jak zamknąć działalność
unsplash.com

Jak zamknąć działalność gospodarczą – pokazujemy krok po kroku. I podpowiadamy: jest jeszcze inne, mniej radykalne rozwiązanie.

Nie miałeś szczęścia, zabrakło klientów, zawiódł marketing lub przygotowałeś zły biznesplan. To wszystko się zdarza nawet najlepszym, a trzeba jeszcze pamiętać o zdarzeniach losowych na które nie mamy wpływu.

Sprawdź, jak zamknąć firmę – czego trzeba dopilnować i co zrobić krok po kroku.

Jak zamknąć działalność gospodarczą

Zamknąć firmę jest równie łatwo, jak założyć firmę jednoosobową. Nie musisz nawet jechać do urzędu, wszystko załatwisz online.

Jeśli chcesz zamknąć działalność, to musisz złożyć do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) odpowiedni wniosek (formularz CEIDG-1).

Zrobisz to osobiście w urzędzie gminy, przez internetową stronę CEIDG (potrzebny jest profil zaufany lub podpis elektroniczny) lub listownie (twój podpis powinien poświadczyć notariusz).

Innym rozwiązaniem jest wypełnienie wniosku przez konsultanta podczas rozmowy telefonicznej (Centrum Pomocy, tel. 801 055 088 lub 22 765 67 32). Wtedy w urzędzie gminy podasz kod, który po zakończeniu rozmowy otrzymasz SMS-em.

Z rejestru przedsiębiorców zostaniesz wykreślony najpóźniej następnego dnia roboczego po dniu:

  • wysłania wniosku elektronicznego
  • osobistego złożenia dokumentu w urzędzie
  • doręczenia wniosku do urzędu (jeśli wysłałeś go listem poleconym)

Na szczęście o wykreśleniu działalność z CEIDG nie musisz informować innych instytucji. Informacja automatycznie zostanie przesłana do urzędu skarbowego, Głównego Urzędu Statystycznego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

jak zamknąć działalność gospodarczą przez internet
pixabay.com

Jak zamknąć działalność gospodarczą przez internet

Jak już wiesz, to najmniej skomplikowany sposób. Wystarczy wejść na stronę internetową CEIDG i odnaleźć odpowiednią zakładkę.

Potem wypełniasz wniosek i potwierdzasz profilem zaufanym. Musisz wcześniej być zarejestrowany w serwisie CEIDG.

Jeśli nie chcesz się rejestrować, to wypełnij wniosek elektronicznie i podczas wizyty w urzędzie gminy podaj kod czyli numer wniosku, który pojawi się na stronie CEIDG.

Jak zamknąć firmę – co jeszcze trzeba zrobić?

Przedsiębiorca, który wyrejestrował działalność powinien przygotować wykaz składników majątku z m.in. środkami trwałymi, towarami handlowymi, gotowymi wyrobami czy składnikami wyposażenia. Wykaz trzymasz u siebie przez 5 lat na wypadek kontroli.

Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Musisz wykonać spis z natury czyli remanent likwidacyjny. Twoim obowiązkiem jest też powiadomienie urzędu skarbowego o zakończeniu działalności.

Majątek zlikwidowanej firmy staje się majątkiem prywatnym osoby, która prowadziła przedsiębiorstwo. Jeśli sprzedasz go w ciągu sześciu lat, to będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy.

Pozostanie jeszcze do wyrejestrowania kasa fiskalna – oczywiście jeśli jej używałeś – oraz rozwiązanie umów z pracownikami (o ile takich miałeś).

Dokumentację księgową firmy musisz przechowywać przez 5 lat od końca roku kalendarzowego w którym upłynął termin płatności podatku (m.in. księgi przychodów i rozchodów, ewidencje przychodów, rejestry VAT czy dowody księgowe lub ewidencje przebiegu pojazdu – tzw. kilometrówka).

jak zamknąć firmę
pixabay.com

Zamknąć działalność, a może zawiesić firmę?

Pamiętaj, że zamknięcie firmy jest ostatecznością. Jeśli potrzebujesz czasu na odpoczynek lub uporządkowanie finansów osobistych i firmowych, to rozważ zawieszenie działalności.

„Zamrożenie” firmy jest krokiem mniej radykalnym. Niegdyś przedsiębiorca mógł zrobić to na rok, a potem działalność była kasowana. Teraz zawieszenie jest bezterminowe.

Co zyskujesz?

Przede wszystkim czas i oddech od płatności, m.in. na ubezpieczenie społeczne.

Są jednak minusy. M.in. stracisz prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, chorobowego i wypadkowego. To nie wszystko.

Młodzi przedsiębiorcy korzystają ze zniżek w płatnościach do ZUS. Jednak zawieszenie działalności nie przerywa biegu terminów ulgi na start czy obniżonego ZUS.

Ulga na start – czyli pół roku bez płacenia ZUS – przysługuje ci dopiero po 5 latach od zawieszenia (lub zamknięcia) firmy.

Warto o tym pamiętać, żeby wznowienie działalności gospodarczej nie wiązało się z zaskakującym i bolesnym przymusem płacenia pełnej składki na ubezpieczenie społeczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here