firma jednoosobowa koszty
unsplash.com

Firma jednoosobowa, to najłatwiejszy sposób na rozpoczęcie prawdziwego biznesu. Jej założenie jest prostsze niż myśli wiele osób. Sprawdź podstawowe informacje o samozatrudnieniu.

Marzysz o karierze Steve’a Jobsa? Nie wiesz jaki zawód wybrać, wiesz natomiast, że chcesz pracować na siebie? Świetnie ogarniasz finanse osobiste, masz żyłkę do interesów, przetestowałeś już działalność nierejestrowaną?

Być może to najlepszy moment, żeby zrobić kolejny krok i sprawdzić jak założyć firmę jednoosobową. Jednak najpierw przeczytaj na czym polega taka działalność gospodarcza.

Firma jednoosobowa – start

Firmę jednoosobową nazywa się również samozatrudnieniem. Takie przedsięwzięcie prowadzi osoba fizyczna – stąd w nazwie firmy zawsze musi być jej imię i nazwisko.

Jeśli chcesz założyć firmę jednoosobową to wystarczy wypełnić prosty wniosek na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Nie musisz mieć zgromadzonego kapitału ani podpisywać żadnych umów.

Wszystkie zobowiązania firmy – np. wobec ZUS czy wierzycieli – pokrywasz z osobistego majątku. Również zyski powiększają twój majątek.

Osobiście reprezentujesz swoją firmę np. podpisując umowy z dostawcami czy kontaktując się z urzędami.

firma jednoosobowa zus
unsplash.com

Firma jednoosobowa – koszty

Argumentem za otwarcie działalności gospodarczej jest możliwość pomniejszenia podatku o koszty prowadzenia firmy.

Przy opodatkowaniu na ogólnych zasadach – czyli skali podatkowej i podatku liniowym – możesz ująć w kosztach prowadzenia działalności wydatki na prowadzenie firmy np. wynajem lokalu, opłaty za telefon czy zakup paliwa do samochodu lub obsługę księgową.

Rejestracja firmy jednoosobowej w CEIDG jest bezpłatna (podobnie jak aktualizacje informacji).

Składki ZUS przedsiębiorcy są jednym z najpoważniejszych wydatków na początku działalności firmy jednoosobowej.

Firma jednoosobowa – ZUS

Po założeniu działalności gospodarczej musisz samodzielnie płacić ubezpieczenia społeczne w ZUS.

Od tej zasady są wyjątki:

  • pracujesz jednocześnie na etacie i masz przynajmniej wynagrodzenie minimalne (ubezpieczenie zdrowotne zapłacisz z etatu i z działalności)
  • pierwszy raz założyłeś firmę lub od zawieszenia/zamknięcia poprzedniej minęło 60 miesięcy

W drugim przypadku możesz skorzystać z pomocy, jaką państwo oferuje młodym stażem przedsiębiorcom czyli z ulgi na start.

Dzięki uldze na start przez 6 miesięcy nie myślisz o ZUS, bo nie płacisz składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Jednak nadal musisz opłacać zdrowotne.

Ulga na start ZUS jest dobrowolna. Możesz z niej zrezygnować i płacić pełne składki. Wtedy odkładasz pieniądze na przyszłą emeryturę.

Jeśli nie chcesz skorzystać z ulgi na start, to czeka na ciebie obniżony ZUS. Przez 24 miesiące możesz płacić składki od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (pozostałych przedsiębiorców obowiązuje 60 proc.).

Obniżony ZUS przysługuje także firmom jednoosobowym, którym skończyła się ulga na start.

firma jednoosobowa podatki
unsplash.com

Firma jednoosobowa – podatki

W przypadku samozatrudnienia rozliczasz się z państwem jako podatnik PIT. Możesz wybrać różne warianty opodatkowania:

  • skalę podatkową (stawki 17 proc. i 32 proc. od nadwyżki dochodów ponad 85.528 zł)
  • podatek liniowy (stała stawka 19 proc.)
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • kartę podatkową

Dobrze przemyśl i omów z księgową, która formę opodatkowania wybrać. Od tego zależy m.in. czy będziesz mógł korzystać z ulg. Np. jeśli wybierzesz ryczał, to nie pomniejszysz podatku o koszty uzyskania przychodu.

Po zarejestrowaniu firmy dostaniesz numer NIP – posłuży do identyfikacji działalności przed organami podatkowymi. NIP podaje przy każdej wpłacie zaliczki/podatku.

Prowadząc firmę jednoosobową możesz być podatnikiem VAT.

Firma jednoosobowa – nazwa

Każda firma musi mieć nazwę. Podajesz ją podczas wypełniania wniosku w CEIDG.

Jak wybrać nazwę firmy? Firma jednoosobowa zawsze zawiera imię i nazwisko zakładającego. Możesz ją uzupełnić o elementy związane z prowadzoną przez ciebie działalnością, np. „Jan Mazur Transport – Spedycja”.

Nazwą firmy posługujesz się podpisując dokumenty. Możesz ją zmienić – jednak imię i nazwisko będzie jej stałym elementem.

Masz już podstawowe informacje o firmie jednoosobowej. Teraz pora dobrze przemyśleć biznes, który chcesz otworzyć. Przygotuj biznesplan, zrób analizę SWOT, przekonaj się czy pozyskasz odpowiednią liczbę klientów i czy masz pomysł na marketing.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here