Hala namiotowa – niezbędne pozwolenia i przebieg montażu

Hale namiotowe to idealne rozwiązanie dla wydarzeń i ekspozycji czasowych, ale też dobry substytut hal stalowych wykorzystywanych w produkcji, handlu czy jako osłona obiektów sportowych. Ich postawienie jest tanie i szybkie oraz wymaga mniej czynności prawno-budowlanych niż wznoszenie zwykłych obiektów architektonicznych.

Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać o dopilnowaniu wszystkich formalności. Jakie pozwolenia są zatem potrzebne, aby móc użytkować halę i jak przebiega ich późniejszy montaż?

Namiot halowy jako obiekt tymczasowy

Według prawa budowlanego obiekt tymczasowy to konstrukcja używana przez czas krótszy niż jego trwałość techniczna, niepołączona na stałe z gruntem, przystosowana do przeniesienia lub rozbiórki, usuwana po spełnieniu swojej funkcji. Namioty halowe używane czasowo mogą według powyższych zasad być eksploatowane do 180 dni, czyli przez 6 miesięcy. Nie wymagają wtedy uzyskania pozwolenia na budowę. Należy jednak zgłosić fakt postawienia hali właściwemu organowi administracyjnemu (Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego). Przed upływem wyznaczonego czasu należy taki obiekt zdemontować lub przenieść. Jest to najprostsze rozwiązanie, przydatne szczególnie przy okazji wszelkiego rodzaju wydarzeń, jednak nieodpowiednie, jeżeli planujemy użytkować namiot halowy przez cały rok.

Namioty halowe z pozwoleniem na budowę

Jeżeli interesują nas całoroczne hale namiotowe, przed rozpoczęciem montażu musimy uzyskać od burmistrza, prezydenta miasta lub starosty pozwolenie na budowę. Zwracając się o pozwolenie, należy podać informacje dotyczące m.in. miejsca i terminu rozpoczęcia prac, zakresu i rodzaju robót budowlanych, projektu budowy czy prawa do dysponowania nieruchomością. Będzie też nam potrzebny kierownik budowy oraz udział inspektora nadzoru budowlanego. Organ na wydanie pozwolenia ma maksymalnie 21 dni. Po uzyskaniu zgody należy jeszcze zgłosić gotowość do budowy i dopiero w kolejnym kroku można rozpocząć montowanie konstrukcji. Stawianie hali namiotowej z pozwoleniem na budowę jest nieco bardziej skomplikowanym rozwiązaniem, ale wciąż jest dużo szybsze i tańsze niż budowa tradycyjnej hali murowanej.

Hale namiotowe stawiane przed wydaniem pozwolenia

Jeżeli zależy nam na czasie i nie możemy czekać na wydanie pozwolenia na budowę namiotu halowego na okres dłuższy niż 180 dni, istnieje trzecie rozwiązanie. Można postawić halę z zamiarem użytkowania czasowego (wtedy podlega jedynie zgłoszeniu), a w trakcie eksploatacji wystąpić o pozwolenie na budowę. Rozwiązanie takie w niektórych przypadkach jest bardzo przydatne, ale należy bezwzględnie dopilnować wszystkich kwestii formalnych. Warto pamiętać, że jeżeli złożymy wniosek o pozwolenie na budowę przed upływem 180 dni użytkowania hali namiotowej, to może być ona użytkowana do momentu wydania decyzji, nawet jeżeli 180 dni już minęło. Przykładowo, jeżeli wniosek złożymy w dniu 170, a pozwolenie otrzymamy w dniu 190, nie musimy w międzyczasie przerywać korzystania z hali ani tym bardziej jej demontować.

Namiot halowy – przebieg montażu

Zanim zaczniemy rozkładać namiot halowy, powinniśmy rozplanować teren, biorąc pod uwagę funkcjonalność i kwestie bezpieczeństwa. Następnie należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Grunt pod namiotem musi być stabilny i równy oraz wypoziomowany w sposób, który zagwarantuje, że siły działające na konstrukcję będą rozkładały się tak, jak założono w projekcie. Sam montaż najlepiej zlecić wykwalifikowanej firmie. Taką usługę często oferują też przedsiębiorcy sprzedający hale namiotowe. Konstrukcje stawia się, zaczynając od montażu szkieletu – kolejno ramy środkowej, stężeni dachowych, stężeni ściennych i pozostałych ram. Po zabezpieczeniu wszystkich elementów następuje założenie i naciągnięcie plandeki. Namioty halowe stawiane są zazwyczaj w kilka lub kilkanaście godzin. W przypadku dużej i niestandardowej konstrukcji może wydłużyć się to do kilku dni. Proces ten jest oczywiście bardzo tani, nie wymaga wielu formalności oraz specjalistycznych narzędzi. Dzięki temu namioty halowe to doskonałe rozwiązanie dla dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw czy organizatorów eventów.

źródło: Dascompany.com – namioty handlowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here