zasada pareto przykłady
unsplash.com

Zasada Pareto pomoże Ci wyznaczyć cele i dążyć do ich realizacji bez tracenia czasu i energii na mniej ważne sprawy. Oto podstawy zasady 80/20 – użyj ich w swoim biznesie!

Vilfredo Pareto odkrył w XIX wieku, że 80 procent ziemi we Włoszech należy do 20 procent osób. Jego spostrzeżenie zrobiło furorę. Jest znane również pod nazwą reguły 80/20 i pomaga zwiększyć produktywność, poprawić organizację pracy czy usprawnić marketing.

Użyj zasady Pareto, a twoja działalność gospodarcza będzie bardziej owocna.

Zasada Pareto – podstawy

W zasadzie 80/20 najważniejsze jest spostrzeżenie, jak dużą rolę grają małe czynniki.

Zasada 80/20 stanowi, że mniejszość przyczyn, wkładów lub wysiłków zwykle prowadzi do większości wyników, rezultatów lub nagród – tłumaczy Richard Koch, autor „Zasady 80/20”

Cała sztuka polega na tym, żeby zidentyfikować kluczowe 20 proc. i skupić się na nich. Mówiąc inaczej – sukces odniesiesz robiąc właściwe rzeczy, które dają wyśmienite efekty, a nie próbując wszystkiego po trochu.

Uwaga! Liczby są umowne. Równie dobrze w konkretnym przypadku może chodzić o 15 lub 35 proc. wysiłków. Chodzi o pokazanie nierównowagi między wysiłkiem a efektem.

Znajdź te umowne 20 procent działań, które dają ci zazwyczaj zdecydowaną większość efektów i użyj swoje zasoby na ich maksymalnym wykorzystaniu.

Jak się domyślasz, wymaga to odwagi. Odwagi, żeby powiedzieć grzeczne „nie” sprawom, które zajmują nasz czas, ale pod koniec dnia nie dają znaczących rezultatów.

Często oznacza to też, mówienie „nie” osobom, które przychodzą do nas z różnymi propozycjami czy prośbami. To trudne.

Pamiętaj, że twoje „tak” oznacza, że będziesz musiał zrezygnować z czegoś innego. Doba ma tylko 24 godziny, a ty musisz czasem się przespać.

Wszystko ostatecznie zależy od twoich priorytetów – co stawiasz na pierwszym miejscu i co chcesz osiągnąć.

80/20
pixabay.com

Jak wygląda zasada Pareto w praktyce?

Masz agencję interaktywną. Twój zleceniodawca prowadzi sklep internetowy i chce zwiększyć na nim ruch czyli pozyskać więcej wejść potencjalnych klientów.

Prowadząc marketing internetowy dla takiego serwisu oceniasz jakie narzędzie wybrać, żeby uzyskać największe efekty.

Po analizie może okazać się, że dajmy na to poprawienie jakość treści na stronie sklepu (content marketing) – dodanie recenzji czy filmów z poradami – przyciągnie więcej potencjalnych klientów na witrynę niż wszystkie inne działania reklamowe i promocyjne.

Zasada Pareto przykłady

Działanie zasady Pareto zauważysz wszędzie.

Media obiegł news, że 20 proc. Polaków wypija 80 proc. sprzedawanego w sklepach alkoholu.

Zajrzyj do swoje szafy z ubraniami. Niemal napewno przez zdecydowaną większość czasu używasz 20 proc. zebranych tam ubrań.

Większość kontaktów na Facebooku utrzymujesz z 20 procentami znajomych.

Większość zysków w firmie masz dzięki dwóm na dziesięciu klientów.

Podkreślimy jeszcze raz: nie chodzi o konkretne liczby, to może być w zależności od sytuacji stosunek 30/70 lub 25/75.

Kluczowa jest obserwacja, że te 30 lub 25 procent nakładów czy wysiłków da ci 70 lub 75 proc. rezultatów.

zasada pareto 80/20
unsplash.com

Zasada Pareto – jedna rzecz

Zasadę 80/20 można wykorzystać jeszcze bardziej. Udowodnił to Gary Keller w książce „Jedna rzecz”.

Keller proponuje, żeby każdego dnia zastanowić się, jaka jest jedna najważniejsza rzecz, której wykonanie sprawi, że wszystko będzie łatwiejsze lub niepotrzebne.

Stawiasz pytanie: jaka praca jest dziś absolutnie najważniejsza czyli rozwiąże wszystkie problemy/pchnie sprawy do przodu/zdecydowanie poprawi sytuację?

Zasadę „jednej rzeczy” można stosować we wszystkich dziedzinach życia – w pracy, biznesie, życiu rodzinnym czy uprawianym sporcie.

Naturalnie zasada Pareto nie jest prawem powszechnie obowiązującym w przyrodzie – nie zawsze znajduje zastosowanie.

Jednak podchodząc do rozwiązania rozmaitych problemów (nie tylko zawodowych!) warto standardowo rozważyć czy reguła 80/20 ma zastosowanie. Efekty mogą być zdumiewające!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here