jak oszczędzać pieniądze
unsplash.com

Jak oszczędzać, żeby oszczędzić? Oto 3 podpowiedzi, które możesz szybko zastosować, żeby pomóc swoim finansom osobistym i budżetowi domowemu.

Sposobów jak oszczędzać pieniądze jest mnóstwo. Od odmawiania sobie codziennej kawy w barze obok biura, przez odkładanie do prawdziwej lub wirtualnej skarbonki po otwarcie działalności nierejestrowanej, żeby zwiększyć dochody.

Masz swoją własną, ulubioną metodę? Świetnie! Każda jest dobra jeśli działa. Poniżej znajdziesz wskazówki, które być może zainspirują cię.

Triki, jak oszczędzać przygotował Tim Herrera, dziennikarz prestiżowego dziennika „New York Times”.

Jak oszczędzać – dlaczego i jak

Sposoby są łatwe w użyciu – możesz je wykorzystać natychmiast po zakończonej lekturze tego wpisu! Zatem do dzieła!

Herrera wychodzi z założenia, że przede wszystkim trzeba wiedzieć dlaczego się oszczędza i jakie kroki zaprowadzą nas do celu.

Dziennikarz ma, trzeba mu to przyznać, ambitny cel. Chce w tym roku oszczędzić – uwaga, uwaga – 60 procent dochodów! Przyznaje, że to trudne zadanie, ale wykonalne. W 2019 roku zaoszczędził 35 proc. To imponujący wynik.

Dlaczego ma takie postanowienie? Jego powód to zebrać pieniądze na wkład własny do kredytu hipotecznego.

Sposób na realizację celu? Więcej oszczędności, mniej bezmyślnego wydawania oraz mniej jedzenia poza domem.

Herrera sprawdził, że posiłki w barach i restauracjach pochłaniają bardzo dużą część jego finansów osobistych na które ma bezpośredni wpływ.

OK, teraz najciekawsze, czyli obiecane wskazówki.

oszczędzać pieniądze
unsplash.com

Jak oszczędzać – 3 triki

Początek może być zaskakujący:

  1. Przestań oszczędzać pieniądze

Cóż, oczywiście nie chodzi o to, żeby przestać odkładać pieniądze. Dziennikarz myśli o zerwaniu z „aktywnym” odkładaniem.

Herrera namawia nas do „bezmyślnego” oszczędzania czyli automatyzacji. Wtedy nie będziesz musiał myśleć o oszczędzaniu.

W praktyce może to wyglądać tak: ustawiamy polecenie lub polecenia stałego przelewu i po wpłynięciu wynagrodzenia na nasze konto osobiste, część pieniędzy automatycznie wędruje na konto oszczędnościowe, część na fundusz emerytalny, a kolejna suma na konto awaryjne (do użycia na wypadek choroby czy innego niespodziewanego wydarzenia).

Nie musisz o niczym pamiętać lub decydować. To nie ty oszczędzasz – „samo się robi”.

Nie możesz przegapić (lub wydać) tego, czego nigdy nie było – stwierdza Herrera.

Pieniądze, które zostały po automatycznych przelewach możesz wydać na bieżące wydatki.

oszczędzać
unsplash.com

2. Zmniejsz bezmyślne wydatki

Owszem, można oszczędzać na kawie (drożdżówkach, słodyczach itp.) lub papierosach (to ma większy sens ze względu na ich koszt i twoje zdrowie). Jednak dziennikarz „New York Times” proponuje jeszcze innych ruch.

Przejrzyj swoje płatne subskrypcje. Może się okazać, że co miesiąc kawałek twojego finansowego tortu – nawet całkiem spory – zjadają Netflix, HBO lub klub fitness z którego już nie korzystasz.

Subskrypcje cyfrowe mogą być sprytnie pochowane. W końcu nie musisz pamiętać o wszystkim. Najłatwiej je odnaleźć przeglądając regularnie powtarzające się potrącenia z konta bankowego.

Zrezygnuj z subskrypcji cyfrowych, które już cię nie interesują. W ten sposób zyskasz dodatkowe pieniądze w budżecie domowym!

3. Przejdź na wysokooprocentowany rachunek oszczędnościowy

Zrób przegląd rachunków oszczędnościowych pod kontem procenta, który proponują klientom. Możesz też skorzystać z pomocy doradcy finansowego.

Wybierz bank, który oferuje najlepszy produkt czyli najwyższe odsetki od trzymanych u nich środków. Przenieś tam posiadany – lub załóż pierwszy – rachunek oszczędnościowy.

Nie ma powodu, żebyś trzymał fundusze na koncie, które jest marnie oprocentowane.

Naturalnie trzeba przejrzeć szczegóły oferty, żeby nie wpakować się na minę podejrzanie dobrej propozycji (uwaga na ukryte haczyki!).

Niech bogowie procentu składanego będą z tobą!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here