jak zarobić pieniądze
unsplash.com

Wystarczy zarobić pieniądze, więcej pieniędzy niż teraz i twoje finanse osobiste będą w lepszym stanie? Okazuje się, że tak nie jest. Sprawdź dlaczego!

To najbardziej oczywista rada pod słońcem: masz kłopot z budżetem domowym, nie starcza ci do ostatniego dnia miesiąca lub dusi kredyt? Musisz zarobić więcej pieniędzy!

Proste i na temat.

Jednak jeśli weźmiesz temat pod lupę, to okaże się, że rada wcale nie jest fenomenalna.

Oczywiście, warto zarabiać więcej, nie ma co dyskutować. W czym zatem tkwi problem? Wyjaśnia go Darius Foroux, prowadzący poczytnego bloga autor 6 książek.

Ułóżmy zatem osobisty biznesplan i niech prokrastynacja nie staje nam na przeszkodzie.

Wystarczy zarobić pieniądze?

Więcej pieniędzy rozwiąże kłopoty z finansami osobistymi – stwierdzenie, z którym zgodzi się wiele osób.

Foroux radzi zmienić nieco perspektywę.

Musimy przestać myśleć, że rozwiązaniem wszystkich naszych problemów są większe pieniądze. Sensowniej jest stworzyć strategię, która pomoże nam lepiej zarządzać pieniędzmi i oderwać się od przeciętnie zarabiających – obiecuje Darius Foroux.

Sprawdźmy, na czym ma polegać taka strategia.

oszczędzać
unsplash.com

Nie czyść konta bankowego

Zarabianie pieniędzy zajmuje ogromną ilość czasu. Napewno więcej niż ich wydawanie. Siedzisz w biurze miesiącami, żeby potem jednym przelewem wydać wszystko na samochód, wakacje, zegarek lub cokolwiek innego.

Dlatego stare rady są słuszne: pragnij mniej, zyskasz więcej wolności. Pragnij mniej, będziesz mniej wydawał pieniędzy.

Konto bankowe pozostanie pełne, jeśli nie będziesz czyścił go do zera.

Jak działa gospodarka

Warto mieć podstawową wiedzę na temat stóp procentowych, kont oszczędnościowych, drukowania pieniędzy, cyklicznie powracających recesji itd.

Co warto przeczytać w 2020 roku? Przystępną i solidną książkę o tym jak działa ekonomia i na czym polega inwestowanie pieniędzy.

Wiedza da ci m.in. odporność na wybuchy paniki, kiedy ceny na giełdzie spadają. Łatwiej też przedrzesz się przez szum informacyjny.

Zarobić pieniądze = unikać debetu

Nic tak nie rujnuje twoich dochodów, jak długi.

Naturalnie, kiedy działalność gospodarczą możesz potrzebować pożyczki. Kredyt trzeba brać bardzo roztropnie, stosując się do odpowiednich reguł. Przecież bank nie da ci pieniędzy gratis.

Masz prawo do błędu przedsiębiorcy, jednak niech nie będzie to błąd wynikający z ignorancji.

Pamiętaj: nie ma sensu pożyczać pieniądze na przedmioty, które tracą na wartości (np. samochody).

Oszczędzaj ile się da

Dlaczego? Bo dysponując gotówką nie musisz obawiać się niespodziewanych wypadków. Będziesz miał np. pieniądze na lekarza dla siebie lub kogoś z rodziny.

Gotówka pozwoli ci również zainwestować w opłacalny biznes, kiedy dostrzeżesz wartą uwagi okazję. Pamiętaj o zasadzie Pareto: nawet stosunkowo nieduża kwota pieniędzy dobrze wydanych, może przynieść bardzo duże zyski.

Ile oszczędzać zależy od m.in. twojego wieku, dochodów czy priorytetów życiowych. W innej sytuacji jest singiel mieszkający w wielkim mieście, a w innej matka samotnie wychowująca nastolatkę myślącą o studiach za granicą.

pieniądze
unsplash.com

Opracuj krótkoterminową strategię

Taka strategia powie ci, jak zadbać o przepływ pieniędzy oraz mieć ich wystarczająco dużo na opłacenie rachunków.

Moja osobista krótkoterminowa strategia pieniężna polega na doskonaleniu umiejętności oraz tworzeniu wielu źródeł dochodów. Dużo inwestuję w osobistą edukację, ponieważ zdaję sobie sprawę, że więcej umiejętności oznacza większą siłę zarobkową – tłumaczy Darius Foroux.

Zamiast jednego, warto mieć kilka mniejszych źródeł pieniędzy. Dywersyfikacja da ci większe bezpieczeństwo.

Podsumowując: warto zarabiać więcej pieniędzy, a jednocześnie dbać o te, które już masz oraz zdobywać nowe umiejętności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here