jak sprzedać firmę
unsplash.com

Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprzedać firmę jednoosobową (i czy jest to możliwe), to za chwilę znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Znalazłeś inwestora chętnego na zakup twojej firmy? Gratulujemy! Elon Mask dzięki sprzedaży Zip2 zarobił 22 miliony dolarów. Na nieco mniejszą skalę podobne transakcje odbywają się w naszym kraju: twórca internetowego serwisu noclegowego Nocowanie.pl sprzedał większość udziałów Wirtualnej Polsce za, bagatela, 22 mln zł.

Korzystna sprzedaż firmy jest więc dobrą metodą na zostanie miliarderem, a przynajmniej  sposobem, żeby zarobić pieniądze i solidnie wzmocnić finanse osobiste.

Jak zatem sprzedać firmę?

Jak sprzedać firmę jednoosobową – to musisz wiedzieć!

Na początek słowo wyjaśnienia. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to nie możesz jej sprzedać!

Taki zakaz wynika z prostej zasady – działalność zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest przypisana do konkretnej osoby.

Dlatego w jej nazwie zawsze musi figurować twoje imię i nazwisko oraz odpowiadasz za jej zobowiązania. Mówiąc inaczej, nie możesz sprzedać przedsiębiorstwa zarejestrowanego pod nazwą „Jan Nowak” osobie o innym nazwisku.

Co możesz na to poradzić?

sprzedać firmę
pixabay.com

Jak sprzedać firmę – część zorganizowaną

Zdecydowałeś zamknąć działalność gospodarczą i przekazać ją komuś innemu. W tej sytuacji musisz sprzedać zorganizowaną część firmy – wszystkie elementy, które umożliwiają ci robienie biznesu.

Do takich składników należą przedmioty (pojazdy, linia produkcyjna, wyposażenie) lub elementy niematerialne czyli np. prawa autorskie, licencja czy wzór użytkowy lub wzór przemysłowy.

Co konkretnie robisz? Spisujesz z nabywcą umowę potwierdzoną przez notariusza, a jeśli w grę wchodzi nieruchomość, zawrzecie akt notarialny.

Trzeba jednak pamiętać, że nabywca nie stanie się automatycznie stroną zawartych przez ciebie umów handlowych. Musisz dokonać cesji.

Jeśli nabywcy zależy na działalności pod nazwą twojej firmy, to może ją zarejestrować w CEIDG. Jednak kłopot pojawia się jeśli działałeś tylko pod nazwiskiem lub/i na twojej osobie opierała się renoma i siła przedsiębiorstwa. To jeden z powodów dla których warto przemyśleć jak wybrać nazwę firmy.

Jak sprzedać firmę – cesja i darowizna

Cesja o której wspomnieliśmy wyżej, to przeniesienie praw i obowiązków wynikających z danej umowy z ciebie na nabywcę.

Takie przeniesienie dotyczy też wszelkich umów związanych z twoją działalnością gospodarczą.

Zaliczymy tutaj m.in. ubezpieczenia, usługi telekomunikacyjne, leasing czy domeny internetowe lub hosting.

Ważne! Dostawca usług musi zgodzić się na cesję!

Przejdźmy do darowizny.

W ramach darowizny możesz przekazać majątek firmy – lub jego część – osobie, które jest zarejestrowana lub zarejestruje się w CEIDG. Sam zamykasz prowadzenie przedsiębiorstwa.

jak sprzedać spółkę
pixabay.com

Jak sprzedać spółkę cywilną

Ze spółka cywilną jest podobna sytuacja jak z działalnością gospodarczą. Formalnie nie można jej sprzedać – da się natomiast zbyć zorganizowaną część należącą do wspólników.

Składnik majątku można sprzedać jednemu ze wspólników lub osobie spoza przedsiębiorstwa.

Zbycie majątku nie oznacza, że pozbędziesz się długów. Odpowiadają za nie solidarnie zbywcy i nabywcy.

Zgodnie z orzeczeniami sądów możliwa jest też zmiana wspólników.

Wspólnicy ze spółek osobowych mogą sprzedać udziały osobie spoza firmy. Osobne przepisy dotyczą zbycia udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w spółkach akcyjnych.

Sprzedaż udziałów i akcji

Zbycie udziału lub udziałów w spółce kapitałowej ważne jest po spisaniu dokumentu i notarialnym poświadczeniem podpisów.

W niektórych przypadkach możliwe jest też zbycie części udziału w spółce.

Uwaga! Umowa spółki może ograniczyć prawo do zbycia udziałów lub ich części.

Podobnie jest w przypadku spółki akcyjnej. W statucie spółki może być zapis, że sprzedaż akcji imiennych uzależniona jest od zgody zarządu lub w inny sposób ograniczona.

Na koniec ważne przypomnienie. Przed sprzedażą zorganizowanej część swojego przedsiębiorstwa, cesją czy darowizną koniecznie skonsultuj się z dobrym prawnikiem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here