jak rozliczyć Pit z działalności gospodarczej
pixabay.com

PIT z działalności gospodarczej: jak rozliczyć, do kiedy złożyć i który wybrać jeśli jednocześnie pracujesz na etacie. Wszystkie informacje w jednym miejscu!

Jeśli masz dochód, a nawet stratę, to musisz rozliczyć się z fiskusem. Tam gdzie w grę wchodzą pieniądze, zawsze pojawiają się wątpliwości.

Dlatego jeśli niedawno założyłeś działalność gospodarczą i masz wątpliwości, jakie podatki płaci firma jednoosobowa, to zapraszamy do lektury. Biznes robisz po to, żeby zarobić pieniądze, a nie zamartwiać się czy wypełniłeś odpowiedni formularz.

PIT z działalności gospodarczej

Działalność gospodarcza i podatek – będąc przedsiębiorcą odpowiadasz za jego odprowadzenie. Jeśli pracowałeś na etacie, to wiesz, że wtedy problem załatwia za ciebie pracodawca. Na działalności to się zmienia.

Jaki PIT wybrać jeśli prowadzisz działalność gospodarczą?

Właściwym formularzem dla większości przedsiębiorców jest PIT-36. Wybierasz go jeśli rozliczasz się w skali podatkowej czyli na zasadach ogólnych.

Jednak możesz z państwem rozliczać się płacąc podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub według karty podatkowej.

Dla podatku liniowego wybierasz PIT-36L, dla ryczałtu PIT-28, a dla karty  PIT-16A.

PIT z działalności gospodarczej, to nie wszystko. Musisz płacić zaliczkę – co miesiąc lub kwartalnie. Na szczęście nie wypełniasz wtedy formularza PIT. Po prostu przelewasz pieniądze na konto urzędu skarbowego.

Pit z działalności gospodarczej do kiedy trzeba złożyć
pixabay.com

Jak rozliczyć PIT z działalności gospodarczej

Wypełniasz odpowiedni formularz PIT – dla każdej formy rozliczenie jest inny (patrz wyżej).

Możesz to zrobić w formie papierowej i zanieść do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą (liczy się data postawienia stempla pocztowego).

Bardziej wygodną formą jest złożenie formularza on-line. Deklarację bez użycia podpisu elektronicznego wyślesz ze strony internetowej www.podatki.gov.pl.

Ważna uwaga. Po wypełnieniu wszystkich rubryk musisz potwierdzić autentyczność składanego rozliczenia. W tym celu system poprosi cię o podanie kwoty przychodu wykazanej w poprzednio składanym zeznaniu rocznym. Dlatego wypełniając PIT za 2019 roku warto przypomnieć sobie przychód za 2018 rok.

W 2020 roku nastąpiła istotna zmiana dla przedsiębiorców. Osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które składają zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28 mają od 15 lutego 2020 nowy tryb udostępniania zeznań podatkowych.

Podatkowe zeznanie przygotuje skarbówka i będą do wglądu na www.podatki.gov.pl. Wystarczy je zatwierdzić lub ew. zmienić/uzupełnić i złożyć on-line.

PIT z działalności gospodarczej – do kiedy trzeba złożyć

Rozliczenie roczne za dany rok musisz złożyć – w przypadku skali podatkowej i linowego –  w terminie 15 lutego – 30 kwietnia roku następnego, a jeśli jest to dzień ustawowo wolny od pracy, rozliczenie musisz złożyć w najbliższy roboczy dzień następujący po dniu 30 kwietnia.

Terminem dla ryczałtowców jest koniec lutego danego roku kalendarzowego. Jeśli to dzień wolny od pracy, rozliczenie składasz w najbliższy roboczy dzień następujący po ostatnim dniu w tym miesiącu.

Płacący podatek w formie karty podatkowej mają czas do 31 stycznia roku następnego (a jeśli jest to dzień ustawowo wolny od pracy następny dzień roboczy następujący po tym dniu).

pit z działalności gospodarczej i etatu
pixabay.com

PIT z działalności gospodarczej i etatu

Jeśli pracujesz na etacie, a działalność gospodarczą rozliczasz według zasad ogólny, to sprawa jest prosta. Wypełniasz jeden formularz – PIT-36.

W formularzu PIT-36 wyszukaj część D („Dochody/straty ze źródeł przychodu”), wpisz kwoty przychodu, koszty uzyskania przychodów i dochody uzyskane z pracy na etacie i z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Później powtórz te informacje w załączniku PIT/B.

Jeśli rozliczasz się w formie podatku liniowego czy ryczałtu, to musisz złożyć PIT-37 oraz dodatkowo PIT-36L (dla podatku liniowego) lub PIT-28.

PIT z działalności gospodarczej i ryczałt

Jak wygląda PIT dla osób, które prowadzą firmę i wybrały ryczałt? Oto, co musisz zrobić krok po kroku.

  • wybierasz formularz PIT-28
  • rozlicz tylko przychody opodatkowane ryczałtem. Załóżmy, że pracujesz też na etacie – w takim przypadku musisz dodatkowo wypełnić i złożyć PIT-37
  • pamiętaj, że nie możesz rozliczać się z małżonkiem ani jako osoba samotnie wychowujące dzieci
  • od dochodu odliczasz m.in: składki na ubezpieczenia społeczne, ew. stratę z lat ubiegłych (maksymalnie 50 proc. całkowitej wartości z danego roku), składki na konto emerytalne IKZE, ulgę rehabilitacyjną oraz na leki, ulgę na internet, darowizny na kościół oraz organizacje społeczne, zwrot nienależnych świadczeń, ulgi na samochód (niepełnosprawni) oraz darowizny krwi oraz osocza,
  • od podatku możesz odliczyć zapłaconą składkę zdrowotną oraz ulgę abolicyjną (podatek z zagranicy).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here