wykonania korekty.

Przykład. Jeśli złożyłeś deklarację 1 kwietnia i zrobiłeś to online, to pieniądze z nadpłaty otrzymasz do 15 maja. Załóżmy, że 10 kwietnia złożyłeś korektę. W takiej sytuacji 45 dni liczonych jest od tego dnia – przelew z urzędu skarbowego otrzymasz do 25 maja.

Trzeba pamiętać, że inaczej sytuacja z nadpłatą wygląda jeśli przedsiębiorca ma zaległości wobec fiskusa. Wtedy nadpłacone pieniądze idą na poczet wyrównania tych zobowiązań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here