działalność gospodarcza podatek dochodowy
unsplash.com

Wszystkie istotne informacje, które musisz znać jeśli interesuje cię działalność gospodarcza i chcesz wiedzieć, jaki podatek masz do wyboru.

Stare porzekadło mawia, że w życiu pewna jest tylko śmierć i podatki. Jednym słowem od podatków nie ma ucieczki.

Przekonał się o tym król amerykańskich mafiosów, Al Capone – nieuchwytny za „poważne” przestępstwa, wpadł na niezapłaconych daninach dla państwa.

Masz firmę jednoosobową? Najważniejsze informacja o działalności gospodarczej i podatkach znajdziesz w naszym przewodniku.

Działalność gospodarcza – podatek dochodowy

Osoby pracujące na etacie opodatkowane są na zasadach ogólnych (skali podatkowej). Tymczasem jednym z atutów prowadzenia działalności jest możliwość wyboru najbardziej opłacalnej formy opodatkowania. 

Jaki podatek płaci firma jednoosobowa? W grę wchodzi:

  • skala podatkowa czyli zasady ogólne (17 i 32 proc po po przekroczeniu kwoty 85 528 złotych)
  • podatek liniowy (19 proc. bez względu na wysokość przychodów)
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • kartę podatkową

Formę opodatkowania możesz dopasować do rodzaju działalności, jednak w niektórych branżach nie masz takiego wyboru.

Dużą zaletą dla przedsiębiorców, jest możliwość pomniejszenia podstawy obliczania podatku o koszty uzyskania przychodu. W kosztach możesz uwzględnić m.in. zakup paliwa czy wynajem lokalu.

Jako przedsiębiorca sam obliczasz podatek i płacisz zaliczki (miesięcznie lub co kwartał).

działalność gospodarcza podatek liniowy
unsplash.com

Działalność gospodarcza – podatek liniowy

Podatek liniowy to jedna z form opodatkowania dostępnych dla przedsiębiorców. Na czym polega?

Bez względu na wysokość dochodów płacisz podatek w wysokości 19 proc. Opodatkowany jest dochód czyli przychód po odjęciu kosztów.

W przypadku podatku liniowego brak:

  • kwoty wolnej od podatku
  • możliwości rozliczenia wspólnie z małżonkiem albo dzieckiem
  • możliwość użycia większości ulg podatkowych

Kiedy podatek liniowy jest opłacalny? Po przekroczeniu przez przedsiębiorcę tzw. drugiego progu podatkowego, czyli po tym, jak jego dochód jest powyżej 85 528 tys. zł. Wtedy na zasadach ogólnych podatek wynosi 32 proc.

Z podatku liniowego mogą skorzystać osoby, które samodzielnie prowadzą swoją działalność gospodarczą, są wspólnikami spółki cywilnej lub spółki jawnej, partnerami w spółce partnerskiej, komandytariuszami lub komplementariuszami spółki komandytowej lub prowadzą działy specjalne produkcji rolnej (m.in. uprawy w szklarniach
i ogrzewanych tunelach foliowych, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego).

Z podatku liniowego nie skorzysta osoba, która miała dochód wykonując działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy.

etat i działalność gospodarcza podatek dochodowy

Działalność gospodarcza i podatek liniowy – jaki PIT?

Jeśli prowadząc działalność gospodarczą zdecydowałeś się na podatek liniowy, to wypełniasz deklarację podatkową PIT-36L.

Uwaga! Jeśli jednocześnie prowadzisz działalność gospodarczą z podatkiem liniowym i pracujesz na etacie (opodatkowanym na zasadach ogólnych), to musisz złożyć dwa odrębne deklaracje PIT.

Etat i działalność gospodarcza. Jaki podatek dochodowy?

Osoby na etacie i działalności gospodarczej różnią przepisy dotyczące podatków.

Trzy najistotniejsze różnice to:

  • etatowcy płacą podatek na zasadach ogólnych (skali podatkowej 17 i 32 proc.), osoby prowadzące działalność mogą wybrać formę opodatkowania
  • przedsiębiorcy mogą samodzielnie pomniejszyć podatek o koszty uzyskania przychodu, u pracujących na etacie robi to automatycznie pracodawca
  • przedsiębiorcy muszą obliczać oraz odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy (o ile nie wybrali ryczałtu albo karty podatkowej, wtedy co miesiąc płacą podatek).

Przedsiębiorca na działalności gospodarczej, który jednocześnie pracuje na etacie, wypełnia deklarację PIT-36. W części D („Dochody/straty ze źródeł przychodu”) podaje kwoty przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodów uzyskanych z pracy na etacie i z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Uzupełnia również załącznik w postaci formularza PIT/B.

Dodatkowo jeśli z działalności rozliczasz się podatkiem liniowym, to musisz złożyć dwa odrębne formularze PIT (PIT-37 i PIT-36L)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here