Jak nauczyć dziecko liczyć
unsplash.com

Jak nauczyć dziecko liczyć pieniądze – sprawdź, co radzi ekspert, który sam codziennie pokazuje swoim dzieciom, jakie jest znaczenie pieniędzy, co robić, żeby uniknąć długów i zaoszczędzić na emeryturę.

Grać razem w Monopol, wysyłać na zakupy do osiedlowego sklepu, a może bawić się w działalność gospodarczą? Jak nauczyć dziecko liczyć pieniądze?

W sprawie finansowej edukacji dzieci spytajmy eksperta. Swoje doświadczenia opisał stacji telewizyjnej CNBC Jim Brown, inwestor, konsultant finansowy z 30 letnim doświadczeniem w branży.

Jak nauczyć dziecko liczyć pieniądze

W szkołach uczą wszystkiego, ale niestety w programie nauczania brak przedmiotu „Myśleć jak milionerzy„, a przynajmniej, jak dbać o swoje finanse osobiste czy jak oszczędzać.

To czy twoje dziecko będzie potrafiło dobrze używać pieniądze zależy od ciebie.

Trzeba tylko trochę czas i wysiłku. Im wcześniej zaczniecie edukację, tym lepiej.

Jim Brown zauważa, że już trzylatek jest w stanie zrozumieć podstawowe pojęcia dotyczące pieniędzy, a u siedmiolatka nawyki finansowe są ustalone (badania uniwersytetu w Cambridge z 2013 roku).

Brown ma dwójkę dzieci poniżej 14 roku życia. Razem z żoną robią wszystko, żeby jego potomkowie rozumieli znaczenie pieniędzy, zręcznie planowali wydatki domowe, nie żyli w długach i nie trwonili środków przeznaczonych na emeryturę.

Inwestor tłumaczy:

Tak, jak chcemy, aby zrozumieli znaczenie mówienia prawdy lub powiedzenia „proszę” i „dziękuję”, chcemy również, aby zrozumieli znaczenie pieniędzy: co jest warte, dlaczego jest ważne i jak praktykować inteligentne nawyki prowadzące do sukcesu.

Kluczem jest prostota i zabawa.

kieszonkowe
unsplash.com

Jak nauczyć dziecko liczyć – kieszonkowe i nie tylko

  1. Grają w sklep i zakupy. Dzieciaki mają zabawkową kasę sklepową, udawane pieniądze, warzywa, owoce i inne produkty, a salon odgrywa rolę sklepu. Jedno dziecko było sprzedawcą, drugie kupującym. Dzięki temu nabrali umiejętności matematycznych, podstaw robienia budżetu domowego oraz swobody w rozmowie o pieniądzach.

2. Gra w „Ile to kosztuje?”. Cała rodzina siedzi przy stole i każdy wybiera dowolny przedmiot i kładzie go na stole z propozycją różnych cen. Np. butelka wody kosztuje 2 zł, 3 zł czy 4 zł. Dzieci orientują się, że wartość różnych rzeczy i usług ma relatywną wartość.

3. Nie dają pieniędzy na dowolne wydatki. Jim Brown uważa, że największym błędem rodziców, jest oferowanie dzieciom nielimitowanych środków na nieistotne sprawy. Jego dzieci dostawały – od 6 roku życia – 6 dolarów tygodniowo. Każdego roku kieszonkowe rosło o dolar. Dzieci mogły też zarobić dodatkowe pieniądze jeśli zrobiły coś dobrego np. zaoferowały komuś pomoc lub zdały egzamin.

Kieszonkowe dla dzieci zależy od tego ile zarabiasz i jak oceniasz świadomość swoich potomków.

Warto zwrócić uwagę, żeby dzieci nie dostawały dodatkowych środków po wyczerpaniu ustalonego limitu. W ten sposób uczą się braku finansowej odpowiedzialności. W przyszłości mogą np. chętniej korzystać z lichwiarskich kredytów.

kieszonkowe dla dzieci
unsplash.com

Jak nauczyć dziecko liczyć – dochód pasywny i procent składany

4. Wspólnie budżetują. To dobry sposób nauki, na co i ile pieniędzy przeznaczonych jest w budżecie domowym. Np. przed urodzinami koleżanki, dzieci Browna dostają budżet na prezent i wspólnie wybierają upominek (można wykorzystać Allegro, żeby jednocześnie uczyć porównywania cen).

5. Pokazują, jak zapędzić pieniądze do pracy. Kiedy najstarsza córka Jima Browna zaoszczędziła wystarczająco dużo pieniędzy, przenieśli je ze skarbonki na konto bankowe. To okazja, żeby dziecku wytłumaczyć na czym polega dochód pasywny oraz procent składany. Bezcenna wiedza i oby dzięki niej wyrośli miliarderzy!

6.  Dają dobry przykład i zachęcają do przekazywania środków na szlachetne cele. Dzieci same wybierają cel na który przeznaczą trochę oszczędności. Dzięki temu uczą się okiełznać chciwość i samolubstwo, a z drugiej strony widzą, jak pieniądze mogą pomóc innym.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here