finanse osobiste
pixabay.com

Budżet domowy może sprawiać problemy. Oto zestaw podstawowych reguł, które ułatwią ci zapanowanie nad finansami osobistymi.

W książkach i internecie znajdziesz mnóstwo wskazówek jak zapanować nad finansami, zaplanować budżet domowy na tydzień lub w zeszycie, nie dać się pożreć długom czy oszczędzić pieniądze na emeryturę (i wakacje oczywiście).

Wartość tych wskazówek jest różna. Dlatego postanowiliśmy skorzystać z listy przygotowanej przez Bena Carlsona, autora książek oraz popularnego bloga o pieniądzach „Wealth of Common Sense”.

Z radami Carlsona można i należy dyskutować. Jednak przede wszystkim warto je poznać, nawet jeśli masz własny biznes, czujesz się jak Steve Jobs i znasz się na pieniądzach.

Budżet domowy i finanse osobiste – proste reguły

Jeśli zastanawiasz się, jak zaplanować budżet domowy, to skorzystaj z tych 19 prostych zasad.

  1. Wynagrodzenie, to nie to samo, co oszczędności – możesz zarabiać 10,15, 20 tys. zł i wydawać wszystko co do złotówki. Czy jesteś wtedy majętny? Liczy się przede wszystkim ile możesz odłożyć każdego miesiąca.
  2. Oszczędzanie jest ważniejsze od inwestowania – oszczędzając dysponujesz gotówką, która zapewni ci poczucie bezpieczeństwa.
  3. Unikaj jak zarazy zadłużenia karty kredytowej – nic równie szybko nie ciągnie na dno niż rosnący dług na karcie kredytowej. Dlatego za wszelką cenę unikaj takiego obciążenia.
  4. Żyj poniżej swoich możliwości, a nie w ich granicach – wydawaj mniej niż zarabiasz, to jedyny sposób, żeby twój budżet domowy miał się dobrze.

    jak oszczędzać pieniądze
    pixabay.com
  5. Kredyt jest ważny – największe inwestycje w życiu, np. zakup domu czy mieszkania, kosztują. Trudno obejść się bez zaciągnięcia pożyczki i spłacania rat. Ważne, żeby trzymać kredyt w ryzach i spłacać go regularnie bez narastających zaległości.
  6. Poznaj swoje priorytety – sprawdź na co rzeczywiście (!) wydajesz pieniądze każdego miesiąca. Przeznacz pieniądze na swoje priorytety, a ogranicz wydatki na pozostałe sprawy. Wtedy przejmiesz kontrolę nad finansami osobistymi.
  7. Zautomatyzuj wszystko – ustaw swoje finanse w trybie autopilota, czyli zrób np. polecenia stałych przelewów. Nie musisz wtedy pamiętać o regularnych płatnościach za czynsz czy czesne.
  8. Trzymaj w ryzach duże wydatki – uważaj na co wydajesz duże pieniądze. Najwięcej kosztują samochody i mieszkania/domy. Nie przepłacaj za nie!
  9. Utwórz konto oszczędnościowe – przyda się na wypadek nieplanowanych zdarzeń, np. poważnej choroby. Życie przyniesie jest prędzej czy później, a raczej prędzej.
  10. Zapewnij ubezpieczenie zgromadzonego majątku.
  11. Każdego roku oszczędzaj nieco więcej – Carlson proponuje, żeby po każdej podwyżce zwiększyć odkładaną kwotę. W ten sposób nie poczujesz, że się bardziej poświęcasz.
  12. Mądrze dobieraj znajomych i otoczenie w którym przebywasz – ludzką cechą jest naśladowanie osób ze swojego otoczenia. Tymczasem próba dotrzymania kroku rozrzutnym przyjaciołom lub sąsiadom to niekończąca się gra bez prawdziwych zwycięzców.

    jak zaplanować budżet domowy
    pixabay.com
  13. Rozmawiaj o pieniądzach – pieniądze to nadal temat tabu w Ameryce, tym bardziej w Polsce. Zamiast patrzeć jak rozsypuje się twój budżet domowy, rozmawiaj o tym z ekspertami, żoną/mężem, proś innych o pomoc.
  14. Na dłuższą metę zakupy rzeczy materialnych nie dadzą ci szczęścia ani nie sprawią, że będziesz bogatszy
  15. Przeczytaj książkę lub dziesięć – dlaczego warto czytać książki? Bo napewno jest taka, w której znajdziesz rozwiązanie swojego problemu, napisana przez człowieka mądrzejszego od ciebie. Jeśli nudzę cię książki o pieniądzach, to przynajmniej przekartkuj je i wybierz kilka metod do przetestowania.
  16. Wiedz na czym stoisz – orientuj się jakie są twoja pasywa i aktywa. Wiele osób w gruncie rzeczy nie wie, jaka jest ich realna sytuacja finansowa.
  17. Podatki są ważne – przynajmniej raz postaraj się samemu wypełnić PIT. To nie jest tak bardzo skomplikowane, a zyskasz wiedzę, co dzieje się z twoimi funduszami oraz jak oszczędzać pieniądze.
  18. Zarabiaj więcej – tylko na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie masz możliwości dorobienia. Szans jest dużo, to m.in. dropshipping lub działalność nierejestrowana. Oszczędzanie i cięcie wydatków, to dobry pomysł, jednak świetne efekty uzyskasz jeśli uzupełnisz go o większe dochody.
  19. Nie myśli o emeryturze tylko o niezależności finansowej – to niezależność finansowa powinna być twoim celem, tak żebyś nie musiał martwić się o pieniądze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here