Jaki zawód wybrać? Trudne pytanie, a odpowiedź może być zaskakująca. Sprawdź dlaczego lepiej nie kierować się swoją pasją.
Jaka praca jest dla ciebie najlepsza? Zastanawiasz się: „jaka praca do mnie pasuje?”. Wybrać etat czy już teraz zacząć sprawdzać jak założyć firmę jednoosobową? Wybrać drogę rodziców, którzy pracowali przez całe życie w jednej firmie czy raczej szlak, który przetarł Steve Jobs?
Dobrze, a czy jesteś gotowy na szczerą odpowiedź?
Jaka praca jest dla mnie, to źle zadane pytanie.
Spis Treści
Jaki zawód wybrać
Jedna z najbardziej popularnych rad brzmi: idź za swoją pasją. Jeśli marzysz o biznesie, zacznij dropshipping i załóż działalność gospodarczą. Chcesz być muzykiem, aktorem, komikiem? Proszę bardzo.
Idź za swoją pasją.
Problem w tym, że to jedna z najgorszych rad jaką możesz się pokierować.
Dlaczego?
Powodów jest kilka. Spójrzmy na dwa najważniejsze.
Przede wszystkim niewiele osób wie, jaka jest ich pasja. Pytani o pasję najczęściej mówią o hobby: sport, filmy, książki.
Jak przekuć taką pasję/hobby w zawód z którego można opłacić rachunki i wiedzieć, jak oszczędzać na wakacje czy wcześniejszą emeryturę? Trudna sprawa.
Druga istotna kwestia: szukanie pracy, która pasuje do pasji, bardzo ogranicza możliwości. Ostatecznie jeśli interesujesz się piłką nożną, to ile związanych z nią zawodów potrafisz wymienić?
Efekt podążania za pasją jest najczęściej podobny: ciągłe niezadowolenie, frustracja, seryjne zmienianie posad w celu szukania, tej jednej, jedynej…
Jeśli dopasowanie zawodu do wcześniej ustalonej pasji nie jest dobrym rozwiązaniem, to gdzie szukać odpowiedzi? W odwrotnym działaniu.
Chcesz wiedzieć, jaki zawód do ciebie pasuje?
Jaki zawód wybrać – to pytanie spędza sen z powiek nie tylko młody osobom.
Popularne w sieci quizy i psychotesty niezbyt pomogą. Wpisywanie w wyszukiwarkę frazy „jaki zawód pasuje do twojej twarzy” też nie jest szczególnie rozsądne…
Pytanie „jaka praca dla mnie” jest źle postawione.
Cal Newport, profesor informatyki na Georgetown University i autor „So good they can’t ignore you”, proponuje:
zamiast pytać, co świat ma dla ciebie do zaoferowania, zastanów się, co ty możesz mu zaproponować.
Dlaczego ma to sens? Bo to pewniejsza droga do satysfakcji i pieniędzy.
Jesteś coraz lepszy w tym, co robisz. Każdego dnia szlifujesz swoje umiejętności. Nie ma znaczenia jaki zawód wykonujesz.
Jeśli masz rzadkie i cenne umiejętności, to bez kłopotu znajdziesz pracodawcę. Więcej – będziesz tak dobry, że nikt nie pozwoli sobie na zignorowanie ciebie.
Naturalnie, możesz być mistrzem świata w zawodzie, którego niewiele osób potrzebuje. Dajmy na to wybitnym dorożkarzem. Dlatego szukaj umiejętności, które są rzadkie, a jednocześnie cenne dla innych.
Jaka praca jest dla mnie – droga na szczyt
Newport proponuje drogę, która jest mało sexowna: najpierw jesteś czeladnikiem, zdobywasz umiejętności, nabierasz wprawy i z biegiem czasu ze zwykłego rzemieślnika stajesz się mistrzem.
To droga obliczona na lata. Mało atrakcyjna dla wielu osób, które pukają do bram dowolnej firmy i chcą natychmiastowego sukcesu i uznania.
Jednak ten sposób gwarantuje realistyczne podejście do rzeczywistości. Nie bujasz w chmurach marząc o idealnej pracy.
Z takim nastawieniem łatwiej zniesiesz najróżniejsze nieprzyjemne sytuacje, które czyhają na młodych pracowników np. w wielkich korporacjach.
Wiele badań wskazuje, że motywację do pracy i satysfakcję dają:
- coraz większe mistrzostwo w tym, co robisz
- autonomia, czyli szeroka swoboda działania
- dobre relacje ze współpracownikami
Lepiej zatroszczyć się o te trzy elementy, niż podążać za ulotną obietnicą.
Najpierw dobrze wykonujesz swoją robotę, a na końcu zauważasz, że sprawia ci satysfakcję. Odnajdujesz pasję w tym co robisz.
No dobrze, ale przecież są ludzie, którzy na istniejącej już pasji zbudowali swoje kariery: słynni sportowcy czy muzycy rockowi.
Tak, jednak Newport zauważa, że to wyjątki potwierdzające regułę. Rzeczywiście od najmłodszych lat interesował ich sport lub muzyka. Dzięki wytrwałości i treningowi zaszli na szczyt. Oni też poświęcili setki, tysiące godzin na doskonaleniu tego, co robią.
Jeśli zastanawiasz się, „jaki zawód wybrać?”, to odpowiedź brzmi: taka w której będziesz mógł rozwijać umiejętności, czerpać coraz więcej satysfakcji, a w perspektywie zarabiać coraz więcej pieniędzy.