czytaj więcej
unsplash.com

Dlaczego warto czytać książki? Jeśli masz problem lub stoisz przed poważnym wyzwaniem, to gdzieś napewno jest książka z rozwiązaniem napisana przez kogoś mądrzejszego od ciebie.

Czy warto czytać książki? Takie pytanie mogło zdziwić jeszcze 15, 20 czy 30 lat temu. Teraz jest na miejscu.

O naszą uwagę i bezcenny czas konkuruje cały wirtualny świat: Facebook, Netflix, Instagram. Czytanie wydaje się na straconej pozycji. Łatwiej jest przecież skrolować posty na wyświetlaczu smartfona.

Jednak ludzie, którzy zarobili miliony dolarów powtarzają: czytaj więcej!

Dlaczego warto czytać książki – 2 najważniejsze powody

Dwa główne powody podaje Ryan Holiday, pisarz, myśliciel i przedsiębiorca.

Pierwszy – dla przyjemności. Ten argument dotyczy raczej powieści czyli literatury pięknej. Dobrze napisana książka potrafi wciągnąć nawet człowieka, który stroni od czytania.

Andrzej Sapkowski, twórca Wiedźmina, twierdzi, że zna wiele przyjemności, ale największą jest czytanie.

Załóżmy jednak, że jesteś człowiekiem interesu. Holiday – sam jest przedsiębiorcą – ma dla ciebie drugi powód.

Ludzie zapisują swoją wiedzę w książkach od ponad 500 tysięcy lat.

Oznacza to, że nad czymkolwiek teraz pracujesz, bez względu na problem z jakim się zmagasz, prawdopodobnie jest gdzieś książka z rozwiązaniem, którą napisał ktoś mądrzejszy od ciebie. Zaoszczędź sobie trudu uczenia się na próbach i błędach – radzi Ryan Holiday.

Mówiąc inaczej: jeśli masz problem do rozwiązania, to skorzystaj z ogromnej wiedzy zgromadzonej przez naszych przodków. Zamiast szukać rozwiązania we własnej głowie, skorzystaj z przemyślanych i przetestowanych sposobów.

Z książek dowiesz się np. jak pozyskać środki na projekt (m.in. korzystając z crowdfundingu), na czym polega marketing, jak zadbać o dochód pasywny czy pokonać groźnego wroga twojego sukcesu czyli prokrastynację.

Owszem, możesz szukać artykułów na portalach internetowych. Jednak książki dadzą ci bardziej pogłębioną wiedzę.

czy warto czytać książki
unsplash.com

Dlaczego warto czytać książki – sprawdź ludzi sukcesu

Nie każdy mól książkowy jest liderem, ale każdy lider to zapalony czytelnik – mawiał amerykański prezydent Harry Truman.

Steve Jobs powtarzał, jak wiele jego biznes zawdzięcza książkom (zajrzyjcie do jego biografii pióra Waltera Isaacsona).

Bill Gates jest pewnie najbogatszym molem książkowym na świecie. Czyta imponująco dużo i poleca najlepsze rzeczy – sprawdź na jego stronie.

Warren Buffett – jego majątek to jakieś 84 mld dolarów – twierdził, że siedząc w biurze całymi dniami czytał. Na książki i przemyślenia przeznaczał 80 proc. czasu spędzanego w pracy. Zdobytą wiedzę wykorzystywał do robienia pieniędzy.

Oprah Winfrey, amerykańska celebrytka i telewizyjna gwiazda, nazwała czytanie „przepustką do osobistej wolności”. Dzięki książkom zobaczyła, że istnieje świat poza jej małą miejscowością w Mississippi.

Przykłady można mnożyć. Jednak lepiej poświęcić miejsce i czas na wskazówki, jak czytać więcej.

jak czytać więcej
unsplash.com

Jak czytać więcej

Zrób miejsce dla książek w swoim życiu. To oznacza, że wkładasz książkę do torby, plecaka czy walizki i czytasz w podróży, stojąc w kolejce do kasy lub w przerwie w pracy.

Jeśli wykorzystasz wolne chwile na czytanie – jest ich całkiem sporo w ciągu dnia – to szybko okaże się, że czytasz o wiele więcej niż dotychczas.

Większość z nas cierpi na brak czasu. Holiday i na to ma odpowiedź:

Skąd bierzesz czas na trzy posiłki dziennie? Jak ci się udaje wytrzasnąć czas na spanie? Skąd masz te godziny dla dzieci, żony, dziewczyny czy narzeczonego? Robisz to, bo jest to dla ciebie ważne  – Ryan Holiday.

Nikt nam nie daje tego czasu w prezencie. Każdy z nas ma 24 godziny na dobę. Dla ludzi, którzy czytają, czytanie jest niezbywalną częścią życia jak spanie, jedzenie i relacje z bliskimi.

Jest dla nich ważne.

Barierą nie powinny być też pieniądze. Możesz np. korzystać z coraz lepiej zaopatrzonych bibliotek. Niektóre z nich dają darmowy dostęp do tysięcy e-booków.

Jak widzisz, cały sekret polega na tym, żeby zmienić perspektywę i zrobić dla książek miejsce w swoim życiu. Oczywiście cały czas mówimy o dobrych książkach, które wzbogacą twoje życie prywatne i zawodowe – pytanie co warto przeczytać też jest na miejscu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here